Nieudany początek, znakomity finisz
Na starcie mistrzostw Europy juniorów i juniorów młodszych w klasie iQFoil stanęło 289 zawodników i zawodniczek, w tym 29 reprezentantów Polski. Medale zostały rozdane w trzech kategoriach wiekowych: U15, U17, U19.
Regaty odbywały się w silnowiatrowych warunkach, co stanowiło nie lada wyzwanie dla młodych żeglarzy. Pływanie na foilu, który unosi deskę ponad wodę, wymaga nie tylko wysokich umiejętności, ale też dużej siły.
Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) pierwszego dnia stracił dużo punktów. W kolejnych mozolnie odrabiał starty, na tyle skutecznie, że na zakończenie eliminacji był drugi. W wyścigu medalowym nie dał szans faworyzowanym rywalom z Francji, popłynął wyścigi doskonale taktycznie i wywalczył tytuł mistrza Europy!
Dominik Lewiński ósmy w mistrzostwach świata do lat 21 w olimpijskiej klasie iQFoil
Spełniło się marzenie młodego gdańszczanina
- Jestem niesamowicie szczęśliwy, spełniłem swoje marzenie. Powetowałem sobie nieudany start na mistrzostwach świata, gdzie miałem szanse na medal, a skończyłem niestety poza podium. Tutaj rozkręcałem się z dnia na dzień i zrewanżowałem się Francuzom i to na ich terenie - mówi Igor Lewiński.
- To jest piękne zwieńczenie ścigania się w kategorii wiekowej do lat siedemnastu. Z tytułem mistrza Europy Igor wchodzi teraz w starszy rocznik, gdzie będzie zdobywał kolejne doświadczenie na drodze po swoje sportowe marzenia i cele. To duży sukces, nikt na Igora nie stawiał, ale on ma bardzo duży potencjał, jest inteligentnym sportowcem, z którym współpraca to czysta przyjemność - mówi Dawid Furmański, trener złotego medalisty w Gdańskim Klubie Żeglarskim.
Wyniki ME juniorów i juniorów młodszych klasy iQFoil
Gdańszczanin w zarządzie federacji
Piotr Myszka to jeden z najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy w historii. Urodzony w Mrągowie, ale od wielu lat związany z Gdańskiem. Był m.in. mistrzem świata i Europy w windsurfingowej klasie RS:X, dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich, w 2021 roku w Tokio niewiele zabrakło do podium.
Teraz 41-letni żeglarz został wybrany do zarządu międzynarodowego stowarzyszenia olimpijskiej klasy iQFoil. Na czele nowego zarządu stanie Ronnie Meir - szef izraelskiego stowarzyszenia windsurfingu, w zarządzie oprócz Piotra Myszki znalazła się także Ewa Jodłowska, międzynarodowy sędzia żeglarstwa.
- Z punktu widzenia zawodników, najważniejsza kwestia to dopracowanie formatu rozgrywania zawodów. Drugi priorytet to kwestie sprzętowe – jako organizacja musimy stać na straży jakości sprzętu, jego dostępności. Dzisiaj są z tym problemy i musimy jak najszybciej się z tym uporać. Na pewno też bardzo mi będzie zależało na rozwoju medialności klasy iQFoil, która jest bardzo widowiskowa, ma duży potencjał i grzech go nie wykorzystać. Będzie to dla mnie ciekawe doświadczenie, po raz pierwszy zasiadam w tego typu gremium - mówi Piotr Myszka.