- W pierwszym tygodniu nowego roku, 3 stycznia, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie hermetycznej kompostowni w Gdańsku. Nowa instalacja odgrywać będzie kluczową rolę w zagospodarowaniu odpadów biodegradowalnych i ograniczeniu wpływu Zakładu Utylizacyjnego na środowisko oraz zwiększenie komfortu życia okolicznych mieszkańców - informuje Iwona Bolt z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Nowa kompostownia to budynek o łącznej kubaturze rzędu 80 tys. m³ i powierzchni 1,3 hektara. Obiekt składa się z 5 części: hali przyjęć odpadów, łącznika operacyjnego, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania i hali dojrzewania kompostu. Na zewnątrz kompostowni znajduje się biofiltr, czyli niezwykle ważna część tej inwestycji. Rocznie kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych.
Zobacz jak wygląda hermetyczna kompostownia w Gdańsku i jak przebiegała jej budowa
W czerwcu 2018 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę hermetycznej kompostowni. We wrześniu 2019 roku obiekt był praktycznie gotowy, niestety nie mógł zostać uruchomiony, gdyż generalny wykonawca - firma Eko Tech Warszawa - złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.
Mimo problemów budowę udało się ukończyć, przeprowadzono technologiczne próby, złożono wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Pozwolenie wydane zostało 3 stycznia 2020 roku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. O tym kiedy obiekt zacznie działać dowiemy się 31 stycznia - tego dnia zaplanowano specjalną konferencję na ten temat. Jego eksploatacją zajmie się Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.
Projekt realizowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość kontraktu netto wynosi ponad 37 milionów złotych, z czego 68 proc. finansowane jest ze środków unijnych.