Skąd pomysł na internetową wystawę?
Ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP tłumaczy, że inspiracją do stworzenia w internecie galerii zdjęć była książka „Detal architektoniczny kościoła Mariackiego w Gdańsku” autorstwa Anny Błażejewskiej i Elżbiety Pileckiej.
W wydanym w 2022 r. albumie znalazły się fotografie przedstawiające cokoły, gzymsy, sklepienia, zworniki i wsporniki. Część z tych elementów architektonicznych jest w kształcie twarzy i masek.
Korona Gdańska. 680 lat temu rozpoczęła się budowa Bazyliki Mariackiej FILM I ZDJĘCIA
- Detale znajdujące się pod sklepieniem Bazyliki Mariackiej są oryginalne i pochodzą z okresu średniowiecza, z czasów budowy naszego kościoła - mówi ks. prałat Ireneusz Bradtke.
Jak powstały zdjęcia na internetową ekspozycję?
Prace nad wykonaniem wirtualnej wystawy masek i konsol architektonicznych w Bazylice Mariackiej trwały ok. dwóch miesięcy. - Zdjęcia były wykonywane za pomocą dronu - dodaje ks. prałat Ireneusz Bradtke.
Najnowszy projekt Bazyliki Mariackiej udostępniający internautom bogactwo średniowiecznych dekoracji został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
Wirtualną wystawę masek i konsol architektonicznych można obejrzeć na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej.
Po awarii zegar astronomiczny w Bazylice Mariackiej znowu działa FILM I ZDJĘCIA
Za inicjatywę wykonania mapy wirtualnej detali architektonicznych przy sklepieniu kościoła odpowiedzialna była Fundacja Pro Basilica Gedanensis, powołana przez parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.
Krótka historia Bazyliki Mariackiej
Bazylika Mariacka zwana Koroną Gdańska to trzecia największa ceglana świątynia na świecie. Kamień węgielny pod budowę kościoła położono 28 marca 1343 r. Prace budowlane prowadzono w trzech etapach. Za datę ukończenia budowy świątyni przyjmuje się rok 1502. Kościół mariacki od roku 1572 był świątynią protestancką.
Sklepienia w kościele powstały w latach 1498–1502. Ich budową kierował Heinrich Hetzl.
ZOBACZ FILM Z ODSŁONIĘCIA OŁTARZA GŁÓWNEGO BAZYLIKI MARIACKIEJ PO RENOWACJI W 2019 r.:
Szczególnym momentem w dziejach bazyliki był rok 1945. Z powodu bezpośredniego ostrzału artyleryjskiego kościół stanął w płomieniach. Całkowicie strawione zostały dachy, więźba, hełmy wieżyczek narożnych, pary wieżyczek dachu nawy głównej i drewniana konstrukcja wnętrza wieży, zawaliła się około połowa sklepień, powstały liczne wyrwy i spękania w przęsłach.