• Start
  • Wiadomości
  • Igor Strzok nie jest już pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków

Igor Strzok odwołany z urzędu pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok po ponad czterech latach został odwołany ze stanowiska. Sprawował swój urząd w sposób kontrowersyjny: z jednej strony nikt nie kwestionował jego przygotowania zawodowego, z drugiej - Strzok wyrobił sobie opinię “hamulcowego”, bowiem współpraca z nim była trudna, wielokrotnie przewlekał wydawanie urzędowych decyzji, bywało, że bez uzasadnienia.
19.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
igor_strzok_pom_konserwator_zabytkow_01_2_1599x1066.JPG
Igor Strzok nie jest już pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Urząd sprawował przez ponad cztery lata
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Piotr Grzelak: - Młode Miasto nie może być makietą, to ma być miasto z krwi i kości

Telefon Igora Strzoka milczy

Informacje o dymisji potwierdza nieoficjalnie Pomorski Urząd Wojewódzki. Igor Strzok pełnił funkcję pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków od czerwca 2019 roku. Na to stanowisko powołał go wojewoda pomorski Dariusz Drelich, na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków. 

Nie sposób dodzwonić się na służbowy telefon Igora Strzoka w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku - jego numer milczy.

Koniec odorów z Ołowianki? Projekt czeka na decyzję konserwatora zabytków

Trwał mimo wyników kontroli

Odwołania Igora Strzoka domagał się już na początku 2022 roku poseł Piotr Adamowicz. Było to po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku w Pomorskim Wojewódzkim Urzędzie Konserwatora Zabytków. 

Kontrola wojewody wykazała 59 nieprawidłowości w działaniach Igora Strzoka. Stwierdzono, że 47 proc. sprawdzanych spraw załatwianych było z opóźnieniem. Kontrola trwała od końca maja do końca 2021 r. i obejmowała okres od początku 2020 r. do maja 2021 r. W obszernym protokole pokontrolnym pomorskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków zarzucono m.in. nierówne traktowanie wnioskodawców, bałagan w dokumentacji, brak teczek niektórych spraw, uchybienia w procesie decyzji o dotacjach czy przewlekłość postępowań, a także niepodejmowanie decyzji w terminach określonych w przepisach.

Okazało się jednak, że takie wnioski pokontrolne to pod rządami PiS zbyt mało na odwołanie Igora Strzoka. Sytuację zmieniło dopiero niedawne zwycięstwo koalicji demokratycznych sił opozycyjnych w wyborach do Sejmu i powołanie rządu Donalda Tuska.

Zakończył się remont nawierzchni na Długim Targu. Zobacz, jak teraz wygląda ulica

Droga zawodowa Igora Strzoka

Igor Strzok z wykształcenia jest architektem, ukończył m.in.: Wydział Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, a także Podyplomowe Studium Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studium podyplomowe „Architekt-konsultant d/s inwestycji międzynarodowych” w Paryżu. W CV ma też pracę w Biurze Projektów „Społem” w Sopocie, a także w pracowniach projektowych w Polsce i we Francji. Prowadził własną pracownię projektową. W latach 2005 - 2011 był również rzeczoznawcą Ministra Kultury.

Bazylika św. Mikołaja, kościół św. Bartłomieja - plan ratunkowy wojewódzkiego konserwatora zabytków

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej