• Start
  • Wiadomości
  • IV Żeglarska Parada Świętojańska wyjątkowo z Brzeźna. Wśród jednostek gdański "Zaruski"

IV Żeglarska Parada Świętojańska wyjątkowo z Brzeźna. Wśród jednostek gdański "Zaruski"

Żeglarska Parada Świętojańska, organizowana w ramach gdyńskich obchodów Dni Morza, wystartowała w tym roku z Gdańska. Żaglowce formowały szyk na wysokości mola w Brzeźnie, a nasz fotoreporter Grzegorzowi Mehring, próbował uchwycić ich piękno, balansując na motorówce. Zobacz, jaki efekt przyniosły te zmagania.  
20.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IV Parada Żaglowców. Dar Młodzieży  to trzymasztowy polski żaglowiec szkolny typu B-95. Należy do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jest następca „Lwowa” i „Daru Pomorza”
IV Parada Żaglowców. "Dar Młodzieży" to trzymasztowy polski żaglowiec szkolny typu B-95. Należy do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jest następca „Lwowa” i „Daru Pomorza”
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

“Generał Zaruski” po gruntownym remoncie kadłuba. Flagowa jednostka Gdańska rozpoczyna opóźniony sezon

 

Pierwsza Żeglarska Parada Świętojańska, która jest jedną z największych atrakcji obchodzonych corocznie od 1932 roku Dni Morza w Gdyni, odbyła się w 2017 roku. 

Zawsze jest niezwykle widowiskowa. Zazwyczaj parada rozpoczyna się o zmierzchu, na wysokości mola w Orłowie. Tym razem jednak, z powodu ogromnego zainteresowania, jakie towarzyszyło wydarzeniu w poprzednich latach, organizatorzy z Pomorskiego Związku Żeglarskiego zadecydowali, że jachty będziemy podziwiać w ciągu dnia.  

Gdański żaglowiec “Generał Zaruski” przeszedł niedawno gruntowny remont części podwodnej kadłuba. Teraz dumnie prezentuje się na wodzie
Gdański żaglowiec “Generał Zaruski” cumuje zazwyczaj przez siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiancce, a dokładnie przed dziobem legendarnego SS “Sołdek”. Tu dumnie prezentuje się na wodzie. Żaglowiec przeszedł niedawno gruntowny remont części podwodnej kadłuba
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Parada rozpoczęła się więc o godz. 16 i jeszcze jeden z jej elementów był niezwykły - jednostki wyruszyły w drogę nie z Orłowa, lecz z Brzeźna. Aby wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej ustawiały się w szyku na wysokości brzeźnieńskiego mola.  


Zobacz galerię zdjęć autorstwa Grzegorza Mehringa z gdansk.pl



W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 70 jachtów. W tym roku również było ich kilkadziesiąt. Wśród nich największe polskie żaglowce: "Dar Młodzieży", "Pogoria", "Zawisza Czarny" i gdański "Generał Zaruski" i wiele mniejszych jednostek.

29 metrowy STS Generał Zaruski, flagowa jednostka Miasta Gdańska, jest wyrazem morskich ambicji Miasta i spadkobiercą idei gen. Mariusza Zaruskiego o kształceniu żeglarskim Polaków oraz pracy edukacyjnej i profilaktycznej z młodzieżą. Służy również programom międzynarodowej wymiany młodzieży i promowaniu wolontariatu.

Dni Morza nazywane również Świętem Morza to bardzo radosna okazja - żeglarze ze swoich wspaniałych maszyn pozdrawiają publiczność...
Dni Morza nazywane również Świętem Morza to bardzo radosna okazja - żeglarze z wysokości swych wspaniałych maszyn pozdrawiają więc publiczność...
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

...a zawsze licznie zgromadzona na lądzie publiczność macha do żeglarzy
...a publiczność, zawsze licznie zgromadzona na lądzie, macha do żeglarzy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Z uwagi na ograniczenia wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego wydarzeniu nie towarzyszyły dodatkowe imprezy na lądzie, ale publiczność i tak przybyła licznie aby podziwiać żaglowce na morzu.

Na wysokości wejścia do gdyńskiego portu kapitanowie planowali być ok. godz. 19.30. Komandorem parady był komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński. 

 

TV

Każdy może pomóc