• Start
  • Wiadomości
  • Graficzka, poetka i muzyk. Młodzi twórcy kultury z nagrodami

Graficzka, poetka i muzyk. Młodzi twórcy kultury z nagrodami

Po raz 25. przyznano Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Laureatami zostali: graficzka Eugenia Tynna, poetka Urszula Sikora i saksofonista Szymon Zawodny. Nagrodę publiczności otrzymała Magdalena Pela, artystka wizualna i malarka. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątek, 29 listopada, w Klubie Żak.
29.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury, którzy pozują na scenie z nagrodami i dyplomami, uśmiechając się do zdjęcia. W tle znajduje się scenografia wydarzenia z wyświetlonym napisem, co podkreśla uroczystą atmosferę gali
Laureaci 25. edycji Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Od lewej: poetka Urszula Sikora, saksofonista Szymon Zawodny, graficzka Eugenia Tynna, i artystka wizualna Magdalena Pela (nagroda publiczności)
fot. Paweł Wyszomirski / Klub Żak

Rok bez Pawła Huellego. Zobacz, jak wyglądał „Wieczór Przyjaciół” w Centrum św. Jana

Wydarzenie w Sali Suwnicowej prowadziła Barbara Świąder-Puchowska, teatrolożka, dziennikarka, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego. Dorobek artystyczny i biogramy siedmiu nominowanych artystów zaprezentowano w trakcie animowanej prezentacji autorstwa Katarzyny Łygońskiej, z muzyką Adama Witkowskiego.

Młodzi twórcy zmieniają Gdańsk

Dokonania młodych artystów docenił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki.

- Poznając laureatki i laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców, dowiadujemy się, co tak naprawdę dzieje się w Gdańsku: co trapi, bądź popycha twórców do aktywności. Młodość to odwaga, a w sztuce to uczestnictwo w zmianie. Drodzy młodzi twórcy, Wy jesteście zmianą i to wy zmieniacie Miasto Gdańsk - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. - Chciałbym Wam serdecznie podziękować, że tworzycie właśnie tu, w naszym ukochanym Gdańsku. W imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz serdecznie dziękuję wszystkim laureatkom i laureatom.

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło 27 wniosków. Nagroda, poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł. 

Na zdjęciu widzimy moment wręczenia nagrody młodemu twórcy kultury podczas uroczystej gali. Osoba wręczająca dyplom jest elegancko ubrana, a w tle znajduje się scena z oświetleniem, co podkreśla oficjalny charakter wydarzenia
W imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz nagrody wręczył laureatom Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. Na zdjęciu z laureatką Urszulą Sikorą
fot. Paweł Wyszomirski / Klub Żak

Wspieranie twórców kultury to inwestycja

25. edycja Nagrody wyłoniła troje laureatów, którymi są: Eugenia Tynna, Urszula Sikora, i Szymon Zawodny.

Troje nagrodzonych wybrała kapituła konkursu pod przewodnictwem Maximiliana Kieturakisa złożona z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, uczelni wyższych i przedstawicieli mediów. Czwarty laureat wybierany był w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto poprzez głosowanie publiczności. W tym roku nagroda ta trafiła do Magdaleny Peli.

- W Gdańsku wspieramy młodych twórców kultury, bo rozumiemy, że jest to inwestycja. Ta Nagroda Miasta Gdańska to uznanie za dotychczasowe działanie, ale i motywacja do dalszej pracy na rzecz naszego miasta. Bardzo Wam za to dziękuję - mówił Maximilian Kieturakis, radny miasta Gdańska, przewodniczący kapituły konkursowej Nagrody.

Skład Kapituły konkursowej 2024

  • Maximilian Kieturakis - przedstawiciel Komisji Kultury w RMG
  • Barbara Frydrych - przedstawiciel Biura Prezydenta ds. Kultury
  • Ewa Adamska - przedstawiciel Biura Prezydenta ds. Kultury
  • Andrzej Kacprzak - przedstawiciel Akademii Muzycznej w Gdańsku
  • Adam Świerżewski - rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Urszula Patocka-Sigłowy - przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego
  • Łukasz Rudziński - przedstawiciel mediów
  • Przemysław Gulda - przedstawiciel mediów
  • Agata Olszewska - przedstawiciel mediów
Na zdjęciu widzimy nominowanych do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury, stojących na scenie z bukietami kwiatów. W tle znajduje się dekoracja sceniczna z wyświetlonym napisem informującym o wydarzeniu, co podkreśla uroczysty charakter gali
Czworo laureatów zostało wybranych spośród siedmiorga nominowanych do nagrody młodych artystów, zajmujących się muzyką, aktorstwem, grafiką, poezją i sztukami wizualnymi, których wyłoniła Kapituła Konkursowa. Na zdjęciu wszyscy nominowani oraz zastępca prezydent Piotr Grzelak
fot. Paweł Wyszomirski / Klub Żak

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2024

  • Eugenia Tynna

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładowczyni na Wydziale Grafiki, Architektury i Wzornictwa.

Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego, liternictwa, komunikacji wizual­nej oraz praktyk przygotowujących studentów do pracy zawodowej. Specjalizu­je się w signpaintingu – ręcznie malowanych szyldach, typografii i liternictwie, a także w brandingu i projektowaniu przestrzeni publicznej. Bada i przywraca zanikające rzemiosło liternicze oraz techniki złocenia. Aktywnie angażuje się w projekty miejskie.

