Hit „1989” w telewizji i online, ale tylko raz

„1989” to rapowany musical o drodze do wolności, „Solidarności” i takich historycznych postaciach-symbolach, jak Wałęsowie, Kuronie czy Frasyniucy. Koprodukcję Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, która zdobyła m.in. Paszport „Polityki”, nagrody na festiwalach w Krakowie i Łodzi oraz Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr”, zobaczymy premierowo w Teatrze Telewizji w poniedziałek, 27 maja, w TVP1 i na VOD.
27.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aktorzy na scenie, scena zbiorowa
Spektakl „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery to atrakcyjny w formie energetyczny musical o najważniejszych historycznych wydarzeniach ostatnich dziesięcioleci
fot. Dawid Linkowski / GTS

Historia o prawdziwych ludziach, historia o kobietach

- Pozytywny mit jest nam potrzebny, nie możemy pozbywać się tego, co w naszej historii mamy najlepszego – tak o hicie „1989” mówił Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, której premiera odbyła się 19 listopada 2022 roku, ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy - odsłaniając kawałek historycznej rzeczywistości, w której idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Po przemianach ustrojowych i upadku PRL, walce Solidarności, oraz działalności bohaterów Okrągłego Stołu twórcy przeprowadzą nas językiem rapu.

- To historia o prawdziwych ludziach, z dużym naciskiem na kobiety. To na ich barkach spoczywał często cały ciężar tej historii. Danuta Wałęsa odbierała Nobla w imieniu całej Polski - dodaje Krzysztof Głuchowski.

Nie brakuje tu słynnych postaci - wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech znanych par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Jak zdradzają twórcy, Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu zapowiadającego powstający spektakl filmowego zwiastuna powiedział: „Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie”.

Święto teatru w Gdańsku - najlepsi twórcy uhonorowani. Aż trzy nagrody dla spektaklu „1989”

Widzowie towarzyszą bohaterom tamtych czasów w momentach ikonicznych: podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole, ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub w więziennych celach. 

Opowieść współtworzona przez Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ma pozytywny wydźwięk. Kończy się 5 czerwca - w piękny, słoneczny dzień, gdy Polacy obudzili się już w innym kraju, pełni nadziei, że oto rodzi się coś nowego - wielka, upragniona wolność.

trzy aktorki na scenie
Spektakl jest m.in. hołdem złożonym kobietom tamtych czasów. Nz. od lewej Karolina Kazoń (Danuta Wałęsa), Katarzyna Zawiślak-Dolny (Krystyna Frasyniuk) i Magdalena Osińska (Grażyna Kuroń)
fot. Dawid Linkowski / GTS

Oni stoją za sukcesem spektaklu

Reżyserką spektaklu jest Katarzyna Szyngiera, nagradzana twórczyni, która współpracuje z teatrami w całej Polsce - reżyserowała m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

Jest także współautorką scenariusza musicalu „1989” - razem z Marcinem Napiórkowskim - autorem „Turbopatriotyzmu” opowiadającego o współczesnych polskich mitologiach politycznych, i Mirosławem Wlekłym - reporterem i pisarzem non fiction, autorem m.in. książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik” , „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” i „Górski. Wygramy my albo oni”. 

Wraz z Katarzyną Szyngierą Wlekły jest również autorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne - „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy) i „Jedzonko” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Za brzmienie musicalu „1989” odpowiada polski muzyk, kompozytor, jeden z najlepszych polskich producentów rapowych - Andrzej Mikosz - „Webber”. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Eldo, Ośka, Pezet, Flexxip, Ten Typ Mes, Fisz, Emade, Dawid Podsiadło oraz Otsochodzi. Znany jest przede wszystkim z wieloletniej współpracy z polski raperem uważanym za jdnego z najważniejszych przedstawicieli inteligenckiego rapu, również producentem muzycznym, Adamem Zielińskim -„Łoną”, który do spektaklu „1989” napisał tekst utworu „A co jeśli wygramy?”.

Znany hip hopowy duet wspiera Patryk Boberek „Bober” - polski raper, freestylowiec i autor tekstów, dwukrotny mistrz (w 2016 i 2017 roku) Wielkiej Bitwy Warszawskiej, imprezy, w ramach, której konkurują ze sobą polscy reprezentanci freestyle’u. W musicalu musicalu „1989” odpowiada za redakcję rapów oraz tekst utworów „Debata” i „Porozmawiajmy”, a także „Olo, game changer”, którego współautorem jest Antoni Sztaba.

Premiera w Teatrze Telewizji – 27 maja

Premiera „1989” w Teatrze Telewizji odbędzie się w poniedziałek, 27 maja, o godzinie 20:00 w TVP1. W przerwie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział twórcy spektaklu. Rozmowę poprowadzi Marek Zając. O godzinie 22:40 rozmowa będzie kontynuowana w TVP.

Spektakl będzie transmitowany online na żywo na platformie VOD. Spektakl nie będzie dostępny online po premierze.

Zobacz fotorelację z prapremiery „1989” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Twórcy i obsada

Scenariusz: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły. Teksty piosenek i szkice linii wokalnych: Marcin Napiórkowski. Redakcja rapów i tekst utworu „Debata” i „Porozmawiajmy”: Patryk Bobrek Bober. Tekst utworu „Olo, game changer”: Patryk Bobrek Bober, Antoni Sztaba. Tekst utworu „A co jeśli wygramy?”: Adam „Łona” Zieliński. Muzyka: Andrzej „Webber” Mikosz. Partie wokalne: Mateusz Bieryt. Choreografia: Barbara Olech. Scenografia: Milena Czarnik. Kostiumy: Arek Ślesiński. Światło: Paulina Góral. Asystent reżyserki i choreografki: Wojciech Dolatowski. Asystentka kostiumografa: Daria Stefania Krawczyk. Konsultacje wokalne: Klaudia Rabiega. Inspicjent i asystent reżyserki: Bartłomiej Oskarbski. Producent: Izabella Oleś. Producent: Melania Szymerowska.

Obsada: Karolina Kazoń (Danusia), Rafał Szumera (Lechu), Katarzyna Zawiślak-Dolny (Krysia), Mateusz Bieryt (Władek), Magdalena Osińska (Gaja), Marcin Czarnik (Jacek), Daniel Malchar (Bogdan), Karolina Kamińska (Alina), Dominika Feiglewicz (Henryka), Małgorzata Majerska (Anna), Julia Latosińska (Zofia / Córka Krysi i Władka / Topola), Rafał Dziwisz (Generał Jaruzelski / Erich Koch), Dominik Stroka (Kiszczak / Premier / Strażnik / Sekretarz), Antoni Sztaba (Robotnik Aram / Kwaśniewski), Wojciech Dolatowski (Robotnik Jerzy / Miodowicz / Reykowski), Bartosz Bandura (Bronisław), Paulina Narożnik i Dasha Melekh.

Musical „1989” uzyskał patronaty Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Partnerami produkcji są Europejskie Centrum Solidarności oraz ZAiKS. 

 

TV

Rada Miasta Gdańska nagrodziła działających na rzecz młodzieży i seniorów