• Start
  • Wiadomości
  • Ile INNEGO mamy w sobie, czyli jaka jest nasza tożsamość? Rusza projekt „Wielokulturowość Gdańska”!

Ile INNEGO mamy w sobie, czyli jaka jest nasza tożsamość? Rusza projekt „Wielokulturowość Gdańska”!

Jak budować pomosty między ludźmi różnych kultur i skąd biorą się obawy przed innością? Odpowiedzi na te i podobne pytania szukać będą uczestnicy cyklu warsztatów i gry miejskiej „Wielokulturowość Gdańska”, który zaczął się w środę, 25 września, w ZSO nr 2 Gdańsku Osowie. To propozycja dla wszystkich chętnych, młodzieży, dorosłych i rodzin.
27.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warsztaty interaktywne w ramach projektu Wielokulturowość Gdańska, wczoraj i dziś  odbywać się będą w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku Osowie.
Warsztaty interaktywne w ramach projektu "Wielokulturowość Gdańska, wczoraj i dziś" odbywać się będą w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku Osowie.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2

 

Ideą warsztatów jest umożliwienie uczestnikom nabycia wiedzy w obszarze tożsamości Gdańska i jej skutków dla funkcjonowania dzisiaj. To natomiast oznacza poznanie kluczowych założeń INNOŚCI, tj. w kontekście psychologicznym, religijnym, historycznym. Chodzi także o sprawdzenie, jakie narodowości i kultury tworzą dziś portret wielokulturowego Gdańska. Wreszcie, co Gdańsk zyskał i może zyskać dzięki zróżnicowaniu kulturowemu?

- Sloganem stało się mówienie, że żyjemy w ciekawych czasach. Jako osoba napływowa, jestem mazowszanką, mogę dodać, że żyjemy w bardzo ciekawym miejscu - mówi Aneta Baczyńska-Rostkowska, inicjatorka projektu i prezeska Stowarzyszenia „Inne jest piękne”. - Jestem osobą otwartą, lubię się uczyć. Bycie od 13 lat wśród Kaszubów i gdańszczan to jest proces poznawania i uczenia inności. Dodatkowo Gdańsk jest tak cudownym miastem i tak wartościowym, że warto działać.

O wyjątkowości Gdańska nie trzeba zapewniać. Warto się jednak dobrać do sedna jego fenomenu. Jednym ze sposobów jest lepsze poznanie ludzi, którzy tutaj zamieszkiwali, a także tych, którzy żyją dzisiaj. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania zarówno historii, jak i kultury Gdańska, ale także kultury i religii imigrantów obecnych w mieście od pokoleń.

Na warsztaty i grę miejską organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, także imigrantów, a zwłaszcza osoby, które chcą poznać historię, kulturę dawnego i dzisiejszego Gdańska. W trakcie projektu odbędą się trzy warsztaty w Osowie we wrześniu, październiku i listopadzie, a dodatkowo dwie gry miejskie, które wyruszą z Targu Węglowego, przy Drzewku Milenijnym. Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku powyżej 13 lat, dorosłych, rodzin.

- Jest dzisiaj potrzeba równowagi w postrzeganiu „innych” od nas, ale też pewnej dozy otwartości i własnego miejsca w świecie. Dlatego myślę, że wiek 13 lat to minimum, żeby zrozumieć tematykę spotkań - wyjaśnia Baczyńska-Rostkowska. - Uważam, że w ludziach, którzy są otwarci i ciekawi świata drzemie ogromny potencjał. Dlatego zapraszam osoby, które są lub czują się obce w mieście. Spotykam na dzielnicy Ukrainki, cudowne kobiety, są też rodziny romskie. Warto ich poznać, zamiast kierować się stereotypami.

Pierwsze warsztaty odbyły się 25 września (środa) w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku Osowie o godz. 18.00 a tematem była „Inność narodowa, kulturowa, społeczna – fakty i mity. Psychologia poznania i oceniania”.

Gra miejska rozpoczynać się będzie o godz. 10 na Targu Węglowym. Pierwsza rusza 9 października. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale należy zgłosić udział na adres aneta@innejestpiekne.org lub pod numerem telefonu 606 419 239.


- Spotkania będą realizowane w obrębie grupy około 20-osobowej, ale to nie wyklucza funkcji obserwatora - wyjaśnia prezeska Fundacji „Inne jest piękne”. - To nie są warsztaty psychologiczne, dlatego nie jesteśmy zobligowani, żeby się wypowiadać. Szefem projektu jest historyk Michał Brodecki, na co dzień kulturoznawca, psycholog i przewodnik.

W trakcie interaktywnych warsztatów przy współudziale specjalistów, a także osób bezpośrednio zaangażowanych w pracę z imigrantami, uczestnicy szukać będą odpowiedzi na pytania, m.in.: Wielokulturowość. Co to dokładnie znaczy? Wielokulturowość Gdańska - mit czy tradycja? Na czym polega dzisiejsza wielokulturowość Gdańska? Czy wielokulturowości trzeba się obawiać? Skąd biorą się obawy przed innością? Skąd czerpać rzetelną wiedzę o innych kulturach, wyznaniach czy tradycjach Jak budować pomosty między ludźmi różnych kultur?

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.


Program projektu „Wielokulturowość Gdańska”

  • 25.09.2019 - Warsztaty - inność narodowa, kulturowa społeczna - fakty i mity psychologia poznania i oceniania - realizacja warsztatów prowadzonych przez psychologa;
  • 09.10.2019 - My czyli Kto? Jaka jest nasza narodowa, religijna, kulturowa przynależność - warsztaty prowadzone przez kulturoznawcę z aktywnym udziałem uczestników - wymiana doświadczeń, prezentacje osobiste;
  • 26.10.2019 Chrześcijaństwo i jego odłamy w Gdańsku. Warsztaty historyczne – GRA MIEJSKA godz. 10
  • 16.11.2019 - Religie i kultury dawnego i obecnego Gdańska. Warsztaty historyczne – GRA MIEJSKA, godz. 10;
  • 27.11.2019 - Religie i kultury dawnego i obecnego Gdańska- warsztaty z udziałem historyka, kulturoznawcy, psychologa - debata oxfordzka, burze mózgów pozwalające na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak żyć lepiej ze sobą i jak zachęcić do tego innych, spotkanie z przedstawicielami innych wyznań i kultur.

Wydarzenie na Facebooku 

 

 

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok