• Start
  • Wiadomości
  • II Kongres Kultury Pomorskiej. Wielki finał - w piątek w IKM

II Kongres Kultury Pomorskiej. Wielki finał i święto ludzi kultury - w piątek w IKM

W piątek, 18 października 2024 r., w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz w sobotę, 19 października 2024 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, grupa aktywistów i ludzi kultury podsumuje wielomiesięczne działania, które były drogą do wytyczenia szlaków rozwoju kultury województwa pomorskiego. W programie finałowych dni znajdują się panele dyskusyjne, wydarzenia artystyczne, akcje społeczne, a nawet potańcówka. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zachęcają każdą zainteresowaną osobę - wstęp jest wolny, należy się jedynie zarejestrować.
15.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kongres Kultury Pomorskiej finał - plakat zielony z kolorowymi informacjami
Kongres Kultury Pomorskiej finał: 18 października 2024 r., w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz w sobotę, 19 października 2024 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie
fot. mat. pras.

Kurs Kulturalnego Człowieka w GAK, czyli sztuka bez tajemnic. Zobacz!

Kongres Kultury Pomorskiej to inicjatywa szczególnie cenna, bo oddolna. Jego inicjatorem i organizatorem jest instytucja pozarządowa Fundacja Pomysłodalnia. 

- Proponujemy holistyczne spojrzenie na kulturę - zachęca do udziału w finale Piotr Wyszomirski z Fundacji Pomysłodalnia. - Równie ważna jest dla nas kultura ludowa w interiorze, jak i kultura tłustych kotów w centrum. 

Pierwszy Kongres Kultury zainicjowany w 2015 roku trwał do 2017. Szeroki zakres prac obejmował dyskusje i wymianę doświadczeń o stanie, potrzebach i bolączkach kultury w regionie. Owocem kongresu było powołanie Pomorskiej Rady Kultury przy marszałku województwa pomorskiego.

Czy żyjemy w kulturze gniewu? Kongres Kultury Pomorskiej szukał odpowiedzi

Nadchodzi Finał II Kongresu Kultury

Na kolejną edycję wydarzenia przyszło nam aż czekać siedem lat. Przeszkodą, która uniemożliwiła ponowne szybsze spotkanie - jak tłumaczą organizatorzy - była pandemia i jej konsekwencje. Teraz kongres powraca i obiecuje rzut oka w przyszłość, pragnie wytyczać nowe szlaki dla rozwoju kultury na Pomorzu.

Zbliżający się wielki finał poprzedziły rozmowy przedfinałowe. Odbyło się 19 spotkań, podczas których rozmowy i warsztaty toczyły się m.in. wokół teatru, kaszubszczyzny, seniorów, networkingu, nowych technologii, trudnych rozmów z biznesem, roli kultury w integracji imigrantów czy życiu seniorów. Miasto Gdańsk podzieliło się doświadczeniem autorskiego programu Edukacja do Kultury. Nadszedł czas podsumowań.

Finał potrwa dwa dni. W piątek, 18 października 2024 r., w godz. 9-17, Fundacja Pomysłodalnia zaprasza do siedziby IKM w Gdańsku przy Targu Rakowym 11, a w sobotę, 19 października 2024, od godz. 9.30 do 18.30 do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie (ul. Jana III Sobieskiego 255).

krew kultury - plakat
Akcja "Krew kultury". Krew w Gdańsku będzie można oddać w krwiobusie ustawionym przed siedzibą IKM, w piątek, 18 października, od godz. 10 do 13
fot. mat. pras.

Kultura zaangażowana

Dla organizatorów z fundacji Pomysłodalnia ważne jest podkreślanie społecznego zaangażowania ludzi kultury, nie dziwi więc pomysł “Krew kultury”. Akcja ma mobilizować środowisko pomorskiej kultury do ratowania życia i zdrowia potrzebujących. Krew będzie można oddać w krwiobusie ustawionym przed siedzibą IKM, od godz. 10 do 13, ale także następnego dnia w Wejherowie. Akcję koordynuje Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi w Gdyni.

Uwaga: Podstawową zasadą honorowego krwiodawstwa jest możliwość oddawania krwi wyłącznie przez osoby w pełni zdrowe. Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg.

Równie ważny, bo odpowiadający na istotne problemy osób działających w kulturze jest pomysł łączenia biznesu z kulturą. Pomorska Giełda Idei odbędzie się w piątek, 18 października, w godz. 16.00-17.00, w IKM.

- To nowy pomysł na spotkanie twórców, aktywistów z ich potencjalnymi sprzymierzeńcami, czyli przedsiębiorcami czy firmami - tłumaczy ideę Wyszomirski. - Głównym celem Pomorskiej Giełdy jest więc kojarzenie biznesu z kulturą. 

Partnerem tych działań są Pracodawcy Pomorza.

Porozmawiajmy o przyszłości

- W gdańskiej części programu odbędą się też dwa panele dyskusyjne, podczas których przewidziano siedmiominutowe wypowiedzi dla siedmiu panelistów, ale zapraszamy też innych obecnych do wystąpień - tłumaczy Wyszomirski. - Temat pierwszego panelu brzmi “Kultura na nowe czasy”, podczas drugiego porozmawiamy o “Kulturze po 15 października”. Efektem naszych prac mają być rekomendacje. Chcemy stworzyć dokument kreujący wizję rozwoju kultury pomorskiej, bo wizja jest ważna. Wierzymy też, że w tych trudnych czasach kultura tworzy płaszczyznę do porozumienia i że poprzez kulturę możemy się ze sobą komunikować.

O przyszłości kultury (Panel: Kultura na nowe czasy) rozmawiać będą w IKM w Gdańsku w piątek, 18 października, w godz. 10.40-12.40: dramaturg Jan Czapliński, aktor i reżyser Daniel Arbaczewski. Połączy się z nami online Centrum Edukacji Teatralnej MICET, prof. dr hab. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz artysta multimedialny i performer Piotr Wyrzykowski. Panel prowadzi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawią się kolejni paneliści. Swoje siedmiominutowe wystąpienia na temat oczekiwań i zmian w kulturze po ostatnich wyborach parlamentarnych (Panel: “Kultura po 15 października”) wygłoszą w godz. 13.10-15.10: Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Piotr Stec, doradca Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodniczący Rady NIW-CRSO oraz Piotr Wyszomirski z Fundacji Pomysłodalnia oraz Adam Ziajski, reżyser, aktor i producent ze „Sceny Roboczej” w Poznaniu. Prowadzącą jest Martyna Regent z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Program obfituje też w wydarzenia artystyczne, które będą się przeplatać z poważnymi dyskusjami. A ponieważ dla kultury równie istotne są kuluary i poczęstunek, więc na koniec odbędzie się w Wejherowie kaszubska potańcówka. Zapraszamy!

Pełna informacja znajduje się na stronie: kongres.pomorzekultury.pl

Finał Gdańsk, piątek, 18 października, Instytut Kultury Miejskiej

  • Wstęp wolny, zgłoszenia mailowe: pomyslodalnia@gmail.com, kongres@pomorzekultury.pl, tel. 608 661 616.
  • UWAGA: limit miejsc: 150 osób
  • Osoby ze szczególnymi potrzebami dotyczącymi udziału w wydarzeniu, proszone są o zgłoszenie tego faktu mailowo: pomyslodalnia@gmail.com lub telefonicznie: 608-661-616.

PROGRAM II KONGRESU KULTURY POMORSKIEJ

  • 9.00-10.00 - rejestracja uczestników
  • 10.00-13.00 - akcja „Krew Kultury”
  • 10.00-10.20 - otwarcie (niespodzianka, wystąpienia)
  • 10.20-10.40 - Kongres Kultury Pomorskiej w pigułce (prezentacja wideo)
  • 10.40-12.40 - I Panel / dyskusja: Kultura na nowe czasy / Kultura po 15 października (wystąpienia panelistów, głosy z Sali).

Prowadząca: Aleksandra Szymańska – dyrektorka Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Paneliści: Jan Czapliński – dramaturg, Daniel Arbaczewski – aktor, reżyser, animator Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej MICET, prof. dr hab. Przemysław Czapliński – Uniwersytet Adama Mickiewicza, Piotr Wyrzykowski – artysta multimedialny, przedstawiciel_ka MKiDN

  • 12.40-13.10 Przerwa kawowa (poczęstunek)
  • 13.10-15.10 II Panel / dyskusja: Kultura po 15 października / Obywatele w kulturze (wystąpienia panelistów, głosy z Sali)

Prowadząca: Martyna Regent – aktywistka miejska z Gdyni, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Paneliści: Paweł Łysak – Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Piotr Stec – doradca Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodniczący Rady NIW-CRSO, Piotr Wyszomirski – aktywista Fundacji Pomysłodalnia, prosument i krytyk kultury, Adam Ziajski – reżyser teatralny, aktor, scenograf, menadżer kultury i producent, Społeczne Miejsce Kultury „Scena Robocza” w Poznaniu.

  • 15.15-15.45 Część artystyczna: Latający Cyrk Idei, Kultura (akcjonizm artystyczny)
  • 15:45-16.00 Przerwa kawowa (poczęstunek)
  • 16.00-17.00 Pomorska Giełda Idei
  • 17.00-17.30 Kuluary przy kawie.

Szczegółowy program znajdziesz tutaj

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia