Jarmark św. Dominika. Teatr dla malucha, koncerty dla młodzieży, gra dla całej rodziny
Prestiżowe wyróżnienie przyznawane od ponad 20. lat
Konkurs o Grand Prix Jarmarku św. Dominika organizowany jest od 2001 roku. Przeznaczony jest dla wystawców, a jego celem jest wyłonienie najlepszej i najatrakcyjniejszej oferty (bądź produktu) prezentowanej podczas danej edycji Jarmarku. Wystawcy i ich oferta oceniani są w dwóch kategoriach: Dobry Pomysł oraz Dobry Smak.
W każdej z kategorii przyznawana jest nagroda główna - Grand Prix - jej laureaci otrzymują okolicznościową statuetką, dyplom oraz nagrodę w formie voucheru o wartości 5 tys. zł (brutto) do wykorzystania na zakup stoiska w kolejnej edycji Jarmarku św. Dominika.
Wręczane są także wyróżnienia - w tym roku jury zdecydowało o przyznaniu trzech: dwóch w kategorii Dobry Pomysł i jednego w kategorii Dobry Smak.
Wyniki konkursu o Grand Prix
Jury Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2022, w skład którego weszli przedstawiciele organizatora Jarmarku - Międzynarodowych Targów Gdańskich, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz mediów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
KATEGORIA DOBRY POMYSŁ:
- GRAND PRIX JARMARKU ŚW. DOMINIKA
MAGDALENA KONIOR (ul. Świętego Ducha) - za oryginalną, niepowtarzalną porcelanę użytkową o indywidualnych, unikatowych cechach.
Stoisko Magdalena Konior Studio z Warszawy, prowadzi jej mąż, także artysta, Paweł Ściebura. Wspólnie projektują i wykonują ręcznie porcelanę użytkową: filiżanki i spodeczki, miski oraz kubki. Materiał jest przez nich „wygniatany” palcami, dzięki czemu każdy przedmiot jest absolutnie niepowtarzalny i ma niespotykaną fakturę. Do wyboru jest kolekcja utrzymana w monochromatycznych barwach: czerni i bieli, pięknie pozłacana, a także kolekcja „Moja Galaktyka”, przypominająca rozgwieżdżone niebo.
- WYRÓŻNIENIA
BIGIEL (Grobla I) - za ręcznie tworzoną biżuterię z ceramiki, ciekawe wzornictwo i nowoczesne kolory.
Znajdziemy tu bajecznie kolorowe kolczyki, ręcznie tworzone z gliny w domowej pracowni. Ich twórczynią, i zarazem właścicielką stoiska jest Katarzyna Redak-Smielewska z Łodzi.
ADAMANT WAVI (ul. Rajska) - za unikatowe rękodzieło z Ukrainy, garnki z czerwonej gliny, ręcznie tkane kilimy i skórzane tłoczone torebki.
Stoisko prowadzi pochodzący z Ukrainy Witalij Fesczuk, który oferuje tu oryginalne ukraińskie rękodzieło pochodzące od trzech różnych wytwórców. Znajdziemy tu wypalane garnki i miski z czerwonej gliny, skórzane torebki i pledy i kilimy z owczej wełny, tkane ręcznie na zabytkowym krośnie.
KATEGORIA DOBRY SMAK
- GRAND PRIX JARMARKU ŚW. DOMINIKA
PSZCZÓŁKOWO (ul. Podmłyńska) - za szeroką ofertę naturalnych miodów z własnej pasieki i kreatywną działalność edukacyjną.
Znajdziemy tu rozmaite miody (m.in. wielokwiatowy, rzepakowy, słonecznikowy, akacjowy, lipowy i gryczany) i ciekawe mieszanki (akacja z maliną, różą, wiśnią lub porzeczką) oraz pyłek kwiatowy czy pierzgę pszczelą, które kupimy od sprzedawców przebranych za pszczoły - prawdziwych pasjonatów, z chęcią opowiadających o procesie powstawania miodu i samych pszczołach. Te niezwykle potrzebne owady możemy tu oglądać z bliska, uczestnicząc w ciekawych wykładach. Miody zbierane są lokalnie, na Kaszubach i w Borach Tucholskich.
- WYRÓŻNIENIE
KASIA Z PODLASIA (ul. Podmłyńska) - za delikatesy z Podlasia i szeroką ofertę smaków natury.
Znajdziemy tu miody, na których powierzchni pływają płatki róż lub lawendy, herbaty z manufaktury Cieleśnickiej, sosy winegret, syropy, konfitury i mieszanki przypraw, a także kosmetyki naturalne i akcesoria do domu. W ofercie jest 20 produktów wykonywanych własnoręcznie przez właścicielkę, pochodzącą z Podlasia, a zamieszkałą w Poznaniu Katarzynę Sadowską-Karolczak, oraz przez wytwórców z Podlasia, z którymi współpracuje.
Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2021 przyznane. Torebki z drewna, biżuteria z kapsułek do kawy...