Stowarzyszenie Biskupia Górka poinformowało o odnalezieniu grobu Nataniela Wolfa
Tegoroczne „Święto ulicy Biskupiej” odbędzie się pod hasłem "Dostrzegalnia Sztuki i Talentów na Biskupiej". Jak nazwa wskazuje, podczas tego wydarzenia nie zabraknie artystycznych akcentów, ale warto pamiętać, że to powtarzające się od 2018 roku świętowanie to przede wszystkim zaproszenie dla gdańszczanek i gdańszczan do wspólnego spędzenia czasu w ciepłej i radosnej atmosferze. Warto pamiętać, że na wspólnym świętowaniu mile widziani są wszyscy, nie tylko mieszkańcy Biskupiej Górki i okolic.
- Warto do nas dołączyć, ponieważ dzielnica Biskupia Górka jest urokliwa, ma w sobie dużo historii i posiadała wśród swoich mieszkańców zacnych ludzi, dzięki którym miała swego czasu dobrą markę - mówi Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia Waga. - Mowa tu choćby o Natanielu Mateuszu Wolfie, Klarze Stryowski-Baedeker czy Wilhelmie Stryowskim. Takie wydarzenia, jak nasze, dają możliwość zobaczenia ciekawych fragmentów naszego miasta, których często nie dostrzegamy. Warto wspomnieć, że właśnie na Biskupiej Górce Nataniel Wolf otworzył jeden z pierwszych astronomicznych punktów, była to właśnie dostrzegalnia gwiazd, która zainspirowała nas do wymyślenia tegorocznego hasła. Idąc śladem dostrzegalni uznaliśmy, że trzeba docenić sztukę i talenty rodzime.
Talentami dzielić się będą osoby związane z Akademią Sztuk Pięknych, ale też mieszkańcy Biskupiej Górki czy seniorzy. W czasie tegorocznego „Święta ulicy Biskupiej” będzie można m.in. podziwiać rozłożone wzdłuż ulicy wystawy prac fotograficznych czy komiksowych, a także prac stworzonych przez najmłodszych gdańszczan. Nie zabraknie akcentów, które pozostawią trwały ślad po obecności w tym wydarzeniu. Mowa na przykład o wspólnym malowaniu obrazu pt. „Przyszłość Biskupiej Górki oczami naszych gości”. Uczestnicy wydarzenia będą mieć też okazję do otrzymania pamiątki w postaci karykatury.
W niedzielę, 6 września, na Biskupiej Górce nie zabraknie też muzycznych akcentów. Dla gości zagra Zagan Acoustic - grupa składająca się z czterech utalentowanych muzyków, którzy rozpoczęli współpracę w 2006 roku na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast Remont Pomp, czyli zespół perkusyjny, zagra dla tych, którzy chcieliby posłuchać, jak brzmi muzyka tworzona na przedmiotach codziennego użytku.
Będą też smaczki dla fanów fotografii. W trakcie świętowania będzie można obejrzeć wystawę fotografii Anny Kazińskiej-Olejniczak, składającą się ze zdjęć zrobionych na poddaszach przedwojennych budynków Biskupiej Górki w 2017 i 2020 roku. Spotkanie z autorką będzie okazją do rozmowy o wyjątkowości takich miejsc jak poddasza i strychy.
Stowarzyszenie Biskupia Górka zachęca do podzielenia się przemyśleniami, wspomnieniami lub opowieściami związanymi ze strychami. Każda osoba, która prześle do 5 września br. krótki tekst (ok. pół strony A4) na adres: stowarzyszenie.bg@gmail.com, weźmie udział w losowaniu nagrody – albumu „Panorama Gdańska z Góry Biskupiej 1855-1970” ufundowanego przez Fundację Karrenwall. Losowanie nagrody odbędzie się po spotkaniu z Anną Kazińską-Olejniczak.
- Zaprosiłam też nasze zaprzyjaźnione pisarki. Barbara Piórkowska i Ewa Baniecka porozmawiają ze sobą o sztuce pióra i talencie - dodaje Anna Butrym.
Dla tych, którzy chcą lepiej poznać historię Biskupiej zaplanowano dwugodzinny spacer, na którym będzie można dowiedzieć się więcej m.in. o życiu i talentach Nataniela Mateusza Wolfa. Spacer poprowadzi przewodniczka Magdalena Kamrowska. Rodzice, którzy przyjdą na wydarzenie z dziećmi, będą mogli udać się na spacer i zostawić pociechy z animatorkami, które w tym czasie otoczą je opieką.
- Zamówiłam stosowną pogodę i służby, które zapewnią bezpieczeństwo - z uśmiechem dodaje Anna Burtym. - Wszystko oczywiście odbywać się będzie na wolnej przestrzeni. Zadbamy o płyny odkażające i maseczki.
Na koniec dnia zaplanowano biesiadę, która odbędzie się pod hasłem „A mnie jest szkoda lata”.
PROGRAM III ŚWIĘTA ULICY BISKUPIEJ
14:00 - 16:00 DOSTRZEGALNIA SZTUKI I TALENTÓW NA BISKUPIEJ
Wzdłuż ul. Biskupiej
- Plener malarski – stanowisko wspólnego stworzenia obrazu pt. „Przyszłość Biskupiej Górki oczami naszych gości”
- Stanowisko artystki karykaturzystki - goście wydarzenie będą mogli obserwować pracę artystki przy tworzeniu karykatury i otrzymać artystyczną wizję siebie
- Wystawa prac fotograficznych, ilustracyjnych, komiksowych
- Dostrzegalnia talentów: wystawa prac zgłoszonych przez dzieci
KONCERTY PLENEROWE
14:15 - 14:45 ZAGAN ACOUSTIC - muzyka z pogranicza awangardy, jazzu i folku;
stanowisko - kamienne schody przy kamienicy Biskupia 17
15:15 - 15:45 REMONT POMP – muzyka etniczna, awangardowa, improwizowana grana np. na szklankach, kieliszkach, dzbanku, bębenkach, beczce;
stanowisko - pod drzewem przy kamienicy Biskupia 32
14:00 - 18:00 Wystawa fotograficzna „Pod dachami Biskupiej Górki” w lokalu Biskupia 4; Stowarzyszenie Biskupia Górka
15:45 - 16:30 Spotkanie z Anną Kazińską-Olejniczak, autorką zdjęć prezentowanych na wystawie i rozmowa o fenomenie jakim są strychy - prowadzenie Danuta Kozioł
14:00 - 16:00 Spacer po Biskupiej Górce z lokalną przewodniczką Magdaleną Kamrowską. Zbiórka przy ul. Biskupiej 4
ANIMACJE I BIESIADA DLA GOŚCI WYDARZENIA
Podwórko na zapleczu kamienicy, ul. Biskupia 4
16:30 - 18:15 - ROZMAWIALNIA spotkanie z gdańskimi pisarkami:
Barbarą Piórkowską („Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014) i Ewą Baniecka, pseudonim literacki Ewa Skunart (Off-Off (2018)
Spotkanie poprowadzi Marianna Palider
14:00 - 18:00 Animacje gier, zabawy integracyjne, pokaz baniek mydlanych
16:00 - 18:00 Wspólna biesiada przy muzyce „A mnie jest szkoda lata” - prowadzenie Zbigniew Konwerski