• Start
  • Wiadomości
  • Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Politechnice Gdańskiej

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Politechnice Gdańskiej. Wielki dorobek i plany uczelni

Świętująca w tym roku 120. urodziny Politechnika Gdańska zainaugurowała w środę, 2 października, rok akademicki 2024/2025. To jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Na PG kształci się dziś ponad 14 tysięcy studentów. - Ukończenie Politechniki Gdańskiej to nie tylko prestiż, ale też umiejętności i wiedza cenione na rynku pracy nie tylko w Polsce - powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor uczelni.
02.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia oficjalną procesję akademicką, najprawdopodobniej podczas ceremonii inauguracyjnej lub rozdania dyplomów. W centrum uwagi znajduje się grupa osób ubranych w tradycyjne togi i birety akademickie. Jeden z uczestników trzyma ceremonialną laskę, a inna osoba niesie niebieską flagę z białym napisem i logo. Na fladze widnieje napis „Politechnika Gdańska”, co sugeruje, że wydarzenie jest związane z tą uczelnią. Scena ma miejsce wewnątrz budynku, prawdopodobnie w auli akademickiej, a uczestnicy biorą udział w formalnej ceremonii. Atmosfera jest uroczysta, co jest typowe dla akademickich tradycji.
Kolejny rok akademicki na Politechnice Gdańskiej został rozpoczęty. Uczelnia prowadzi kształcenie na 42 kierunkach studiów I i II stopnia
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jakie było największe osiągnięcie PG w ostatnich latach?

W uroczystości na uczelni uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, Gdańska, Gdyni i Sopotu, parlamentarzyści oraz przedstawiciele duchowieństwa.  

Politechnika Gdańska obchodzi 120-lecie istnienia. Jakie wydarzenia uczczą jubileusz?

W swojej mowie inauguracyjnej prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, podkreślił, że rok akademicki 2024/2025 jest dla niego wyjątkowy, ponieważ oficjalnie rozpoczyna też jego drugą kadencję na najwyższym uczelnianym stanowisku. 
Zdjęcie przedstawia grupę elegancko ubranych osób siedzących w pierwszym rzędzie na wydarzeniu, najprawdopodobniej oficjalnej uroczystości akademickiej lub konferencji. Osoby na zdjęciu mają na sobie garnitury i formalne stroje. W tle widać więcej uczestników siedzących na krzesłach, a z tyłu po lewej stronie kilka osób fotografuje wydarzenie. Atmosfera wydaje się formalna, a uśmiechy na twarzach niektórych osób sugerują pozytywną lub podniosłą okazję. Pomieszczenie ma drewnianą podłogę i wydaje się być dużą salą, prawdopodobnie konferencyjną lub audytoryjną.
Goście uroczystości na PG. Od prawej: Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Jacek Karnowski - wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Tomasz Augustyniak - wiceprezydent Gdyni, Bogdan Borusewicz - senator, Jarosław Wałęsa - poseł
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Gdybym miał się zastanowić, co przez te pięć lat tej nietypowej kadencji - przypomnę jeden rok był kadencją po śp. rektorze Jacku Namieśniku - było najważniejszym elementem, który zapoczątkował naszą drogę do sukcesu, to wskazałbym otrzymanie jesienią 2019 roku statusu uczelni badawczej w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) - powiedział prof. Krzysztof Wilde. 

Politechnika w górę! Awans w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata

Politechnika Gdańska zajęła w nim drugie miejsce ustępując spośród wszystkich uczelni w Polsce jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu. Stała się tym samym najlepszą uczelnią techniczną w programie ministerstwa i utrzymując ten status w kolejnych latach. 
 
Prof. Krzysztof Wilde dodał, że dzięki IDUB możliwe było wyższe dofinansowanie budżetu uczelni w wysokości 10 procent rocznej subwencji z budżetu państwa.
Zdjęcie przedstawia oficjalną uroczystość akademicką, w której centralnym punktem jest osoba przemawiająca z mównicy. Mężczyzna ubrany jest w tradycyjny strój akademicki, w tym togę, biret oraz ciężki łańcuch rektorski. Przemawia przed zgromadzeniem osób siedzących w audytorium, co sugeruje, że może to być rektor lub inna wysoka rangą osoba z uczelni. W tle widzimy innych przedstawicieli władz uczelni, także ubranych w togi i insygnia akademickie. Z prawej strony, za mównicą, znajduje się osoba trzymająca ceremonialną laskę. Atmosfera wydarzenia jest formalna i uroczysta, prawdopodobnie inauguracja roku akademickiego lub inne ważne wydarzenie uniwersyteckie. Wnętrze sali ma drewniane wykończenie, co dodaje powagi i tradycyjnego charakteru tej uroczystości.
Przemawia prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Uruchomiliśmy dzięki temu aż kilkadziesiąt programów wspierających rozwój kompetencji naszych naukowców i dofinansowań do ich projektów badawczych. Nawiązaliśmy szereg relacji z czołowymi uniwersytetami Europy uruchamiając wspólne projekty badawcze - mówił rektor PG. 
 
Podkreślił, że dzięki IDUB pracownicy Politechniki Gdańskiej mają też możliwość współpracy z renomowanymi uczelniami z całego świata.   
- Powstało ponad 150 zespołów badawczych. Każdy program postanowiliśmy nazwać łacińską nazwą pierwiastków. I jako anegdotę powiem, że studenckie były pierwiastkami radioaktywnymi, a te naukowe, najbardziej istotne, były metale szlachetne, jak np. Aurum (złoto). Program ten daje możliwość zapraszania badaczy z zagranicy do zespołów tworzonych przez naszych naukowców - wyjaśnił prof. Krzysztof Wilde. 

