Święto Wolności i Praw Obywatelskich: 4 i 5 czerwca
Święto Wolności i Praw Obywatelskich w tym roku w Gdańsku odbywa się w sobotę i niedzielę, 4-5 czerwca. To czwarta edycja tej imprezy organizowana dla uczczenia częściowo wolnych wyborów do parlamentu w czerwcu 1989 r. Choć wolne były tylko częściowo, stały się gwoździem do trumny systemu komunistycznego.
Święto Wolności i Praw Obywatelskich, po raz czwarty. Zobacz PROGRAM
W ramach obchodów 33. rocznicy wyborów czerwcowych przy Europejskim Centrum Solidarności stanie Strefa Społeczna.
W Strefie Społecznej, które miasto Gdańsk przygotowuje we współpracy Fundacją Gdańską i partnerami społecznymi, omawiane są najważniejsze problemy dotykające współczesne społeczeństwo. Strefa Społeczna jest nie tylko przestrzenią do dyskusji, ale także indywidualnych rozmów z ekspertkami i ekspertami. Jej celem jest zbudowanie wspólnoty obywatelskiej.
W Strefie Społecznej w sobotę 4 czerwca i niedzielę 5 czerwca zaplanowano łącznie kilkadziesiąt spotkań, debat oraz warsztatów.
Wiodącą tematyką będzie dyskryminacja i wykluczenie społeczne np. z uwagi na wiek, płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, pochodzenie społeczne i etniczne oraz zdrowie psychiczne.
Andrzej Grabowski, Jakub Wesołowski: wiek
Andrzej Grabowski, znany z wielu ról m.in. w serialu “Świat według Kiepskich” oraz Jakub Wesołowski, który wystąpił m.in. w serialu “Na Wspólnej”, wezmą udział w sobotę, 4 czerwca, w spotkaniu ramach Strefy Społecznej pt. WIEK. Wszyscy mają głos, ale…
Aktorzy wraz z publicznością spróbują zmierzyć się z krążącymi na co dzień stwierdzeniami takimi, jak: „Dzieci i ryby głosu nie mają. Jak dorośniesz, to zrozumiesz” lub „A co ty możesz wiedzieć o obecnych problemach, stary wapniaku”.
Halina Młynkowa i Czesław Mozil: pochodzenie
Muzycy wystąpią zaś w niedzielę 5 czerwca w Strefie Społecznej w dyskusji pod hasłem “POCHODZENIE. Nic do Ciebie nie mam, ale…”.
Oboje ze względu na swoje biografie opowiedzą zapewne, czy zetknęli się do tej pory ze zjawiskiem ksenofobii. Była wokalistka “Brathanków” Halina Mlynkova ma czesko-polskie korzenie, pochodzi z Zaolzia. Kompozytor, piosenkarz i akordeonista Czesław Mozil mając pięć lat wraz z rodzicami wyjechał do Danii, a wrócił do Polski jako 28-latek.
Bartek Jędrzejak: depresja, zdrowie psychiczne
W sobotę, 4 czerwca, dziennikarz i prezenter telewizyjny Bartek Jędrzejak będzie gościem spotkania pt. “ZDROWIE PSYCHICZNE. U mnie wszystko OK, ale…”. Punktem wyjścia do rozmowy będą dane o tym, że 1,5 mln Polaków cierpi na depresję. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2021 roku o ponad 35 proc. wzrosła natomiast liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu dolegliwości o charakterze psychicznym.
Henryk Gołębiewski: sytuacja ekonomiczna
W kolejnej debacie zatytułowanej “SYTUACJA EKONOMICZNA. Każdy/a ma prawo, ale…” weźmie natomiast udział Henryk Gołębiewski, popularny aktor w kultowych filmach dla młodzieży z lat PRL takich, jak “Wakacje z duchami”, “Podróż za jeden uśmiech”, “Stawiam na Tolka Banana”. Ponownie sławę po latach przyniosła kreacja zbieracza złomu w filmie „Edi” (2002), w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.
