Uroczyste otwarcie Festiwalu Wilno w Gdańsku już w piątek. Zobacz PROGRAM
The Roop jest dziś jednym z najbardziej znanych i wyrazistych zespołów litewskich. Grupa pop-rockowa daje imponujące występy, cieszy się też popularnością i uznaniem fanów w krajach bałtyckich, jak również całej Europie. Zespół zdobył sławę zawdzięczając Eurowizji.
Po raz pierwszy The Roop wygrał preselekcję na wielką Eurowizję w 2020 roku piosenką „On Fire”, ale nigdy nie dostał szansy na występ w Holandii, po tym jak odwołano konkurs z powodu pandemii. Przełomowy dla zespołu był występ w 2020 roku w niemieckiej alternatywnej Eurowizji, w której uhonorowano kraje mające wziąć udział w Eurowizji, która się nie odbyła. The Roop zajął pierwsze miejsce i wygrał głosowanie widzów.
Niecały rok później zespół zaprezentował swój nowy utwór „Discoteque” i ponownie wygrał preselekcję - a w 2021 roku przez Litwę i Europę przetoczyła się żółta fala wsparcia dla The Roop. Sieci społecznościowe zalał żółty kolor - teledysków lub tańców wykonywanych przez fanów, przeróżnych zdjęć i obrazków. „Discoteque” stała się jednym z najbardziej wyróżniających się występów na Eurowizji 2021, zajmując ósme miejsce w finale. Piosenka już drugi rok jest hitem internetu, a teledysk na YouTube ma ponad 15 milionów wyświetleń.
Muzycy z The Roop - Mantas Banišauskas, Robertas Baranauskas i lider zespołu Vaidotas Valiukevičius - słyną z z wyjątkowych pokazów. Wizytówką grupy stały się projekcje wideo tworzone do każdego utworu, specjalna reżyseria oświetlenia, wyjątkowe kostiumy, kolory i dźwięk, który skłania do tańca.
Przeczytaj rozmowę z artystami:
Każdy Wasz koncert to barwne widowisko. Ile czasu zajmuje Wam przygotowanie się do występu?
- 10 lat zajęło nam dojście do tego, czego chcemy na koncertach, i jak ma to wyglądać. Teraz wszystko dzieje się naturalnie i cieszymy się każdym naszym występem. Po prostu żyjemy tym!
Co Was najbardziej zaskakuje i zachwyca podczas spotkań z publicznością? Czy zmieniła się ona w ciągu ostatniego roku?
- Nasze koncerty, to nie tylko pokaz naszego programu. Bardziej chodzi o poznanie publiczności i komunikację z nią. Wciąż jesteśmy zdumieni, że ludzie w różnych krajach znają nasze piosenki i śpiewają razem z nami. To wspaniałe uczucie.
Gracie dużo koncertów. Jakie kraje odwiedziliście?
- W ostatnim roku naprawdę dużo podróżowaliśmy z muzyką. Występowaliśmy w Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Estonii, na Łotwie, we Włoszech, byliśmy już raz w Polsce , no i na naszej rodzimej Litwie.
Tradycją miast partnerskich Wilna i Gdańska jest organizowanie we wrześniu każdego roku podwójnego festiwalu wymiany kulturalnej - Wilno w Gdańsku i Gdańsk w Wilnie - który sprzyja wymianie doświadczeń, poszerzaniu horyzontów i prezentacji twórczości artystów. Jak podróże do różnych krajów wpływają na Was i Waszą pracę?
- Pierwszy raz na scenie Wilno w Gdańsku pojawiliśmy się chyba w 2016 roku. The Roop dopiero co rozpoczęło działalność koncertową i już wtedy zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Wracamy po 6 latach z sercami pełnymi ciepłych uczuć. Takie imprezy wymiany kulturalnej wzbogacają nie tylko publiczność, ale i uczestników. Wszyscy zdobywają nowe wrażenia, lepiej rozumieją, czym żyje dany kraj i poszerzają swoje postrzeganie różnorodności świata.
Jakie są Wasze priorytety i wyzwania dzisiaj i jakie macie plany na najbliższą przyszłość?
- Priorytetem jest dalsze tworzenie muzyki, która łączy ludzi z różnych krajów. Mówienie o wspólnocie poprzez muzykę.
Czego mogą spodziewać się widzowie festiwalu Wilno w Gdańsku 2022?
- Najlepsze koncerty są wtedy, gdy przychodzisz bez żadnego nastawienia. Nie oczekujcie niczego, nie czekajcie na nic, tylko przyjdźcie spędzić te chwile razem. Oczywiście wykonamy też nasze najbardziej znane utwory - „On Fire” i „Discoteque”. Serdecznie zapraszamy!
Publiczność festiwalu „Wilno w Gdańsku 2022” usłyszy najsłynniejsze przeboje The Roop na Dziedzińcu Forum Gdańsk w piątek, 2 września, o godz. 20. Wcześniej, o godzinie 19:00 publiczność rozgrzeje zespół Deeper Upper. Wstęp wolny. |
Materiał przygotowany przez organizatorów.
Andrzej Szadejko z prestiżową nagrodą. Doceniono gdańskie dzieło o grzechu i zbawieniu