Gdzie w Gdańska wysiądzie na brzeg św. Mikołaj
W poniedziałek, 5 grudnia o godz. 17.00 od strony Targu Rybnego na Motławie pojawi się ozdobiony lampkami i świetlnymi łańcuchami żaglowiec „Bonawentura”. Na jego pokładzie płynąć będzie Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość zacumuje przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów i około godz. 17.30 wyruszy w barwnym korowodzie z Mostu Stągiewnego na Długi Targ.
Świąteczne drzewko już przy Neptunie. Światełka rozbłysną w poniedziałek, 5 grudnia
Miejska choinka - 25 tysięcy lampek na Długim Targu
Gdańska Choinka to wydarzenie, które od ponad 30 lat odbywa się zawsze 5 grudnia. W tym roku świąteczne drzewko na Długim Targu pojawiło się - po ponad pięciu godzinach montażu - w środę, 30 listopada. Ma 17 metrów wysokości, a rozświetlać go będzie 25 tys. LED-owych lampek w kolorach bieli i złota.
Uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18.00.
"Choinkowa" gdańska tradycja ma już ponad 30 lat, pierwsze drzewko ustawiono przy fontannie Neptuna w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu impreza w Polsce.
Świetlny samolot na Zaspie
Jedną z tegorocznych nowości iluminacyjnych będzie świetlny samolot, który pojawi się w Parku im. Jana Pawła II w dzielnicy Zaspa-Rozstaje. Znajdziecie go na skraju parku, od strony al. Rzeczpospolitej. Będzie przypominał dawne samoloty jednopłatowe. Jego wymiary wyniosą 5,6m/4,4 m/1,7 m. Na nim umieszczona zostanie dodatkowo ozdobna choinka. Będzie można do niego wsiąść i zrobić - zapewne oryginalne - pamiątkowe zdjęcia.
Sponsorem nietypowego samolotu jest gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy. Nieprzypadkowo pojawi się w tym roku, w tym miejscu. W przyszłym roku minie bowiem 50 lat, kiedy to podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa. Port lotniczy w Rębiechowie został otwarty w maju 1974 r.
Iluminacja przedstawiająca samolot, o tych samych wymiarach, pojawi się również w jednym z terminali portu lotniczego.
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty
Dekoracja świetlna w nagrodę za frekwencję w Budżecie Obywatelskim
W tym roku, zachęcając do jak najliczniejszego głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Gdańsk zaoferowało dzielnicy, która odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, nagrodę w postaci iluminacji świątecznej. Zwycięską dzielnicą okazała się Wyspa Sobieszewska, w której odnotowano frekwencję na poziomie 21,09 proc. Ustalono już, że nowa iluminacja zostanie oficjalnie przekazana i rozświetlona w Świbnie podczas uroczystego zapalenia światełek na dzielnicowej choince. Odbędzie się to 10 grudnia, o godz. 16, na placu przy skrzyżowaniu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej, w sąsiedztwie przeprawy promowej.
W tym roku, poza portem lotniczym, za iluminacje świąteczne w różnych rejonach Gdańska, odpowiadać będzie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie.
Jakie iluminacje przygotuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni?
Tegoroczną nowością będzie zimowa dekoracja napisu GDAŃSK, znajdującego się na Ołowiance. Napis, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, obsypany będzie ledowymi śnieżynkami.
Tradycyjnie już udekorowane zostanie Główne i Stare Miasto. Na Trakcie Królewskim - na ul. Długiej i Długim Targu - zamontowane zostaną trójwymiarowe dekoracje latarniowe, a między kamienicami rozwieszone świetlne przewieszki. Iluminowaną „szatę” otrzyma również Termometr Fahrenheita. Świąteczne dekoracje pojawią się na ul. Grobla - tutaj lampki rozświetlą Fontannę Czterech Kwartałów, jak również na Targu Węglowym, gdzie mieszkańców i turystów witać będą iluminowane gdańskie lwy oraz na Targu Drzewnym. Tam ozdobione zostaną zarówno latarnie, jak i drzewa otaczające pomnik króla Jana III Sobieskiego.
Iluminacji nie zabraknie także w innych dzielnicach Gdańska. Dekoracje pojawią się m.in. w Oliwie na ul. Opata Rybińskiego, we Wrzeszczu na ul. Klonowej i w Parku Chirona w Osowej.
Orszak św. Łucji odwiedził Gdańsk zapowiadając święta
Jakie iluminacje przygotowały Międzynarodowe Targi Gdańskie?
Dekoracje pojawią się w dziewięciu lokalizacjach. I tak, w Parku Kuźniczki we Wrzeszczu, zaplanowano m.in. świetlną altanę, dobosza, dekoracje latarniowe i napis "Wesołych Świąt". Na Moście Zielonym, podobnie jak w poprzednich latach, pojawi się świetlny tramwaj, a na Moście Stągiewnym - iluminacja autobusu. W Parku Oliwskim nie zabraknie magicznej kurtyny świetlnej, a także żaglówek 3D i królewskiego pawia - także w formacie 3D. Świetlne dekoracje pojawią się też w innych częściach parku.
W Parku im. Jana Pawła II na Zaspie pojawi się, wspomniany już, samolot, a także inne, mniejsze dekoracje, ale także związane z motywem samolotów. W Parku Oruńskim oświetlona zostanie tamtejsza altana, będzie też Łabędź 3D i iluminacja ogromnego prezentu. Przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście zaplanowano ustawienie lunety i siedziska Heweliusza, a także bursztynowe bombki na latarniach w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Natomiast na Skwerze Kobzdeja, na Głównym Mieście, staną iluminacje nawiązujące do dawnych mieszczan. Będzie więc Dama, Chłopiec Gdański, Dworska Para i Gdańska Para. Do tego na tamtejszej pergoli zawieszona zostanie girlanda. Iluminacje pojawią się też na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie. Będą to trzy dźwigi, w tym jeden z prezentem, oraz kotwica.
Warto też przypomnieć, że kilkanaście iluminacji już świeci się po zmroku na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego, a więc na Targu Węglowym, ul. Tkackiej i Bogusławskiego.
W tym roku oszczędniej
Ze względu na oszczędności, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zrezygnował w tym roku ze świetlnych ozdób na ul. Piwnej oraz na ul. Wajdeloty.
- Mniej będzie też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej. Ich liczbę ograniczyliśmy z 92 do 27 kompletów iluminacji. Zrezygnowaliśmy również z planowanego zakupu nowych elementów - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ. - Montowane w tym roku elementy iluminacji są energooszczędne i odpowiadają obecnym normom energetycznym. Ponadto na bieżąco kontrolować będziemy pobieraną przez nich energię elektryczną -dodaje.
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele MTG, podkreślając, że część kosztów za oświetlenie pokryją sponsorzy.
Międzynarodowe Targi Gdańskie również unieważniły ogłoszone postępowanie przetargowe na dostawę i montaż nowych elementów iluminacji.
- Instalacje, które są montowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie w dużej mierze dotyczą Jarmarku Bożonarodzeniowego. To ważne dla mieszkańców wydarzenie ma charakter komercyjny, w związku z czym nie generuje kosztów, które obciążają miejski budżet. Środki na pokrycie kosztów iluminacji, w większości, pochodzą od sponsorów - zaznacza Marek Krzemiński, rzecznik MTG.
Jarmark Bożonarodzeniowy tradycyjnie rozbłysnął świątecznymi lampkami - śnieżynkowymi bramami oraz świetlnym niebem na ul. Bogusławskiego. Na Targu Węglowym stanęła Leśna Altana, a na ul. Tkackiej - fotopunkty ze skrzydłami anioła w dwóch rozmiarach. Przy Katowni stanęły z kolei śnieżne sanie.
We wszystkich tych iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku pobierają 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona 1 lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.
Kiedy zapalone zostaną lampki na choinkach dzielnicowych?
Poza iluminacjami, w gdańskich dzielnicach pojawią się także świąteczne drzewka, które uroczyście będą oświetlane już od 3-4 grudnia. W większości wydarzeń uczestniczyć będą, poza mieszkańcami i radnymi dzielnic, także radni miejscy i władze Gdańska.
W tym roku 14 dzielnicowych choinek ozdobi Gdańsk. Gdzie i kiedy?
Szczegółowy harmonogram zapalania choinek w poszczególnych dzielnicach:
3 grudnia
- Chełm, plac przy ul. Styp-Rekowskiego, godz. 11
- Osowa, Park Chirona, godz. 17.00
- Jasień, ul. Damroki 2, godz. 18.30
4 grudnia
- Sobieszewo, przy naturalnej choince, ul. Turystyczna 3, godz. 16.00
5 grudnia
- Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II, godz. 19
6 grudnia
- Śródmieście, ul. Biskupia 4, godz. 17
- Letnica, u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej, godz. 18.30
7 grudnia
- Nowy Port, Plac Wolności, godz. 16.30
- Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30
8 grudnia
- Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00
- Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30
9 grudnia
- Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00
10 grudnia
- Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16
- Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16
- Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30