„Dzielnica z duszą” - co dziennikarce Agacie Olszewskiej o Siedlcach opowiedzieli mieszkańcy?
- Chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom Gdańska, że do końca maja Muzeum Gdańska wraz z Radą Dzielnicy Siedlce zbierają stare zdjęcia, pocztówki i pamiątki związane z Siedlcami. Być może ktoś odnalazł jakieś pamiątki, a nie mógł ich przekazać. Teraz jest okazja, żeby to zrobić - mówi Mirosław Koźbiał z Rady Dzielnicy Siedlce.
Najciekawsze spośród przekazanych fotografii i tym podobnych pamiątek (mogą być zarówno starsze, jak i nowsze, przedwojenne i współczesne) zostaną wykorzystane i zaprezentowane podczas czwartej edycji wystawy plenerowej „Historie Gdańskich Dzielnic” oraz w planowanej książce o historii dzielnicy, której wydanie planowane jest na 2021 rok.
- Bardzo nam zależy, żeby te wystawy współtworzyli wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Przyjmujemy praktycznie wszystkie fotografie do początku lat 90. XX wieku. Ważne, by ilustrowały życie codzienne dzielnicy, albo poszczególne jej budynki, z którymi są związane ciekawe historie - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Uwaga! Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu epidemii skany albo zdjęcia fotografii z gdańskich Siedlec wraz z opisem ilustracji należy wysłać wyłącznie mailowo. Termin przyjmowania zdjęć upływa 1 czerwca.
Więcej informacji można uzyskać w konsultacji telefonicznej lub mailowej:
Siedziba Rady Dzielnicy, Kartuska 63-65, Gdańsk
Dyżur: wtorki, godz. 18:00-19:00
Mail: rada@radasiedlce.pl
Osoba do kontaktu: Andrzej Nawara, przewodniczący Rady Dzielnicy, tel. 506 518 094
Muzeum Gdańska, Długa 46/47, Gdańsk
Dyżur telefoniczny: pon-pt, godz. 8.30-15.30
Mail: k.kurkowska@muzeumgdansk.pl
Osoba do kontaktu: Katarzyna Kurkowska, kurator projektu, tel. 789 449 684
Skarb Siedlec - radni dzielnicy chcą wybudować punkt widokowy. Sprawdź, w którym miejscu
„Historie Gdańskich Dzielnic” to projekt Muzeum Gdańska realizowany przy wsparciu Biura Rozwoju Gdańska oraz poszczególnych rad gdańskich dzielnic. W ramach cyklu w danej dzielnicy w sezonie letnim odbywa się wystawa plenerowa i spacery tematyczne po dzielnicy, jesienią wykłady, a w roku następnym po zakończeniu wystawy wydawana jest publikacja naukowa poświęcona najciekawszym fenomenom związanym z małymi wspólnotami Gdańska.
Do tej pory kompleksowego opracowania doczekały się Chełm (2017-2018) oraz Stare Przedmieście (2018-2019). W tym roku ma się ukazać publikacja o Nowym Porcie, która zakończy trzecią edycję projektu.
Drugi tom „Historii Gdańskich Dzielnic” już do kupienia. Bohaterem tym razem Stare Przedmieście