Powrót po 80 latach. Historyczne dzwony znów w Gdańsku

Trzy osiemnastowieczne dzwony powróciły po blisko 80 latach z Niemiec do Gdańska. Zostały dzisiaj umieszczone w Zespole Przedbramia, gdzie będą prezentowane do października. Uroczyste powitanie odbędzie się w czerwcu podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy. Po renowacji będą znów nawoływać do modlitwy z wież kościołów pw. Bożego Ciała oraz Bazyliki Mariackiej.
17.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czterech uśmiechniętych mężczyzn stoi obok trzech zabytkowych dzwonów stojących na drewnianych paletach. Za nimi i z boku ceglana ściana zabytkowego budynku. Palety leżą na kamiennym bruku.
Powracające z Niemiec dzwony powitali w Gdańsku prof. Janusz Jaśkiewicz, Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, prof. Joerg Linowitzki oraz ks. dr. Rafał Michalak. Gdańszczanie oficjalnie powitają zabytki 16 czerwca 2024 roku.
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Cudem przetrwały wojnę

Trzy zabytkowe osiemnastowieczne dzwony powróciły do naszego miasta na mocy umowy zawartej na początku marca w Berlinie między Unią Kościołów Ewangelickich a parafią polskokatolicką pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Najlżejsze z dwóch dzwonów, o masach 47 i 110 kg, pochodzą z kościoła pw. Bożego Ciała, a najcięższy o masie 580 kg z nieistniejącego obecnie kościoła we Wocławach.

Po ponad 80 latach do Gdańska wrócą dwa XVIII-wieczne dzwony. W jakim kościele zadzwonią?

W czasie II wojny światowej obiekty miały być przetopione w Hamburgu na łuski na naboje dla niemieckiej armii. W wyniku ataku lotnictwa alianckiego w lipcu 1943 r. zniszczono jednak zakład hutniczy. Dzięki temu dzwony ocalały. Po wojnie dzwony nawoływały wiernych w ewangelicko-luterańskim kościele św. Michała w Lubece, zbudowanym w 1951 roku. W 2008 roku świątynia została zaadaptowana na cele niesakralne.

Zabytkowy dzwon stoi na drewnianej palecie, którą trzyma wózek widłowy. Obok dzwonu stoi dwóch mężczyzn w roboczych odblaskowych kamizelkach. W tle zabytkowe budynki Gdańska.
Powrót dzwonów mogli obserwować na ulicach miasta mieszkańcy.
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Z Muzeum Gdańska na kościelne wieże

Zainteresowani mogą zobaczyć dzwony w Zespole Przedbramia, którym zarządza Muzeum Gdańska. Historia trzech dzwonów wpisuję się w tematykę prezentowanej tam wystawy, która przybliża dzieje odbudowy miasta po zniszczeniach z czasów II wojny światowej.

Jak odradzał się Gdańsk. Nowa wystawa o powojennej odbudowie miasta

Zabytkowe dzwony będą prezentowane przynajmniej do października 2024 roku. Po zakończeniu prac na wieżach gdańskich kościołów pw. Bożego Ciała w Gdańsku oraz Bazyliki Mariackiej, przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie i zgodnie z intencją Unii Kościołów Ewangelickich będą ponownie nawoływać wiernych do modlitwy.  

Uroczyste powitanie dzwonów przez wspólnotę gdańszczanek i gdańszczan odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca 2024 roku w ramach 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.

„Tutaj zaczyna się zmiana” - Gdańsk szykuje się do 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy

Kilka osób zebranych wokół dwóch zabytkowych dzwonów leżących na drewnianych paletach. Dookoła ceglane ściany zabytkowego budynku.
Czasowo dzwony znalazły schronienie w Zespole Przedbramia.
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Dzwony w liczbach

Dzwony Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku

Mały dzwon

  • Ton uderzeniowy: fis‘ – 6
  • Średnica: 48 cm
  • Waga: 47 kg
  • Rok odlewu: 1733

Średni dzwon

  • Ton uderzeniowy: e‘ – 5
  • Średnica: 57,5 cm
  • Waga: 110 kg
  • Rok odlewu: 1758

Dzwon z parafii Wocław

  • Ton uderzeniowy: g – 4
  • Średnica: 99 cm
  • Waga: 580 kg
  • Rok odlewu: 1733

 

ZOBACZ FILM Z TRANSPORTU DZWONÓW

 

Oprac. PK

redakcja@gdansk.pl

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas