Historia o prawdziwych ludziach, historia o kobietach
- Pozytywny mit jest nam potrzebny, nie możemy pozbywać się tego, co w naszej historii mamy najlepszego – tak o hicie „1989” mówił Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, której premiera odbyła się 19 listopada 2022 roku, ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy - odsłaniając kawałek historycznej rzeczywistości, w której idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Po przemianach ustrojowych i upadku PRL, walce Solidarności, oraz działalności bohaterów Okrągłego Stołu twórcy przeprowadzą nas językiem rapu.
- To historia o prawdziwych ludziach, z dużym naciskiem na kobiety. To na ich barkach spoczywał często cały ciężar tej historii. Danuta Wałęsa odbierała Nobla w imieniu całej Polski - dodaje Krzysztof Głuchowski.
Nie brakuje tu słynnych postaci - wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech znanych par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Jak zdradzają twórcy, Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu zapowiadającego powstający spektakl filmowego zwiastuna powiedział: „Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie”.
Święto teatru w Gdańsku - najlepsi twórcy uhonorowani. Aż trzy nagrody dla spektaklu „1989”
Widzowie towarzyszą bohaterom tamtych czasów w momentach ikonicznych: podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole, ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub w więziennych celach.
Opowieść współtworzona przez Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ma pozytywny wydźwięk. Kończy się 5 czerwca - w piękny, słoneczny dzień, gdy Polacy obudzili się już w innym kraju, pełni nadziei, że oto rodzi się coś nowego - wielka, upragniona wolność.
Oni stoją za sukcesem spektaklu
Reżyserką spektaklu jest Katarzyna Szyngiera, nagradzana twórczyni, która współpracuje z teatrami w całej Polsce - reżyserowała m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Jest także współautorką scenariusza musicalu „1989” - razem z Marcinem Napiórkowskim - autorem „Turbopatriotyzmu” opowiadającego o współczesnych polskich mitologiach politycznych, i Mirosławem Wlekłym - reporterem i pisarzem non fiction, autorem m.in. książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik” , „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” i „Górski. Wygramy my albo oni”.
Wraz z Katarzyną Szyngierą Wlekły jest również autorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne - „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy) i „Jedzonko” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).
Za brzmienie musicalu „1989” odpowiada polski muzyk, kompozytor, jeden z najlepszych polskich producentów rapowych - Andrzej Mikosz - „Webber”. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Eldo, Ośka, Pezet, Flexxip, Ten Typ Mes, Fisz, Emade, Dawid Podsiadło oraz Otsochodzi. Znany jest przede wszystkim z wieloletniej współpracy z polski raperem uważanym za jdnego z najważniejszych przedstawicieli inteligenckiego rapu, również producentem muzycznym, Adamem Zielińskim -„Łoną”, który do spektaklu „1989” napisał tekst utworu „A co jeśli wygramy?”.
Znany hip hopowy duet wspiera Patryk Boberek „Bober” - polski raper, freestylowiec i autor tekstów, dwukrotny mistrz (w 2016 i 2017 roku) Wielkiej Bitwy Warszawskiej, imprezy, w ramach, której konkurują ze sobą polscy reprezentanci freestyle’u. W musicalu musicalu „1989” odpowiada za redakcję rapów oraz tekst utworów „Debata” i „Porozmawiajmy”, a także „Olo, game changer”, którego współautorem jest Antoni Sztaba.
Premiera w Teatrze Telewizji – 27 maja
Premiera „1989” w Teatrze Telewizji odbędzie się w poniedziałek, 27 maja, o godzinie 20:00 w TVP1. W przerwie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział twórcy spektaklu. Rozmowę poprowadzi Marek Zając. O godzinie 22:40 rozmowa będzie kontynuowana w TVP.
Spektakl będzie transmitowany online na żywo na platformie VOD. Spektakl nie będzie dostępny online po premierze.
Zobacz fotorelację z prapremiery „1989” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Twórcy i obsada
Scenariusz: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły. Teksty piosenek i szkice linii wokalnych: Marcin Napiórkowski. Redakcja rapów i tekst utworu „Debata” i „Porozmawiajmy”: Patryk Bobrek Bober. Tekst utworu „Olo, game changer”: Patryk Bobrek Bober, Antoni Sztaba. Tekst utworu „A co jeśli wygramy?”: Adam „Łona” Zieliński. Muzyka: Andrzej „Webber” Mikosz. Partie wokalne: Mateusz Bieryt. Choreografia: Barbara Olech. Scenografia: Milena Czarnik. Kostiumy: Arek Ślesiński. Światło: Paulina Góral. Asystent reżyserki i choreografki: Wojciech Dolatowski. Asystentka kostiumografa: Daria Stefania Krawczyk. Konsultacje wokalne: Klaudia Rabiega. Inspicjent i asystent reżyserki: Bartłomiej Oskarbski. Producent: Izabella Oleś. Producent: Melania Szymerowska.
Obsada: Karolina Kazoń (Danusia), Rafał Szumera (Lechu), Katarzyna Zawiślak-Dolny (Krysia), Mateusz Bieryt (Władek), Magdalena Osińska (Gaja), Marcin Czarnik (Jacek), Daniel Malchar (Bogdan), Karolina Kamińska (Alina), Dominika Feiglewicz (Henryka), Małgorzata Majerska (Anna), Julia Latosińska (Zofia / Córka Krysi i Władka / Topola), Rafał Dziwisz (Generał Jaruzelski / Erich Koch), Dominik Stroka (Kiszczak / Premier / Strażnik / Sekretarz), Antoni Sztaba (Robotnik Aram / Kwaśniewski), Wojciech Dolatowski (Robotnik Jerzy / Miodowicz / Reykowski), Bartosz Bandura (Bronisław), Paulina Narożnik i Dasha Melekh.
Musical „1989” uzyskał patronaty Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Partnerami produkcji są Europejskie Centrum Solidarności oraz ZAiKS.