• Start
  • Wiadomości
  • Gwiazdka na Oruni - już dziś. Otwarcie odnowionego parku, fajerwerki i inne atrakcje [PROGRAM]

Gwiazdka na Oruni - już dziś. Otwarcie odnowionego parku, fajerwerki i inne atrakcje [PROGRAM]

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się niedzielne popołudnie, 3 grudnia na Oruni. W tym roku w ramach XIX Gwiazdki na Oruni przygotowano wiele atrakcji. Zapoznaj się ze szczegółowym programem i zarezerwuj sobie czas.
01.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Park Oruński to zabytek, którego rewaloryzacja (3 etapy) kosztowała w sumie 9,4 mln zł

Mikołaje i barwny korowód

W tę niedzielę czeka nas na Oruni mnóstwo atrakcji m.in. spotkanie z mikołajami, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, odpalenie oruńskiej choinki i to na co wszyscy czekaliśmy... symboliczne otwarcie odnowionego parku Oruńskiego.

Rozpoczynamy o godz. 15.00 w Stacji Orunia GAK zabawą mikołajkową dla najmłodszych, na którą zapraszamy dzieci w wieku do ośmiu lat.

O godz. 17.00 spod budynku Stacji przejdzie barwny korowód uczestników festynu. Około 17.10 na plac przy ul. Gościnnej w rytmie wspólnego kolędowania na Orunię przybędą mikołaje, a prezydent Gdańska Paweł Adamowicz symbolicznie zainauguruje oruńską choinkę. Przy tej okazji przewidywany jest krótki pokaz fajerwerków. Rozstrzygnięty zostanie ponadto konkurs na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową.

Park Oruński tuż przed otwarciem. Zobacz wideo:

Symboliczna wstęga w parku

Od 18.00 zebrani udadzą się pod bramę wejściową do parku Oruńskiego, w którym niedawno zakończono ostatni etap rewaloryzacji. Po przecięciu symbolicznej wstęgi zebrani udadzą się pod altanę przy pomniku Tatara RP. Tam będą mogli wysłuchać koncertu scholi Parafii Świętego Jana Bosko w Gdańsku Oruni. Dla zgromadzonych przygotowano poczęstunek.

Na sesji Rady Miasta 30.11.2017 r. Radni przyjęli uchwałę o nadaniu parkowi Oruńskiemu imienia Emilii Hoene. Park Oruński, który zajmuje obecnie powierzchnię 11 hektarów, ma bogatą historię, której początki sięgają XVI wieku. Pod koniec XVIII stulecia park stanowił wspaniały zbiór rzadko spotykanych roślin. Sława tego ogrodu botanicznego wykraczała daleko poza granice miasta, a nawet kraju. Potem, poczynając od kampanii napoleońskiej, jego świetność podupadała. w XIX w. przeszedł w ręce kupca Fryderyka Hoene, który podjął się odnowy parku. W 1918 r. jego córka, Emilia Hoene przekazała testamentem prywatny wówczas park na rzecz miasta. 

Zobacz też:

Zobacz odnowiony Park Oruński. Uroczyste otwarcie już w niedzielę [ZDJĘCIA Z DRONA]

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych