Alicja Katarzynska: Jak dziś ma się najstarszy klub sportowy piłki nożnej w Gdańsku?
Władysław Barwiński: Na dziś Gedania, która musiała opuścić obiekt przy ulicy Kościuszki, przy pomocy gminy Gdańsk stworzyła kompleks sportowy przy ulicy Hallera. Na powierzchni 6 hektarów funkcjonuje osiem boisk, dwie hale sportowe, kompleks edukacyjny, w tym przedszkole naukowo sportowe. Mamy blisko 18 grup szkoleniowych, w tym pierwszy zespół seniorów w IV lidze i jego rezerwy. W sumie pod naszą opieką 500 chłopców trenuje piłkę nożną, ponadto mamy ponad 90 chłopców w nowootwartej w zeszłym roku na 95-lecie Gedanii niepublicznej Szkole Mistrzostwa Sportowego, która mieści się w budynku przy ulicy Wrzeszczańskiej. Nasze najbliższe plany to znalezienie stałego miejsca dla rozwijającej się szkoły, w tej chwili mamy pięć klas, chcemy mieć 10 łącznie z gimnazjum. I o to będziemy się starali w tym roku.
A cele sportowe ?
Nasz potencjał jest tak duży, że myślimy już o wyższych ligach rozgrywkowych. W tej chwili gramy w czwartej lidze, ale trzecia liga jest optymalna, aby młodzież szkoloną przez nas można było promować i w dalszym ciągu osiągać sukcesy, daj Boże na miarę pana Roberta Lewandowskiego.
Jesteśmy jednym z niewielu klubów sportowych w Gdańsku, w którym w pierwszym zespole gra od 40 do 60 proc. naszych własnych zawodników, przez nas szkolonych. Możemy pochwalić się z dawnych lat Rafałem Murawskim, który zakończył już karierę sportową, naszym rodzynkiem, który poszedł w świat był Michał Szromnik, przez trzy lata przebywał w Szkocji i tam reprezentował nasz klub, teraz powrócił do Polski.
Klub Sportowy Gedania 1922 to historia Wolnego Miasta Gdańska, czasu wojny i lat powojennych. Wasi podopieczni znają korzenie klubu w którym się szkolą?
Kiedy pozbawiono nas obiektów przy ulicy Kościuszki i sami zaczęliśmy odbudowywać nasz klub. Naszym mottem stało się zdanie “historia zobowiązuje”. Przyjęliśmy dewizę - członkowie zarządu, zawodnicy - że podtrzymujemy historię klubu. Kiedy byliśmy w zapaści, naszym pierwszym działaniem było rozpowszechnienie dla wszystkich osób zwiazanych z klubem filmu o historii Gedanii, który powstał na 80-lecie klubu. Nazywamy się Gedania 1922, żeby odróżnić się od Gedani SA, która bardziej zajęła się komercją i terenami.
Chcemy, żeby jak najwięcej osób wiedziało, jaką rolę pełnił przed II wojną światową nasz klub, kto oddał życie z członków klubu w czasie wojny, co działo się z nim po wojnie. W okresie szczytu Gedania posiadała 26 sekcji sportowych z żużlem, piłką nożną, siatkówką, boksem, sportami motorowymi. To był jeden z najprężniejszych klubów w Gdańsku, ale była moda na tworzenie nowych podmiotów, jedynie słusznych i zapomniano o starym, przedwojennym klubie.
Ciekawostką jest, że Gedania z racji tego, że działała na terenie Wolnego Miasta Gdańska nie mogła uczestniczyć w rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, a gdańszczanie, Polacy chcieli z kimś rywalizować i znaleźli rozwiązanie. Jako zespół polski z Gdańska uczestniczyli w rozgrywkach Bundesligi, więc pan Lewandowski nie był pierwszym, który zabłysnął w Niemczech. Kultywujemy historię, ale patrzymy szeroko do przodu, nie zapominając skąd nasze korzenie.
Jak będziecie świętować 96-lecie istnienia Gedanii?
Tegoroczna uroczystość będzie pierwszą z cyklu, które chcemy przygotować do hucznych obchodów 100-lecia. To będzie spotkanie starych gedanistów, odtworzenie starych zdjeć, żeby ci starzy którzy jeszcze żyją, a już odchodzą, mogli siebie zobaczyć z dawnych lat, a młodzież mogła się im przyjrzeć, skonfrontować zdjęcia, zobaczyć żyjących gedanistów. Będzie też turniej dla wszystkich możliwych zespołów z Trójmiasta, wezmą w nim udział dwa zespoły Gedanii, zespoły z Gdyni, Jaguar gdański. Celem jest drobna rywalizacja, żeby na koniec podziękować sobie za wspólną fajną zabawę grę. Będą uczestniczyć dwaj bracia Siwkowie, Tomasz i Andrzej, którzy mają razem 138 lat. Uznaliśmy że warto pokazać dzisiejszej młodzieży, że piłkarze się nie starzeją.
Gedania 1922 Gdańsk i Grupa Energa S.A. zaprasza wszystkich sympatyków piłki nożnej w sobotę 25 sierpnia w godz. 10.00-15.00 na Jubileusz 96-lecia Najstarszego Piłkarskiego Klubu Gdańska. W ramach jubileuszu odbędzie się piłkarski turniej oldbojów oraz otwarcie alejki "Historia zobowiązuje".
Do turnieju oldbojów, który rozpocznie się o godzinie 10.00 zaproszono 10 drużyn z Pomorza: Arkę Gdynia, Bałtyk Gdynia, Gedanię Gdańsk, GKS Kolbudy, Jaguar Gdańsk, KP Sopot, Lechię Gdańsk, MRKS Gdańsk, Polonię Gdańsk oraz zespół Przyjaciół Gedanii.
Z kolei o 12.30 planowane jest otwarcie alejki z historycznymi zdjęciami piłkarzy - Gedanistów, do których należeli między innymi śp. Roman Korynt (reprezentant Polski, były zawodnik między innymi Lechii Gdańsk), Krzysztof Adamczyk (reprezentant Polski, król strzelców ekstraklasy w barwach Legii Warszawa), Rafał Murawski (reprezentant Polski, były zawodnik między innymi Lecha Poznań i Pogoni Szczecin), Andrzej Baczyński (były zawodnik między innymi Legii Warszawa i Lecha Poznań), Andrzej Dybicz (zdobywca Pucharu Polski w barwach Arki Gdynia), Łukasz Kowalski (były zawodnik między innymi Arki Gdynia) czy Michał Szromnik (były zawodnik szkockiego Dundee United).
Organizatorzy zapraszają w 25 sierpnia w sobotę na al. Hallera 201 - Centrum Sportu i Nauki Gedania 1922.