Anna Umięcka: Długofalowym efektem spotkań, wykładów i warsztatów odbywających się w ramach Forum Wzornictwa, ma być - w założeniu organizatorów - stworzenie centrum designu gdańskiego. Czy będzie się ono wyróżniać?
Prof. Sławomir Fijałkowski, Wydział Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku: Dziś najważniejsza jest umiejętność kojarzenia ludzi, którzy chcą rozmawiać, widzą trochę więcej i trochę wcześniej. Nie chcemy kopiować rozwiązań, których jest już sporo - kolejnej wystawy czy targów. Każde miasto niemalże ma już swoje Design Days i nie ma powodu, żeby organizować podobną imprezę do gdyńskiej. Zresztą, z Gdynia Design Days współpracujemy - pokazujemy tam wystawy dyplomów naszych studentów czy wystawy kuratorskie. Nam wydaje się istotne, a przykładem takiego myślenia są targi informatyczne Infoshare, aby raz w roku zainteresowani ludzie mogli się spotkać i porozmawiać, i Akademia Sztuk Pięknych chce się w to zaangażować. Jestem przekonany, że w długim okresie czasu, uda się naszą imprezę rozbudować do tego stopnia, że stanie się forum designu nowej generacji.
Czy w Gdańsku promowane będą projekty oparte o najnowocześniejsze technologie, choćby takie, które widzimy na wystawie towarzyszącej II Forum Wzornictwa?
- Druk 3d to najbardziej oczywiste skojarzenie, ale nie jest to już najnowsza technologia. Korzystamy z niej na uczelni, używamy drukarek 3 d, które nie są dziś narzędziami prototypowania, ale produkcji.
Na Forum chcemy czerpać wiedzę o tym, jak technologie rozwijają się, jakie są nowe materiały, nowe możliwości. Staramy się nie tylko udowadniać, że coś można zrobić, ale szukać nowych rozwiązań, wyprzedzać to myślenie. Stąd też zaproszenia dla ekspertów. Będziemy powoli się od siebie uczyć.
Na pewno będziemy też angażować studentów i co roku dokładać do naszych doświadczeń kolejne, ważne tematy związane z wzornictwem i otoczeniem: takie jak ekonomia, ekologia, kultura czy technika. Co roku inne ważne odniesienie, wokół którego chcemy skupiać uwagę swoją i zaproszonych gości.
Czy młodzi ludzie są zainteresowani studiowaniem designu?
- Jest niż demograficzny w Polsce, wiele kierunków studiów odczuwa kłopoty z naborem, kierunki artystyczne również, ale u nas liczba kandydatów rok do roku rośnie. I Gdańsk ma taką moc przyciągania jako miasto, ale też to, co w ASP robimy budzi zainteresowanie. Na Akademii działa siedem różnorodnych pracowni i młodzi ludzie cenią to sobie. Na studiach magisterskich mamy teraz studentów z całej Polski, również z uczelni niezwiązanych bezpośrednio z projektowaniem, np. z politechnik, co świadczy o tym, że udaje nam się udowadniać naszą jakość.
Skoro mówimy o współpracy i promieniowaniu projektowania na różne dziedziny gospodarki czy jest więc szansa, żeby nasze otoczenie wypiękniało? Bo mamy znakomitych projektantów, ale ich praca wciąż w zbyt mały, mam wrażenie, sposób przekłada się na jakość przestrzeni wokół nas.
- Może brakuje scalenia tych wszystkich wysiłków w jeden duży plan i strategię? Myślę że nawet takie małe imprezy jak nasza, mają szansę przekształcić się w Think Tank. Że tutaj pewne idee będą się nie tylko rodziły, ale też porządkowały, będziemy mieli też siłę i systematyczną moc oddziaływania na zewnątrz pokazując dobre przykłady.
II Forum Wzornictwa: ażurowe Ferrari, stół z drukarki 3d, wykład guru designu - od środy w ASP