
Ilu było obrońców Westerplatte? W różnych książkach, publikacjach można znaleźć różne liczby - od 182 do 225, a nawet 230.
Obrona Westerplatte to dla Andrzeja Drzycimskiego nie tylko przedmiot badań naukowych, ale też osobista pasja. Jako pierwszy sięgnął do źródeł i - na ile to możliwe - zweryfikował dane.
- Stan osobowy w chwili wybuchu wojny to około 210 żołnierzy - mówi Andrzej Drzycimski. - Zginęło czternastu, dodatkowo jeden zmarł w szpitalu. Rannych było około 40, w tym sześciu ciężko.
Dr Drzycimski przygotowuje książkę o losach westerplatczyków. Prace nad nią są już bardzo zaawansowane, ale będzie gotowa dopiero w przyszłym roku, bowiem autor otrzymał dostęp do nowych, nieznanych dotąd archiwaliów. Jak sam podkreśla: “są rewelacyjne”.
O dotychczasowych ustaleniach badacza gdańska publiczność dowie się już w tę środę. Wykład doktora Drzycimskiego odbędzie się w Domu Uphagena, o godz. 17. Tytuł: „Reduta Westerplatte - losy obrońców”. Podczas wykładu przedstawione będą wojenne losy westerplatczyków w czasie okupacji niemieckiej oraz powojenne - będące odbiciem stosunku władz PRL do żołnierzy Września, którzy tak naprawdę dopiero w wolnej Polsce doczekali się uznania i szacunku należnego im za bohaterską postawę podczas siedmiu dni obrony Westerplatte.
- Dzieje obrońców Westerplatte to soczewka losów żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej - mówi dr Andrzej Drzycimski. - Jak większość byli jeńcami wojennymi niemieckich stalagów i oflagów, ale i też obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów. Podejmowali ucieczki, a nieudane kończyły się kompaniami karnymi. Ci, którym się one udały, walczyli na froncie zachodnim w 1. Korpusie Polskim Polskich Sił Zbrojnych. Walczyli też w szeregach Armii Krajowej, ale byli też tacy, którzy zdobywali Berlin, idąc z Ludowym Wojskiem Polskim szlakiem bojowym aż od Lenino. Po wojnie zdarzały się przypadki, że wywożono ich na daleką Syberię lub jako politycznie niepewnych osadzano w więzieniach, doprowadzając niekiedy do śmierci. Byli zapomniani i poniżani.
To tylko ogólny obraz. Najbardziej interesujące i zapadające w pamięć szczegóły oparte na relacjach i wspomnieniach westerplatczyków i ich rodzin zostaną zaprezentowane podczas środowego wykładu.
Dr Andrzej Drzycimski jest historykiem, autorem i współautorem licznych prac naukowych i popularnonaukowych przede wszystkim z dziedziny historii ale też i komunikacji społecznej. Jest współautorem wydania źródeł i publikacji podejmujących współczesne wydarzenia w Polsce. Od ponad czterdziestu lat zajmuje się tematyką Westerplatte i z tego zakresu wydał sześć książek - m.in. monografię o majorze Sucharskim (1990) oraz dwa tomy monografii: Westerplatte, t. 1: Reduta w budowie 1926-1939 i t. 2: Reduta wojenna 1939 (2014). Obecnie przygotowuje tom trzeci poświęcony wojennym i powojennym losom westerplatczyków.
Wykład: 26 września 2018 r. (środa), o godz. 17:00 w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska
Wstęp wolny
Organizatorami są Towarzystwo Dom Uphagena i Muzeum Gdańska
Czas prelekcji zaplanowano na 60 minut