• Start
  • Wiadomości
  • Hip hop, ambient, czy rock? Jak brzmi Hłasko - sprawdź w sobotę na Skwerze Świętopełka

Hip hop, ambient, czy rock? Jak brzmi Hłasko - sprawdź w sobotę na Skwerze Świętopełka

Czy można oddać charakter literatury Marka Hłaski za pomocą dźwięków? Na co artyści zwracają dziś uwagę w twórczości tego pisarza? Odpowiedź usłyszymy podczas wyjątkowego wydarzenia muzycznego „Jak brzmi Hłasko”, w sobotę, 21 września, o godz. 20 na Skwerze Świętopełka w Gdańsku. Wstęp wolny. Zaprasza Gdański Archipelag Kultury.
18.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia Skwer Świętopełka Wielkiego, miejskie miejsce rekreacji z ławkami i drzewami. W tle widać kolorowe kamienice, a na pierwszym planie gołębie rozrzucone po bruku oraz przechodzących ludzi.
Skwer Świętopełka Wielkiego znajduje się w sercu Gdańska, w sobotę, 21 września, usłyszymy tu muzyczne interpretacje literatury Marka Hłaski
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

VI Gdańskie Targi Książki pobiły rekord frekwencji. Znamy datę kolejnej edycji

Jak brzmi Hłasko?

Podczas sobotniego wydarzenia na Skwerze Świętopełka zaprezentowane zostaną kompozycje muzyczne inspirowane twórczością Marka Hłaski. Powstały jako odzew na open calla, który Gdański Archipelag Kultury ogłosił w maju br.

Zadaniem konkursowym było stworzenie autorskich interpretacji muzycznych prozy Marka Hłaski, które będą uwzględniać współczesne konteksty.

Wydarzenie w zielonej przestrzeni miasta będzie niepowtarzalną okazją, by na nowo odkryć świat autora “Następnego do raju” poprzez różnorodne brzmienia muzyczne, od poezji i hip hopu, po ambient i rock.

 - Ciekawym było dowiedzieć się, na co ludzie zwracają uwagę w twórczości Hłaski, jakie wątki, które poruszał, są współcześnie ważne i jaka muzyka może to oddać - mówi Izabela Terek - Jopkiewicz z GAK Projektorni, pomysłodawczyni wydarzenia “Jak brzmi Hłasko”. - Kompozycje, których wysłuchamy na Skwerze Świętopełka to muzyka dla każdego. Różnorodność stylów może przyciągnąć uwagę, zachęcić do pozostania dłużej na jednej z wielu ławek, a tych, którzy nie znają jeszcze twórczości bohatera projektu, zachęcić do lektury. 

Zdjęcie przedstawia pomnik na Skwerze Świętopełka Wielkiego, ukazujący postać wojownika z tarczą i włócznią na tle zielonego skweru i kamienic. W tle widać zabytkowy budynek z czerwoną dachówką, a wokół pomnika na ławeczkach siedzą odpoczywający ludzie.
Tego wieczoru nie - pomnikowy Świętopełk Wielki lecz Marek Hłasko i jego literatura w połączeniu z dźwiękiem królować będzie na skwerze
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pomorska Nagroda Literacka 2023. Poznaj nominowanych

Co usłyszymy na Skwerze Świętopełka?

Prezentowane utwory, które napłynęły z całej Polski, charakteryzują się bogactwem cytatów z literatury Hłaski, fragmentami wywiadów z pisarzem i ścieżek dźwiękowych z filmów, do których napisał scenariusze.

Kompozycje w sposób głęboki i refleksyjny poruszają egzystencjalne i społeczne wątki takie jak samotność, tęsknota czy bunt. Dodatkowym atutem wydarzenia będzie oprawa świetlna, która wzbogaci atmosferę Skweru Świętopełka i wprowadzi w klimat literackiej i muzycznej podróży.

Obraz składa się z dwóch kontrastujących kolorystycznie części: po lewej stronie znajduje się duży czarny napis UPDATE  na różowym tle, a po prawej biały kształt przypominający sylwetkę głowy na żółtym tle, wypełniony losowo ułożonymi czarnymi literami. Połączenie tych elementów tworzy wizualnie ciekawy i dynamiczny efekt.
Rok 2024 jest rokiem Marka Hłaski, ustanowionym przez Sejm RP. Gdański Archipelag Kultury od wiosny 2024 realizuje projekt Hłasko Update. Wydarzenie „Jak brzmi Hłasko” jest jedną z jego części
mat. GAK

Zwycięzcy open call “Jak brzmi Hłasko”

Jury w składzie Michał Jacaszek, Jakub Knera, Laura Haras, Izabela Terek-Jopkiewicz wybrało osiem kompozycji spośród 28 zgłoszeń. Nadesłane utwory były na tyle ciekawe, że organizator postanowił wyróżnić jeszcze sześć utworów. Wszystkie będą prezentowane na Skwerze Świętopełka, a wybrane utwory zostaną również wydane w formie albumu audio.

Laureaci konkursu:

  • Zuzanna Szmidt, utwór „Miał słońce na głowie”
  • Krzysztof Paul, utwór „Loops”
  • Jakub Ambroziak, utwór „bliski_jk”
  • Paweł Lasota, utwór „Pętla”
  • Mateusz Klimek, utwór „Wszyscy jesteśmy wymyśleni”
  • Hubert Wencel, utwór „Hłasko 2”
  • Pola Trąbińska, utwór „Noose”
  • Jakub Śliwiński, utwór „Ekspedycja”

Utwory wyróżnione udziałem w emisji:

  • Daniel Kosiński, utwór „Pętla”
  • Zespół The silver moon, utwór “Krzyż”
  • Andrzej Kędzierski, utwór “Śliczna dziewczyna”
  • Adrian Domagała, utwór „Marek Hłasko 2”
  • Adam Szwajcowski, utwór „Sposoby na przetrwanie człowieka piszącego”
  • Mykyta Platonov, utwór „Każdy ma w sobie Hłasko”

Wstęp wolny. Początek wydarzenia o godz. 20.



TV

W olimpijskim klimacie