Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza
Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza została ustanowiona wspólnie przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku. Przyznawana jest ona za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Tegorocznej edycja nagrody i jej sekretariat zostały umiejscowione w Gdańsku.
Wolność, równość i solidarność. Wystartowała II edycja Nagrody im. Pawła Adamowicza
Nagroda jest uhonorowaniem osób i organizacji, które budują mosty i burzą mury, z wyraźnym poczuciem odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Wyróżnieniem dla tych, którzy torują drogę do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, nie stroniąc od walki o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jest adresowana do osób oraz organizacji, które promują pokój, równe szanse, integrację społeczną i prawa podstawowe, które inspirują się i kontynuują dziedzictwo Pawła Adamowicza.
Druga edycja Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza
Druga edycja Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza została zainaugurowana w czerwcu 2022 roku. Ogłoszenie laureata nastąpi 14 stycznia 2023, w rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, a jej uroczyste wręczenie zaplanowano podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (KR) pod koniec stycznia 2023 roku.
Nominacje mogą być składane przez: miasta członkowskie ICORN, samorządy lokalne i regionalne (jednomyślna decyzja rady), organizacje międzynarodowe, 15-osobowe grupy członków Komitetu Regionów. Termin nadsyłania nominacji został przedłużony do 14 listopada 2022 roku.
W celu złożenia nominacji należy wypełnić formularz online. Szczegóły dotyczące kryteriów znajdują się w zakładce the criteria.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Komitetu Regionów.
Laureatka I edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza
W pierwszej edycji uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, który spowodowało jej zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.
Burmistrz Kolonii Henriette Reker odbiera Nagrodę im. Pawła Adamowicza