Stypendium im. Daniela Gabriela Fahrenheita to pierwsze w Polsce stypendium naukowe dla najwybitniejszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (obecnie dla absolwentów szkół średnich). Przeznaczone jest na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów studiów zagranicznych. Od 2005 roku z tej szansy skorzystała ponad setka młodych gdańszczan i gdańszczanek. Miasto Gdańsk w ciągu minionych lat przeznaczyło na ten cel około 9,5 mln. zł. Okazją do zorganizowania pierwszego Zjazdu Stypendystów było 15-lecie stypendium. Warto przypomnieć, że pomysłodawcą programu dla wybitnych młodych mieszkańców był śp. Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska.
- Przez wiele lat złościłam się, że Paweł między świętami a Nowym Rokiem nigdzie nie chciał wyjechać, bo miał w tym czasie zaplanowane spotkanie z "jego", jak to określał, stypendystami - mówiła obecna na zjeździe Magdalena Adamowicz, żona prezydenta. - Paweł bardzo żył tym stypendium, a to, co było dla niego najważniejsze, to fakt, że dzięki tej inicjatywie tworzą się nowe elity intelektualne.
Gdańskie Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita zrzesza stypendystów, absolwentów oraz osoby wspierające jego działalność. W ramach stowarzyszenia jego członkowie organizują w Gdańsku różne wydarzenia, dzielą się na nich zdobytą wiedzą oraz rozpowszechniają ideę studiowania za granicą. Obecni stypendyści starają się promować Gdańsk i pomagać w nawiązywaniu współpracy między gdańskimi uczelniami oraz tymi, na których obecnie studiują.
- Taki zjazd to świetna inicjatywa, żeby byli i aktualni stypendyści mogli się poznać, zbliżyć do siebie, wymienić spostrzeżeniami i żebyśmy dalej wspólnie mogli brać udział w inicjatywach stowarzyszenia - wyjaśnia Julia Stankiewicz, aktualna stypendystka i była prezes Gdańskie Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita.
Wśród zaproszonych na zjazd gości była m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, tegoroczni stypendyści, stypendyści absolwenci, członkowie Kapituły Stypendialnej, rektorzy gdańskich uczelni oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska.
- Jestem bardzo dumna z tych zdolnych, ambitnych ludzi i wierzę, że właśnie dzięki temu gdańskiemu programowi stypendialnemu, który umożliwił im studiowanie za granicą, oni dzisiaj mogą chwalić imię Gdańska w szerokim świecie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska.
ZOBACZ FILM Z I ZJAZDU GDAŃSKIEGO STOWARZYSZENIA STYPENDYSTÓW FAHRENHEITA
Stypendyści Fahrenheita ukończyli studia na renomowanych uczelniach m.in. w Anglii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech czy Austrii.
STYPENDYSTAMI NA ROK AKADEMICKI 2019/2020 SĄ:
Lista Weronika Ast – Codarts Rotterdam
Wioletta Borkowska – Uniwersytet Edynburski
Nikola Chorałła – Uniwersytet York
Natalia Egielman – Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu
Justyna Frankowska – Uniwersytet Oksfordzki
Marta Furmaniak – Uniwersytet w Glasgow
Marcelina Jagiełka – Uniwersytet Oksfordzki
Tadeusz Janik – Uniwersytet w Edynburgu
Magdalena Kalinowska – Uniwersytet w Edynburgu
Jakub Lewandowski – Uniwersytet Anglii Wschodniej
Magdalena Mastykarz – Uniwersytet Rostock
Anna Paszkowicz – Uniwersytet Fordham
Karol Roman – Uniwersytet Techniczny w Delft
Maksymilian Słupski – University College London
Julia Stankiewicz – Uniwersytet w Manchesterze
Bartłomiej Sutt – Królewska Duńska Akademia Muzyczna
Małgorzata Wendt – Uniwersytet Aberystwyth
Joanna Wolska – Uniwersytet w Edynburgu
Dagna Wójciak – Uniwersytet Edynburski
Katarzyna Żukowska – Imperial College London
Czytaj także:
Jak studiować i żyć za granicą? Stypendyści Fahrenheita otwierają swój blog na gdansk.pl
23 wybitnie uzdolnionych gdańszczan studiować będzie za granicą dzięki Stypendium Fahrenheita