Tomasz, Sekielski, Urszula Chowaniec: wygląd
W kolejnej sobotniej debacie pt. “PŁEĆ. Ładnie dziś wyglądasz, ale…” wezmą udział blogerka, feministka, publicystka, okazjonalnie modelka plus size Urszula Chowaniec, oraz dwukrotny zdobywca tytułu Dziennikarz Roku, twórca głośnych filmów dokumentalnych Tomasz Sekielski, który w życiu prywatnym zmagał się z otyłością
O propagandzie wojennej i reakcji sztuki na wojnę
Nawiązującą do aktualnej sytuacji na Ukrainie będzie natomiast debata pt. “Prawda wojny. Propaganda o wojnie”, którą poprowadzą Magdalena Rigamonti i Jarosław Włodarczyk. Gośćmi dziennikarzy będą: Wojciech Bojanowski (TVN24), Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM), Paweł Reszka (Polityka), Wacław Radziwinowicz (Gazeta Wyborcza) oraz Wojciech Rogacin (autor biografii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego).
Na zawarte w panelu “Jak światowy street art zareagował na wojnę na Ukrainie - Urban Forms” - pytanie odpowie zaś Aleksandra Dudek, doktorantka na Uniwersytecie Łódzkim.
Przemoc wobec kobiet i orientacja seksualna
W sobotę w Strefie Społecznej zaplanowano też trzy inne debaty: “Korzyści z sieciowania i federalizacji organizacji pozarządowych. Czy warto?”, “Szkoła równego startu - Fundacja Polska od nowa” oraz “Panel Obywatelski - Fundacja Damy Radę”.
Strefa Społeczna w niedzielę rozpocznie się od debaty pod hasłem “PŁEĆ. Nigdy bym ręki nie podniósł/a, ale…” poświęconego przemocy domowej wobec kobiet. Wezmą w niej udział: Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka i telewizyjna oraz prof. Magdalena Środa, filozofka i etyczka.
Na zakończenie Strefy Społecznej zaplanowano zaś debatę pt. “ORIENTACJA PSYCHOSEKSUALNA. Jestem tolerancyjny/a, ale…”.O tym, w jakim stopniu osoby LGBT + są dyskryminowane w dzisiejszym społeczeństwie opowiedzą: para Jacek Jelonek i Oliwier Kubiak, którzy poznali się w polskiej edycji miłosnego reality show dla homoseksualnych mężczyzn oraz Alicja Nauman – tancerka i choreografka, żyjąca z żoną w Wielkiej Brytanii.
Czy jesteśmy tolerancyjni wobec innych religii?
O wykluczeniu można też mówić w kontekście religii i wyznań. Nie jest to powszechna wiedza, ale w województwie pomorskim działa ponad 30 kościołów i związków wyznaniowych.
Tematykę naszego stosunku do wyznawców innych religii podejmą podczas debaty "Religie. Jestem otwarty/a, ale..." znany publicysta katolicki Tomasz Terlikowski; pochodząca z Krymu Tatarka i muzułmanka, mieszkająca od kilku lat w Gdańsku Susanna Izzetdinova oraz dziennikarka Maja Jaszewska, publikująca m.in. w "Tygodniku Powszechnym" i "Więzi".
Refleksja nad "Samorządną Rzeczpospolitą" i Nagroda im. Lecha Bądkowskiego
Program Strefy Społecznej uzupełnia w sobotę debata pt. Co wynikło z dokumentu “Samorządna Rzeczpospolita. Deklaracja partnerstwa samorządu i organizacja społecznych”? Poprowadzi ją Jakub Wygnański, prezes zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Tytułowy dokument o samorządnej Rzeczpospolitej został podpisany 3 czerwca 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności przez samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych.
W niedzielę natomiast w ramach Strefy Społecznej odbędzie się wręczenie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego. Jest ona przyznawana od 21 lat dla społeczników i organizacji pozarządowych, angażujących się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywanie problemów lokalnych społeczności.
Patron nagrody, Lech Bądkowski (1920–1984), był dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym, sygnatariuszem Porozumienia Gdańskiego w 1980 r., orędownikiem kaszubskości i samorządności.
Specjalna podstrona poświęcona obchodom Roku Lecha Bądkowskiego
Siedem namiotów i ponad 80 organizacji pozarządowych
Strefa Społeczna będzie działać w siedmiu halach namiotowych, które staną między budynkiem ECS, a ulicą Jana z Kolna. Będą tam przedstawiciele ponad 80 organizacji pozarządowych z całej Polski. Ich nabór przeprowadziła Fundacja Gdańska.
Gospodarzem jednego z namiotów będzie Europejska Stolica Wolontariatu. Zaplanowano tam np. “Śniadanie na trawie, czyli poranne spotkania społeczników”, debaty Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska oraz Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, maraton pisania wniosków do Funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Będą też warsztaty m.in. “Czy w każdym wieku mogę zostać wolontariuszem?” oraz “Wolontariat w biznesie czy i dlaczego jest ważny?”.
Organizatorem Święta Wolności i Praw Obywatelskich są Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności.
PROGRAM STREFY SPOŁECZNEJ W TRAKCIE ŚWIĘTA WOLNOŚCI I PRAW OBYWATELSKICH
sobota 4 czerwca
- 10.00 / Wiek. Wszyscy mają głos, ale…, goście: Andrzej Grabowski, Michał Mikołajczak, Julia Pietrucha, Kuba Wesołowski/ Scena główna
- 10.00/ Formy zaangażowania i stosunek do NGO / Damian Witek / Stowarzyszenie Razem w Europie/ Rzecz wspólna
- 10.00 / Prezentacja „Finansowanie organizacji pozarządowych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 i 2021 r. Raport z badania” / Piotr Stec / Fundacja M.A.P.A. Obywatelska/ My z wami
- 10.00 / Projekcja filmu animowanego „Pod wspólnym niebem” / Kaszubski Uniwersytet Ludowy/ Uczenie w działaniu
- 10.00 / Śniadanie na trawie/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 10.00 / Warsztaty tworzenia ozdób dla każdego / Danuta Płuzińska–Siemieniuk / ISE Dolne Miasto/ Warsztatownia
- 10.00 / Czytanie Konstytucji RP / Ewa Topór–Nawarecka / Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze/ Altana
- 10.30 / Korzyści z sieciowania i federalizacji organizacji pozarządowych. Czy warto?, goście: Wojciech Dec, Karolina Dreszer-Smalec, Karol Handzel, Wojciech Rogacin, Łukasz Samborski/ Hala debat
- 11.00 / „Na czym polega Disaster Response?” / Agata Klat, Agnieszka Wawrzyniak, Aleksandra Bilicka / Fundacja
Help.NGO Polska/ My z wami - 11.00 / Pierwsza pomoc i profilaktyka bezpieczeństwa w obszarach wodnych / Jan Ziaja / Fundacja Bezpieczne Wody Rzeczypospolitej Polskiej/ Uczenie w działaniu
- 11.00 / Spotkanie z lekarzem ginekologiem – założycielem OTSNM / Fundacja Damy Radę/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 11.00 / Promocja Stowarzyszenia Koloseum Gdańsk / Krzysztof Szymanel / Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk/ Miło Cię widzieć
- 11.00 / Mama i tata idą głosować. Warsztaty edukacyjne dla dzieci / Wiktoria Krezymon / Stowarzyszenie Razem w
Europie/ Warsztatownia - 11.00 / Pierwsza Pomoc Psychologiczna / Joanna Brzezińska / Fundacja Q/ Altana
- 12.00 / W samo południe. Uroczyste otwarcie Strefy Społecznej/ Scena główna
- 12.00 / Demokracja? Chcę uczestniczyć! / Jakub Wróbel / Stowarzyszenie Razem w Europie/ Rzecz wspólna
- 12.00 / Panel dyskusyjny „Dajcie nam robić swoje – czas na generację Z(mian)” / Anna Ślusareńka / Szajn i Gen Z
#todziała/ My z wami - 12.00 / MŁODZI MAJĄ MOC! Czyli po szkole zmieniaj świat na lepsze! / Olga Kotyk / Fundacja WEB–KORKI/ Uczenie w działaniu
- 12.00 / Komunikacja bez przemocy / Maciej Rotowski, Julia Woźniak / Peace Ambassadors Poland/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 12.00 / Debata na temat dyskryminacji / Julia Monkiewicz / Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska/ Miło Cię widzieć
- 12.00 / Warsztaty eko dla dzieci / Klaudia Schielmann, Vanessa Kulak / Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy/ Warsztatownia
- 12.00 / Dlaczego organizacji pozarządowych nie ma w mediach? Warsztat pisania informacji prasowych i kontaktu z mediami / Sebastian Pypłacz / Stowarzyszenie BoMiasto/ Altana
- 12.30 / Jak światowy street art zareagował na wojnę na Ukrainie - Urban Forms, prowadząca: Aleksandra Dudek/ Hala debat
- 12.30 / Warsztaty muzyczne prowadzone przez Sebastiana Włodarka i Jana Skibę, muzyków zespołu Remont Pomp/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 13.00 / Zdrowie psychiczne / U mnie wszystko ok, ale…, goście: Urszula Dębska, Bartłomiej Jędrzejak, Adrianna Sobol/ Scena główna
- 13.00 / Dramat pakistańskich niewolników w 2022 roku / Maciej Strzyżewski / Fundacja Wszystko Jest Możliwe/ Rzecz wspólna