PG rośnie w rankingu szanghajskim 

Dodał, że w ostatnich pięciu latach PG regularnie zaczęła być klasyfikowana w rankingu szanghajskim uczelni wyższych, najbardziej prestiżowym na świecie.
 
- Co więcej, w ostatnim rankingu uplasowano nas najwyżej spośród wszystkich uczelni technicznych, na trzecim miejscu w Polsce. Wyżej od nas znalazły się jedynie dwa uniwersytety: Jagielloński i Warszawski. Z żalem i niesmakiem mówię - bo tak nie powinno być - że w rankingu szanghajskim jest tylko osiem polskich uczelni - zaznaczył rektor PG. 
Zdjęcie przedstawia dużą salę akademicką, w której odbywa się oficjalna uroczystość, prawdopodobnie inauguracja roku akademickiego. Widok został uchwycony z góry, co pozwala zobaczyć całą przestrzeń. Na środku sali ustawione są rzędy krzeseł, na których siedzą uczestnicy wydarzenia. W pierwszych rzędach znajdują się osoby w formalnych strojach, a z przodu, na podwyższeniu, widzimy stół prezydialny, przy którym siedzą przedstawiciele uczelni w togach i insygniach akademickich. Na ścianie za nimi znajduje się duży ekran, na którym wyświetlono slajd z informacjami dotyczącymi wydarzenia. Cała sala jest elegancka, z wysokimi oknami i drewnianym wykończeniem, co nadaje uroczysty charakter tej ceremonii.
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na PG odbyła się w auli głównej siedziby uczelni, przy ul. Narutowicza 11/12
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Wyraził jednocześnie dumę z tego, że Politechnika Gdańska od dłuższego czasu cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród maturzystów - uczelnia ma teraz 900 nowych studentów więcej niż w poprzednim roku akademickim. 

W sobotę uroczyste otwarcie roku akademickiego. Ilu jest w Gdańsku studentów?

- W tym roku przyjęliśmy też więcej osób z wyróżniającymi się wynikami na maturze niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze kierunki studiów są dostosowane do potrzeb rynku pracy, a współpraca z wiodącymi firmami w biznesie sprawia, że nasi absolwenci mają świetne perspektywy zawodowe. Ukończenie Politechniki Gdańskiej to nie tylko prestiż, ale też konkretne umiejętności i wiedza, które są cenione na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i zagranicą - zapewnił prof. Krzysztof Wilde.  

Politechnika chce być bliżej mieszkańców

Rektor PG wspomniał też w swoim przemówieniu o planach uczelni, które będą miały bezpośredni i pozytywny wpływ na życie okolicznych mieszkańców. 
 
- Zdecydowaliśmy o całkowitej rewitalizacji i zazielenieniu przestrzeni frontowej naszego kampusu od ulicy Narutowicza, wzdłuż ulicy Brackiej, aż po ulicę Siedlecką. Ja się niezmiernie cieszę, że jest z nami pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Mamy takie wielkie marzenie, żeby ten tramwaj tam jednak pojechał obok Politechniki, żebyśmy te mury mogli wszystkie zdjąć, żebyśmy zrobili parki i otworzyli się na miasto, na Wrzeszcz - mówił rektor PG.
 Zdjęcie przedstawia moment symbolicznego pasowania, najprawdopodobniej podczas ceremonii immatrykulacji studentów. Osoba w tradycyjnym stroju akademickim, prawdopodobnie rektor lub inny przedstawiciel uczelni, trzyma ceremonialny miecz, którym dotyka ramienia jednej ze stojących w rzędzie młodych osób, ubraną w formalny strój. To rytuał mający na celu włączenie nowych studentów w poczet uczelni. W tle widać innych członków władz uczelni, również ubranych w togi i birety. Cała scena ma uroczysty charakter i odbywa się w eleganckiej sali, co podkreśla powagę i znaczenie ceremonii.
Immatrykulacja studentów. Honoru tego podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na PG dostąpiło 16 osób.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Sprecyzował, że plany uczelni w tym zakresie zakładają m.in. rozebranie ok. 100-metrowego muru, nie mającego zabytkowego charakteru. 
- Marzy nam się, żeby to było high-tech miejsce ze wspaniałymi laboratoriami, a jednocześnie park dla wszystkich ludzi. Powiązanie wysokich technologii i przyjaznego miasta. W zrewitalizowanej części kampusu pojawią się parki kieszonkowe, fachowo zaprojektowane i zagospodarowane zielone przestrzenie, ogrody deszczowe oraz zacienione miejsca do nauki i relaksu. W miejscu starego parkingu przy budynku Centrum Ekoinnowacji stworzymy miejski park, który będzie miejscem spotkań i przyjemnego spędzania czasu. Odnowimy część budynków uczelni na tym obszarze i otworzymy tam punkty usługowe. Tak, żeby to miejsce żyło również poza godzinami pracy i nauki - zapowiedział rektor PG.

Ślubowanie studentów i okolicznościowy wykład

Podczas uroczystości odczytano też trzy listy: od prezydenta RP Andrzej Dudy, ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej oraz ministra nauki Dariusza Wieczorka.
 
GALERIA ZDJĘĆ Z INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2024/2025 NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ:

 
W kolejnej części uroczystości na PG odbyło się przyjęcie w poczet społeczności akademickiej nowych studentów. Ślubowanie złożyło 16 młodych osób - dwoje przedstawicieli każdego z ośmiu wydziałów uczelni, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas rekrutacji na studia. Upominki świeżo upieczonym studentom PG wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
 
Zwieńczeniem inauguracji nowego roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej był wykład pt. „Sztuczne mózgi” wygłoszony przez prof. Włodzisława Ducha z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

TV

Rozmowy o dzielnicy mieszkańców Kokoszek z prezydent Gdańska