• Start
  • Wiadomości
  • Granty Funduszu Inicjowania Rozwoju rozdane! Kto został laureatem?

Granty Funduszu Inicjowania Rozwoju rozdane! Kto został laureatem?

25 tysięcy złotych, wsparcie merytoryczne, profesjonalnie przygotowana kampania crowdfundingowa i szkolenia. Aż tyle mogą otrzymać laureaci konkursu. Rozstrzygnięto piątą edycję Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju. Wsparcie finansowe i  eksperckie otrzymało sześć organizacji z Pomorza, w tym kawiarnia CieKAWA i dzielnicowy Inkubator Przedsiębiorczości na gdańskim Chełmie.
25.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Chcieliśmy zdobyć fundusze na remont lokalu. I udało się! – mówi Joanna Leszczyńska, animator społeczny ISE Chełm i radna dzielnicy. ISE zostało jednym z laureatów piątej edycji Konkursu Grantowego FIR.
- Chcieliśmy zdobyć fundusze na remont lokalu. I udało się! – mówi Joanna Leszczyńska, animator społeczny ISE Chełm i radna dzielnicy. ISE zostało jednym z laureatów piątej edycji Konkursu Grantowego FIR.
Żródło Facebook Up Foundation

Konkurs grantowy FIR to możliwość pozyskania środków na realizację innowacyjnych przedsięwzięć międzysektorowych, które służąc rozwojowi lokalnych społeczności, ale co bardziej istotne poprawiają jakość życia mieszkańców, nie tylko Gdańska, ale Województwa Pomorskiego, bo takim obszarem jest objęty konkurs.  

- Chcieliśmy zdobyć fundusze na remont lokalu. I udało się! – mówi Joanna Leszczyńska, animator społeczny ISE Chełm i radna dzielnicy. – Na Starym Chełmie przejmujemy lokal po przychodni, cały parter, ale musimy odnowić pomieszczenia, pomalować, wymienić podłogę, kupić meble, stoły, krzesła. To będzie przestrzeń na warsztaty i zajęcia dla mieszkańców, dorosłych i dzieci – dodaje.

W nowych pomieszczeniach odbywać się będą warsztaty z rękodzieła, tzw. quilling, warsztaty plastyczne w artystycznym stylu, warsztaty z decoupage, darmowe zajęcia angielskiego, kluby np. scrabble czy planszówek.

- To będzie miejsce, gdzie do realizacji pomysłów mieszkańców. Tworząc jedne zajęcia, pytamy mieszkańców, co chcą robić dalej. Mieliśmy w tym roku warsztaty z makram, florystyczne – dodaje Leszczyńska.

Zanim jednak organizacja otrzymała dofinansowanie musiała zorganizować akcję crowdfoundingową.

- W momencie przyznania grantu, trzeba zebrać minimum 10 procent grantu konkursowego i tylko wtedy ten grant można otrzymać. Musieliśmy uzbierać choć 1000 zł, a „kwestowaliśmy” online na stronie zrzutka.pl. Można jeszcze się dorzucić. Ta zbiórka jest wynikiem konkursu – opowiada Krzysztof Skrzypski, laureat Gdańskiej Nagrody Równości z 2018 roku i inicjator przedsięwzięcia, jakim jest kawiarnia cieKAWA. – Przeznaczymy te 11 tysięcy grantu na profesjonalny sprzęt do naszej kawiarni, czyli ekspres jednokolbowy, a za pozostałe dokupimy profesjonalny młynek. Jest jeszcze kilka drobnych rzeczy, które są nam potrzebne, ale będą zdecydowanie tańsze od tych dwóch.

Konkurs grantowy FIR to przede wszystkim innowacje społeczne, które przyczyniają się do zwiększenia zatrudnienia, rozwiązywania problemów lokalnego środowiska. Wspiera przedsięwzięcia ambitne, innowacyjne, która prowadzą do trwałej pozytywnej zmiany i wymiernych efektów. I tak jest w przypadku laureatów piątej edycji.

- Zanim uruchomiliśmy kawiarnię ciekawa, ponad dwa lata pracowaliśmy nad tym projektem. Ale to miejsce to coś cudownego. Oprócz codziennych gości przychodzi tu

środowisko osób niepełnosprawnych, także rodzice takich osób. Pytają i jest to dla nich nadzieja, że może kiedyś ich syn czy córka będą mogli normalnie pracować, jak nasi bariści w ciekawej – opowiada Krzysztof Skrzypski.

Kawiarnia się rozwija i stawia pierwsze kroki w świecie biznesu przygotowując spotkania biznesowe, cateringi, zaczynają być coraz bardziej dostrzegani.

Warto dodać, że już niedługo ciekawa będzie pionierskim projektem, który będzie mieć swoje stoisko w Urzędzie Miejskim, który wkrótce zostanie otwarty na Lastadii.

- Bardzo się cieszymy na możliwość nowego punktu, bo to kolejne miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. To bardzo wzruszające, kiedy nasi pracownicy dzielą się radością po otrzymaniu pensji i tym, co mogli sobie lub bliskim kupić. Dla takich momentów warto to robić! – dodaje Krzysztof Skrzypski.

Konkurs grantowy FIR powstał ze wspólnej inicjatywy pomorskich firm, organizacji pozarządowych i samorządu. Dotychczas dofinansowano 21 projektów na łączną kwotę ponad 410 000 zł. Wśród nich takie inicjatywy jak: Browar Spółdzielczy z Pucka, Sklep Charytatywny LUK LUK z Sopotu, Boisko w miejscowości Złe Mięso, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, czy gdańskie fundacje “Nielada Historia” oraz “Kobiety Wędrowne”.

O Granty FIR mogą ubiegać się partnerstwa międzysektorowe, których liderem jest pomorska organizacja pozarządowa lub przedsiębiorstwo społeczne, działająca wspólnie z przedstawicielem biznesu i instytucji publicznej na rzecz zmiany społeczno-gospodarczej w środowisku lokalnym bądź w skali całego Województwa.

Laureaci Piątej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju:

  1. Fundacja 3maliny
  2. Gniewino dobre miejsce
  3. ISE Chełm
  4. cieKAWA kawiarnia Gdańsk
  5. Hospicjum Pomorze dzieciom
  6. Fundacja „Świat Wrażliwy”

 

  

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord