“Bojownikom o polskie słowo i kulturę” - oddano hołd nauczycielom z Wolnego Miasta Gdańska

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września 2024, w Gdańsku odbywają się uroczystości upamiętniające, a wśród nich ta poświęcona nauczycielom polskim z Wolnego Miasta Gdańska pomordowanym i poległym podczas II wojny światowej.
01.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać uroczystość składania wieńców pod tablicą pamiątkową, otoczoną zielenią. Kilka osób, w tym dwie kobiety w strojach oficjalnych z szarfami i mężczyzna trzymający flagę ZNP, stoi obok wieńców z kwiatami, które są ułożone na ziemi przed tablicą. W tle widać ceglany budynek.
Pomnik - tablica poświęcona polskim nauczycielom i nauczycielkom z lat Wolnego Miasta Gdańska znajduje się przy ul. Wałowej 21, na terenie obecnego Schroniska Młodzieżowego
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

85. rocznica wybuchu wojny na Westerplatte. Premier Tusk: "Nigdy więcej samotności"

Pomnik przy ul. Wałowej

Na odsłoniętym 40 lat temu pomniku - tablicy przy ul. Wałowej 21, utrwalono nazwiska 44 polskich nauczycieli i nauczycielek z lat Wolnego Miasta Gdańska, pomordowanych, poległych i zmarłych podczas II wojny światowej.

W niedzielę, 1 września 2024 r., u stóp pomnika złożono wieńce i zapalono znicze.

Na zdjęciu widzimy grupę osób uczestniczących w uroczystości, z czego dwie osoby w mundurach straży miejskiej trzymają wieńce z kwiatami. W centrum kadru stoi kobieta w eleganckim stroju z przypiętą biało-czerwoną wstążką, a w tle widoczne są inne osoby w garniturach.
Kwiaty w imieniu władz Gdańska złożyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent miasta oraz Maximilian Kieturakis, radny miasta Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Historia bez kitu: obrona Westerplatte. ROZMOWA

Dla polskich nauczycieli z Wolnego Miasta Gdańska

Treść inskrypcji na tablicy:

W hołdzie nauczycielom polskim z Wolnego Miasta Gdańska - bojownikom o polskie słowo i polską kulturę poległym, pomordowanym, zmarłym w latach II wojny światowej (1939 - 1945).

Pamięć o nich nie zaginie!

Społeczeństwo, nauczyciele i młodzież gdańska.

Gdańsk, wrzesień, 1984.

Listę nazwisk utrwalonych na tablicy - pomniku poznać można na Gedanopedii

ZAPIS WIDEO uroczystości

 

Na zdjęciu widać grupę osób uczestniczących w ceremonii upamiętnienia, gdzie mężczyzna w mundurze straży miejskiej trzyma wieniec z czerwonych i białych róż ozdobiony wstęgą z napisem Gdańsk . W tle widoczne są drzewa i czerwona flaga z napisem  GDAŃSK .
Uroczystości pod pomnikiem - tablicą upamiętniającą polskich nauczycieli z Wolnego Miasta Gdańska były częścią obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gdańsk 1 września 1939. Po 85 latach uczcij bohaterów czasów wojny. PROGRAM

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki