• Start
  • Wiadomości
  • „Halo, tu Wyspa” - wakacyjny numer dzielnicowej gazetki już dostępny

„Halo, tu Wyspa” - wakacyjny numer dzielnicowej gazetki już dostępny

Lato na Wyspie Sobieszewskiej jest wyjątkowe. Są turyści i mieszkańcy Gdańska, którzy nie wyobrażają sobie innych plaż na kąpiele słoneczne i morskie. Wakacyjny numer “Halo, tu Wyspa” cofa się w czasie do lat 70.tych - złotej ery tutejszego Ośrodka Wypoczynkowego Drogowiec, a nawet dalej - do epoki osiedla Sobieszewo. W numerze także o ochronie sieweczki obrożnej gniazdującej na Mewiej Łasze i wywiad z turystką wierną Wyspie od lat.
10.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starszy pan stoi na tle napisu na ścianie Sobieszewo
Antoni Kiman, szef legendarnego Ośrodka Wypoczynkowego "Drogowiec" na Wyspie Sobieszewskiej to jeden z bohaterów wakacyjnego wydania gazetki Halo, tu Wyspa
Fot. Bartosz Bańka

Wakacje na Wyspie Sobieszewskiej

Raz poznana, Wyspa Sobieszewska pozostaje w sercu na zawsze. W aktualnym numerze opowiada o tym Karolina Milewska - turystka raz po raz powracająca na Wyspę.

Państwo Kiman z kolei, którzy prowadzili Ośrodek Wypoczynkowy „Drogowiec” w czasach jego świetności, wspominają klimat dawnych wczasów i ogrom letników, którzy w licznych domkach ośrodka zajmowali wszystkie wolne skrawki łóżek, kanap i podłogi.

stara pocztówka ukazująca ośrodek wypoczynkowy
"Drogowiec" miał nawet swoją pocztówkę
Zbiory A. Kiman

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na spacery w 8 dzielnicach


Na Wyspie wiele się dzieje! W Halo, tu Wyspa znajduje się kalendarz letnich wydarzeń: festynów, potańcówek, występów teatralnych. Można tu także aktywnie spędzić czas. W wakacyjnym wydaniu przeczytać można artykuły poradnikowe, odpowiadające na pytania, gdzie jeździć rowerem, wypożyczyć kajak czy żaglówkę, by w pełni skorzystać z przyrodniczych i turystycznych walorów dzielnicy.

W „Halo, tu Wyspa” nigdy nie brakuje opowieści o przyrodzie i historii Wyspy. Ornitolożka Alicja Bielska tym razem przybliża na łamach gazetki charakterystykę sieweczki obrożnej, ptaka chronionego szczególnie w rezerwacie Mewia Łacha.

Natomiast dzięki opracowaniu Waldemara Nocnego, poznajemy historię osiedla Sobieszewo. Autor wydał ostatnio książkę Odwadnianie i osuszanie Żuław w latach 1945-4950, która z pewnością będzie pasjonującą lekturą dla miłośników historii.

samolot, w jednym okien twarze dwóch młodych mężczyzn
Co ma wspólnego samolot z ośrodkiem wypoczynkowym na Wyspie Sobieszewskiej? Kto lubi ciekawe historie z czasów PRL, nie będzie zawiedziony
Archiwum rodzinne A. Kiman

Wyspa Sobieszewska. Świbnieńskie Lato pod znakiem 65-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej

Jak zwiedzać Wyspę Sobieszewską?

Wyspę Sobieszewską można latem poznawać z jej mieszkańcami i pasjonatami opowieści o tutejszej historii, przyrodzie i społeczności - zarówno w ramach spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, jak i stacjonarnych spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Dla osób, które lubią zagadki ciekawym sposobem odkrywania Wyspy będzie gra Questy VisitGdańsk i śledzenie losów tajemniczego podróżnika i poszukiwacza skarbów, Ludwiga Plentego.

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy remizie OSP Świbno, Wyspie Drogowiec. W wersji online na stronie Wyspa Sobieszewska w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery gazetki (1-3/2021, 1-3/2022 oraz 1/2023). Na stronie znaleźć można też aktualności na temat wydarzeń na Wyspie Sobieszewskiej, podobnie na proflu Fb Teraz Wyspa Sobieszewska” oraz na Instagramie „Teraz Wyspa Sobieszewska”.

Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy. 

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: wyspasobieszewska@zhp.pl.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza