- Haftowanie dla Anity Wasik jest jak medytacja, forma ucieczki od stresującej codzienności - mówią organizatorzy wystawy. - Nauka haftowania była odpowiedzią na bezsenność, towarzyszącą pierwszym dniom macierzyństwa. Zaczęło się niewinnie od wyhaftowania zwierzątek do pokoju syna. Z czasem haft przestał być tylko sposobem na nieprzespane noce. Anita, ośmielona m.in. przez Dianę Lenart, trójmiejską kuratorkę wydarzeń kulturalnych, przygotowała haftowane prace do wystawy G8 w Gdyni oraz w Rydze. Zajawka haftem rozwija się i z małych tamborków przenosi się na wielkie krosno, jest to skok na głęboką wodę z wielką skalą.
Anita Wasik jest adiunktką na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi Pracownię Projektowania dla Kultury oraz Pracownię Propedeutyki Projektowania Książki. To wielokrotnie nagradzana projektantka graficzna, specjalizująca się w projektowaniu dla instytucji kultury. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, wystawiennictwem, a także projektowaniem książek i katalogów. Pociąga ją papier, przestrzeń, interakcja, grafika, która działa na rożne zmysły. A od niedawna, a konkretnie od czasu przyjścia na świat swojego syna Tolka, zaczęła eksperymentować z haftem i tkaniem. To, podobnie jak żeglarstwo, pozwala jej na ukojenie zmysłów.
Po raz pierwszy projektantka podzieliła się nową pasją twórczą z publicznością latem ubiegłego roku, biorąc udział w wystawie "Hanseatic New Gold", która towarzyszyła 41. Międzynarodowemu Zjazdowi Miast Hanzeatyckich w Rydze. Praca została wyłoniona w drodze konkursu i stanowiła reprezentację artystyczną Gdańska na wystawie.
“Na instalację “Horyzont - Horizon” składa się 16 haftowanych tamborków. Każdy z nich reprezentuje inny kraj, z którego wywodzą się hanzeatyckie miasta. Hafty przedstawiają różne oblicza morza, a tamborki są jak bulaje statku przez które widać morskie pejzaże z linią horyzontu. Pejzaże są na granicy abstrakcji, wykonane hafem pętelkowym z wełny i bawełny, mają mięsisty, trójwymiarowy charakter. Każdy pejzaż jest inny, raz woda jest spokojna, innym razem wzburzona – tak jak różne są nastroje społeczne w krajach skupionych wokół Hanzy – razem jednak tworzą jeden wspólny horyzont” - tak opisała instalację sama autorka.
Za dokumentację fotograficzną projektu odpowiada Daria Szczygieł, a uzupełnieniem instalacji jest film, którego autorami są Daria Szczygieł i Jan Rusek.
Wystawa potrwa do 15 maja 2022 roku. Udostępniana jest w piątki, soboty i niedziele, w godzinach 16 – 19, w galerii eskaem, ul. Gdańskich Kosynierów 10). Jeśli nie pasuje Ci termin udostępniania, możesz zadzwonić i ustalić inny: tel. 531 904 741.
Pracownia i galeria eskaem działa w ramach programu Gdańskich Otwartych Pracowni. Tu powstają kulturalne kwadraty - eskaem.pl , strona, którą tworzy Marek Rogala. W galerii prezentuje również sztukę.
Mecenasem projektu Horyzont - Horizon jest Miasto Gdańsk.