Co w numerze?
W bieżącym numerze poznamy nową Radę Dzielnicy Wyspa Sobieszewska oraz projekt, który zwyciężył w Budżecie Obywatelskim 2025 - Koszykarska Wyspa. W obszernym podsumowaniu ostatnich miesięcy przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego 2027 zauważyć można, że praca ponad 150-osobowego zespołu złożonego z wolontariuszy i wolontariuszek z całego świata już na trzy lata przed wydarzeniem nabiera coraz szybszego tempa.
W aktualnej gazetce znalazła się także czwarta część eseju Waldemara Nocnego opisującego ostatnie 50 lat zmian i rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Autor tym razem skupia się na latach 1976/1977, rozwoju życia społecznego, kulturalnego i powstającej dla sportów wodnych infrastrukturze.
Dzięki uprzejmości organizatora projektu „Morskie Opowieści” (OSP Świbno) oraz autora tekstów na wystawie (Piotra Walukiewicza), która odbyła się latem, czytając „Halo, tu Wyspa” poznać można także życie rybaków ze Świbna po 1945 roku.
To było aktywne i pełne wrażeń lato na Wyspie Sobieszewskiej, dlatego sporo w tym wydaniu fotorelacji i podsumowań: Programu Czuwaj Wyspo, żeglarskich pływań dla mieszkańców, premiery dokumentu „Serce z drewna”, Pikniku na Młynówce czy Warsztatów i Konkursu Kulinarnego „Słodki Gdańsk”.
Bezpłatna gazetka dostępna jest online oraz w wersji drukowanej w Wyspie Skarbów GAK, OSP Gdańsk Sobieszewo, OSP Gdańsk Świbno, Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN oraz w Bibliotece na Wyspie (Filii WiMPB) oraz Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Lepsza komunikacja z mieszkańcami
Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy.
„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu.
Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: programspoleczny@gdansk.gda.pl.
Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej
Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.
Oprac. PK