- 13.00 / Prezentacja działań PS COP w ramach Nowego Akumulatora Społecznego / Tomasz Keler / Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych/ My z wami
- 13.00 / 11 Celów Młodzieży / Aleksandra Klimczak, Jan Pałasz, Agata Piotrowska, Alina Prochasek / Polska Rada
Organizacji Młodzieżowych/ Uczenie w działaniu - 13.00 / Rozmowy dla pokoju / Patrycja Wierzbicka, Katarzyna Makarowicz / Salam Lab/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 13.00 / Profilaktyka i zdrowie psychiczne / Łukasz Molenda, Bogusław Owsiany / Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk/ Miło Cię widzieć
- 13.00 / PALETA KOLORÓW – warsztaty malowania / Nadia Mishchenko / Stowarzyszenie Magnolia/ Warsztatownia
- 13.00 / Usługi opiekuńcze w schronisku dla bezdomnych / Magdalena Harasimowicz–Kulewicz, dr Beata Pawlik /
Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani”/ Altana - 13.30 / Czy demokracja w szkołach faktycznie istnieje? / Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska / Mateusz Pisański, Julia Monkiewicz, Nina Katka, Agnieszka Tomasik, Piotr Pawłowski/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 14.00 / Prawda wojny. Propaganda o wojnie. Rozmowy Magdaleny Rigamonti i Jarosława Włodarczyka, goście: Wojciech Bojanowski, Agnieszka Lichnerowicz, Wacław Radziwinowicz, Paweł Reszka, Wojciech Rogacin/ Hala debat
- 14.00 / Hejt – jak z tym walczyć? – warsztat / Eugeniusz Kończak / Fundacja Wspólnie Dla Demokracji/ Rzecz wspólna
- 14.00 / Historia i aktualna działalność SKBPPS – film i dyskusja / Maria Mrozińska / Społeczny Komitet Budowy Pomnika
Poległych Stoczniowców 1970/ Uczenie w działaniu - 14.00 / Prezentacja projektu „Portowa rezydencja artystyczna” / Bartosz Zimniak, Natalia Revko / MEWKA. Galeria
Społecznie Zaangażowana/ My z wami - 14.00 / Ciałopozytywne wspieranie – jak to robić? / Fundacja Fala Nowej Kultury/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 14.00/ Oblicza bezdomności – prelekcja / dr Beata Pawlik, mgr Elżbieta Orłowska / Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani”/ Miło Cię widzieć
- 14.00 / Warsztaty z wyznaczania granic / Fundacja Centrum Praw Kobiet/ Altana
- 14.30 / Sytuacja ekonomiczna / Każdy/a ma prawo, ale…, goście: Henryk Gołębiewski, Sylwia Góra, Piotr Liroy-Marzec/ Scena główna
- 14.30 / Co to znaczy reprezentować sektor pozarządowy – zaproszenie do rozmowy / Beata Matyjaszczyk, Magdalena Skiba, Natalia Siuda/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 14.30 / Warsztaty ogrodnicze / Warsztatownia
- 15.00 / Wykład prof. Magdaleny Środy „Wartości, normy – polska tradycja i nowoczesność” / Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze/ Rzecz wspólna
- 15.00 / Kreatywny Klub Książki – promocja książki Anny Konarzewskiej / Marta Jankowska / Kreatywna Pedagogika/ Uczenie w działaniu
- 15.00 / Spotkania z kulturą ukraińską – wianki, laleczki motanki i wiele innych!/ My z wami
- 15.00 / Idealny świat okresu! / Julia Woźniak, Maciej Rotowski / Peace Ambassadors Poland/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 15.00 / Przekraczamy granice :) / Michalina Rutka / Rodziny bez Granic – Trójmiasto (Fundacja Wspólnie dla Demokracji)/ Miło Cię widzieć
- 15.00 / Gość w dom / Lidia Makowska / Trójmiejska Akcja Kobieca/ Altana
- 15.30 / Puszka młodej pandory – puszka z pytaniami do prowadzących i do publiczności/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 16.00 / debata: Co wynikło z deklaracji 2019 / okrągły stół, goście: Jerzy Boczoń, Monika Chabior, Karolina Dreszer-Smalec/ Scena główna
- 16.00 / Doświadczenia z wyjazdów na granicę polsko–białoruską i do Ukrainy / Michał Wojciechowicz / Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze/ Rzecz wspólna
- 16.00 / Szkoła równego startu - Fundacja Polska Od Nowa/ prowadzący: Przemek Staroń/ Hala debat
- 16.00 / Edukacja kreatywna online – czyli fantastyczne zajęcia zdalne i jak je zorganizować? / Olga Kotyk / Fundacja WEB–KORKI/ Uczenie w działaniu
- 16.00 / Płeć. Ładnie dziś wyglądasz, ale…, goście: Urszula Chowaniec, Tomasz Sekielski, Julia Oleś (Fabjulus)/ Scena główna
- 16.00 / GIRLS POWER! Dziewczyńska moc / Trójmiejska Akcja Kobieca/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 16.00 / Jak rozwijać swoje pasje – na przykładzie Opowiadaczy Historii / Elżbieta Woroniecka, Jacek Górski / ISE Dolne
Miasto/ Miło Cię widzieć - 16.00 / Wyraź się przez sztukę / Danuta Sosonowa, Joseph Łapiński / Stowarzyszenie Przyjaciół Piecek–Migowa w Gdańsku Dom Sąsiedzki/ Warsztatownia
- 16.00 / Rebusy językowe / Katarzyna Wróblewska / Stowarzyszenie Przyjaciół Piecek-Migowa w Gdańsku Dom Sąsiedzki/ Altana
- 16.30 / Maraton pisania wniosków do Gdańskiego Funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 16.30 / Religie. Jestem otwarty/a, ale ..., goście: Susanna Izzetdinova, Maja Jaszewska, Tomasz Terlikowski, Scena główna
- 17.00 / Panel Obywatelski /#OTSNM Zdrowie i życie Polek po 22/10/2020 r. - Fundacja Damy Radę/ goście: Anna Michalik, Dorota Zabudowska/ Hala debat
- 17.00 / Młodzi w działaniu – mobilizacja – organizacja – radykalizacja? / Miłosława Zagłoba / Instytut Spraw Publicznych oraz Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji/ Rzecz wspólna
- 17.00 / Legendy Kaszubskie nie tylko dla dzieci… / Kaszubski Uniwersytet Ludowy/ Uczenie w działaniu
- 17.00 / Testy i quizy na temat przemocy / Emilia Wrzochalska / Stowarzyszenie Kobieta na PLUS/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 17.00 / Spotkanie informacyjne – Jak dołączyć do Wolontariatu? (spotkanie prowadzone w języku rosyjskim)/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 17.00 / Cyrylica graficznie i artystycznie / Tanya Bakum, Dmytro Krasnyi / Fundacja Mewka/ Warsztatownia
- 17.00 / Tylko razem zmienimy świat na lepszy i bardziej eko / Alicja Żarkiewicz / Fundacja MAMYWENE/ Altana
niedziela 5 czerwca
- 10.00 / Płeć. Nigdy bym ręki nie podniósł/a, ale…, goście: Karolina Korwin-Piotrowska, Magdalena Środa/ Scena główna
- 10.00/ Ciałopozytywne wspieranie. Jak to robić? / Fundacja Fala Nowej Kultury/ Hala debat
- 10.00 / Pomoc uchodźcom z Ukrainy – doświadczenia z Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów Polski / Błażej Zając
/ Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Porozumienie Wschód – Zachód”/ My z wami - 10.00 / Projekcja filmu animowanego „Pod wspólnym niebem” / Kaszubski Uniwersytet Ludowy/ Uczenie w działaniu
- 10.00 / Śniadanie na trawie/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 10.00 / Jak rozmawiać na trudne tematy? O wykorzystaniu sztuki w procesie edukacji / Joanna Borowiec, Anna Julia Lewandowska / Fundacja Q Sztuce/ Warsztatownia
- 10.00 / Pierwsza Pomoc Psychologiczna / Joanna Brzezińska / Fundacja Q/ Altana
- 11.00 / Pierwsza pomoc i profilaktyka bezpieczeństwa w obszarach wodnych / Jan Ziaja / Fundacja Bezpieczne Wody
Rzeczypospolitej Polskiej/ Uczenie w działaniu - 11.00 / Jak się nie dać dezinformacji? / Jakub Śliż, Aleksandra Wrona / Stowarzyszenie Pravda/ Rzecz wspólna
- 11.00 / Pomoc Humanitarna w trakcie wojny we współpracy z ONZ / Aleksandra Bilicka, Krzysztof Szajner / Fundacja Help.NGO Polska/ My z wami
- 11.00 / Ogólnopolski Strajk Kobiet / Lidia Makowska / Trójmiejska Akcja Kobieca/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 11.00 / Jak rozwijać swoje pasje – na przykładzie Opowiadaczy Historii / Elżbieta Woroniecka, Jacek Górski / ISE Dolne Miasto/ Miło Cię widzieć
- 11.00 / Ankieta Kuja Kuja / Klaudia Khan / Alight/ Warsztatownia
- 11.00 / Ocean pełen plastiku i sortowanie śmieci / Klaudia Schielmann / Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy/ Altana
- 11.30 - Symulacja rozprawy karnej / Okręgowa Izba Radców Prawnych/ prowadzący: Jakub Puszkarski, Mateusz Smoliński/ Hala debat
- 12.00 / Wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego, Scena główna
- 12.00 / Bohaterki Codzienności – kobiety 3. sektora w małych miejscowościach Pomorza / Natalia Siuda–Piotrowska, Lidia Makowska / Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION, Trójmiejska Akcja Kobieca/ Rzecz wspólna
- 12.00 / MŁODZI MAJĄ MOC! Czyli po szkole zmieniaj świat na lepsze! / Olga Kotyk / Fundacja WEB–KORKI/ Uczenie w działaniu
- 12.00 / Wzmocnij swoje NGO / Marta Kosińska / Fundacja RC/ My z wami
- 12.00 / Spotkanie z lekarzem ginekologiem – założycielem OTSNM / Fundacja Damy Radę/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 12.00 / Profilaktyka i zdrowie psychiczne / Łukasz Molenda, Bogusław Owsiany / Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk/ Miło Cię widzieć
- 12.00 / Stacja Pokoju / Julia Woźniak, Maciej Rotowski / Peace Ambassadors Poland/ Warsztatownia
- 12.00 / Jak komunikować się z uchodźcami z Ukrainy? / Ivan Kysloshchuk / Fundacja Instytut Polska–Ukraina/ Altana
- 13.00 / Pokonywanie kryzysu bezdomności – wywiad / Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani"/ Hala debat
- 13.00 / 11 Celów Młodzieży / Aleksandra Klimczak, Jan Pałasz, Agata Piotrowska, Alina Prochasek / Polska Rada Organizacji Młodzieżowych/ Uczenie w działaniu
- 13.00 / Projekcja filmu „Transformacja: zdążyć przed katastrofą” / Stowarzyszenie BoMiasto/ Rzecz wspólna
- 13.00/ Czy 3. sektorowi potrzebna jest większa federalizacja? / Piotr Stec / Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych/ My z wami
- 13.00/ Komunikacja bez przemocy / Maciej Rotowski, Julia Woźniak / Peace Ambassadors Poland/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 13.00 / Przekraczamy granice :) / Michalina Rutka / Rodziny bez Granic – Trójmiasto (Fundacja Wspólnie dla Demokracji)/ Miło Cię widzieć
- 13.00/ Warsztaty: Czy w każdym wieku mogę zostać wolontariuszem? / Związek Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie"/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 13.00 / Zrób sobie broszkę / Agnieszka Gleinert–Pobłocka / Kaszubski Uniwersytet Ludowy/ Warsztatownia
- 13.00 / Warsztaty okołomedyczne / Magdalena Harasimowicz–Kulewicz, Grzegorz Korpalski / Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani”/ Altana
- 13.30 / Pochodzenie / Nic do Ciebie nie mam, ale…, goście: Halina Mlynkova, Czesław Mozil, Jurij Zabijaka/ Scena główna
- 14.00 / 20 lat samorządność organizacji pozarządowych w Gdańsku – z przeszłości w przyszłość, goście: Aneta Baczyńska-Rostkowska, Wojtek Bystry, Monika Chabior, Natalia Siuda, Magdalena Skiba, Elżbieta Rutkowska/ Hala debat
- 14.00 / / Historia i aktualna działalność SKBPPS – film i dyskusja / Maria Mrozińska / Społeczny Komitet Budowy Pomnika
Poległych Stoczniowców 1970/ Uczenie w działaniu - 14.00 / Co sądy mają za uszami? Legitymizacja społeczna wymiaru sprawiedliwości. / Magda Krzyżanowska-Mierzewska, Anna Podolska, Magdalena Witkowska, SSR Dorota Zabłudowska, Jakub Puszkarski / Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku/ Rzecz wspólna
- 14.00 / Spotkanie z ukraińskim street artystą Aleksjejem Maksiowem / Aleksandra Dudek / Fundacja Urban Forms/ My z wami
- 14.00 / Promocja Stowarzyszenia Koloseum Gdańsk / Krzysztof Szymanel / Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk/ Miło Cię widzieć
- 14.00 / Warsztat: Wolontariat w biznesie czy i dlaczego jest ważny? / Fundacja Ajkum im. Anny i Józefa Kumorek/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 14.00 / Warsztaty tworzenia, malowania swojej własnej koszulki / Agnieszka Maliszewska / Fundacja Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego/ Warsztatownia
- 14.00 / Warsztaty z pieśni tradycyjnych / Daria Fedde, Małgorzata Ciepłuch / Vatra – Pieśni Tradycyjne/ Altana
- 15.00 / Orientacja psychoseksualna/ Jestem tolerancyjny/a, ale…, goście: Jacek Jelonek, Misia Joachim, Oliwier Kubiak, Alicja Naumann/ Scena główna
- 15.00 / Rozmowa o innowacjach społecznych w Gdańsku / Alicja Żarkiewicz, Natalia Siuda–Piotrowska / Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION/ Rzecz wspólna
- 15.00 / Legendy Kaszubskie nie tylko dla dzieci… / Kaszubski Uniwersytet Ludowy/ Uczenie w działaniu
- 15.00 / Spotkania z kulturą ukraińską – wianki, laleczki motanki i wiele innych!/ My z wami
- 15.00 / Idealny świat okresu! / Julia Woźniak, Maciej Rotowski / Peace Ambassadors Poland/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 15.00 / Profilaktyka i zdrowie psychiczne / Łukasz Molenda, Bogusław Owsiany / Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk/ Miło Cię widzieć
- 15.00 / Zrównoważona pomoc. Warsztat antywypaleniowy dla wolontariuszy / Fundacja Q/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 15.00 / Prelekcja Ogród Miejski PLONY / Michalina Jasińska, Agata Biernacik, Emila Dorniak / Fundacja PLONY/ Warsztatownia
- 15.30 / Rola organizacji pozarządowych w demokratycznym państwie prawa / Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy/ Hala debat
- 16.00 / Propaganda, manipulacja, fakenews – 7 zasad weryfikacji / Eugeniusz Kończak / Fundacja Wspólnie Dla Demokracji/ Rzecz wspólna
- 16.00 / 11 Celów Młodzieży / Aleksandra Klimczak, Jan Pałasz, Agata Piotrowska, Alina Prochasek / Polska Rada Organizacji Młodzieżowych/ Uczenie w działaniu
- 16.00 / Warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet / Barbara Elżbieta Wyłudek / Stowarzyszenie Kobieta na PLUS/ Tu nie ma miejsca na ale!
- 16.00 / Debata od A do Z współpraca i działanie zespołowe/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 16.00 / Kaszubskie kwiaty / Agnieszka Gleinert-Pobłocka, Katarzyna Guzińska / Kaszubski Uniwersytet Ludowy/ Warsztatownia
- 16.00 / Warsztaty o równości w związku / Fundacja Centrum Praw Kobiet/ Altana
- 17.00 / Polityki migracyjne w polskich miastach – warsztaty / Marta Jaskulska / Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich/ Rzecz wspólna
- 17.00 / Pierwsza pomoc i profilaktyka bezpieczeństwa w obszarach wodnych / Jan Ziaja / Fundacja Bezpieczne Wody Rzeczypospolitej Polskiej/ Uczenie w działaniu
- 17.00 / Make seed bombs, not war! – warsztat tworzenia bombowych nasion/ Bez nas nie działa - namiot organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu
- 17.00 / Malowanie toreb i koszulek „Konstytucja” / Małgorzata Antuszewicz / Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze/ Warsztatownia
- 17.00 / Przytulanka dla każdego / Ela Żbikowska, Barbara Belecka / Stowarzyszenie Przyjaciół Piecek-Migowa w Gdańsku
Dom Sąsiedzki/ Altana