Nominowana za „Alfabet Gdański” inspirowany historią i architekturą miasta, liczne projekty szyldów w Trójmieście przyczyniające się do estetycznej poprawy przestrzeni miejskich oraz projekty wystaw.

„Alfabet Gdański” – liternicze kostki z zaprojektowanym alfabetem inspirowanym historią i architekturą miasta zostały wkomponowane w gdańskie chodniki harmonijnie wpasowując się w tkankę urbanistyczną.

Alfabet gdański i ceramiczne stemple - wytrop artystyczne ślady w przestrzeni miasta

„W Gdyni nie pada” - nowatorska aranżacja wystawy inspirowana naturą bałtyckiego wybrzeża i kuracyjną infrastrukturą została zaprojektowana w sposób, który umożliwił wielozmysłowe odkrywanie dziejów gdyńskiego letniska.

Wystawa „Znaki” zwracała uwagę na zanikające rzemiosło liternictwa ręcznego, które stanowiło istotny element w komunikacji wizualnej i estetyce w przestrzeni publicznej.

  • Urszula Sikora

Poetka, psycholożka, psychoterapeutka i slamerka. 

Skończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie szkoli się w czteroletniej szkole psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pracuje z młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Jest poetką, pisarką i slamerką. W 2023 roku ukazał się jej pierwszy tom poetycki „Trzynasty miesiąc”. Regularnie organizuje i prowadzi wydarzenia kulturalne i warsztaty twórcze, m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej i Księgarni Marpress. W Domu Zarazy zorganizowała niekomercyjne wydarzenia skoncentrowane wokół poezji, integrujące twórców i społeczności lokalnej Oliwy.

Nominowana za tom poetycki „Trzynasty miesiąc”, prowadzenie licznych warsztatów kreatywnego pisania oraz organizację konkursów i slamów poetyckich.

Poetycka książka „Trzynasty miesiąc” wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zyskała uznanie krytyki i czytelników. Została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024 w kategorii debiut i Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana KOS 2024. Tom został również doceniony nagrodą Ewy Filipczuk w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina.

  • Szymon Zawodny

Saksofonista, kompozytor, założyciel „Szymon Zawodny Quintet”, członek kwartetu „The Whoop Group”, „Filip Żółtowski Quartet” i duetu „Zawodny/Dys”.

Nominowany za debiutancką płytę zespołu Szymon Zawodny Quintet „Zero Waste” oraz imponujący dorobek muzyczny. Płyty „Warsaw Saxophone Orchestra feat. The Whoop Group”, Crimes II” oraz „Bibi”.

Studiował w Amsterdamie, Wiedniu i Gdańsku. Uzyskał stopień doktora sztuki a obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wszechstronny artysta wykonujący nie tylko muzykę jazzową ale także współczesną i klasyczną. Płyta „Warsaw Saxophone Orchestra feat. The Whoop Group” zdobyła nagrodę Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku - Muzyka Orkiestrowa.

Debiutancka płyta zespołu „Szymon Zawodny Quintet „Zero Waste” odnosi się do wieloznaczności problemów współczesnego świata – ekologii i troski o Ziemię. W albumie „Crimes II” The Whoop Group znalazły się autorskie aranżacje wybranych dzieł orkiestrowych a płyta „Bibi” „Filip Żółtowski Quartet” jest mocniejszym zwróceniem się w stronę elektronicznych brzmień. Jako kompozytor i wykonawca Szymon Zawodny dokonał wielu prawykonań własnych utworów (m. in. „A Furious Ride”, czy „The Postcards from Poland”), a także dzieł które były mu dedykowane (np. „Czekając na Zorzę Polarną” Anny Ignatowicz Glińskiej” czy „The Sky is Blue and White” Anny Rocławskiej-Musiałczyk).

Na zdjęciu widać laureatkę Nagrody Publiczności dla Młodych Twórców Kultury, która przemawia do mikrofonu, trzymając statuetkę. Obok niej stoi kobieta z dyplomem w ramce oraz mężczyzna z torbą, a w tle widnieje dekoracja sceny i napis informujący o uroczystości
Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Magdalena Pela została laureatką nagrody publiczności
fot. Paweł Wyszomirski / Klub Żak
  • Magdalena Pela - laureatka nagrody publiczności

Artystka wizualna, malarka, autorka obiektów.

Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W 2022 roku uzyskała tytuł doktora sztuki, prezentując wystawę indywidualną „Notice” w Galerii Pionova w Gdańsku, i obecnie pracuje jako adiunktka na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni.

Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, znajdują się także w stałych kolekcjach renomowanych instytucji, takich jak Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz NOMUS. W 2022 roku Magdalena Pela zrealizowała projekt „Słowo dobre / słowo złe” w Europejskim Centrum Solidarności, upamiętniający rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Projekt poruszał tematykę mocy słów i ich wpływu na społeczeństwo. W 2023 roku zrealizowała wystawę indywidualną „SKENE” w Galerii EL w Elblągu (kuratorka Emilia Orzechowska), która spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków i publiczności. W 2024 roku znalazła się w gronie finalistek VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego.

Nominowana za projekt „Słowo dobre / słowo złe” w Europejskim Centrum Solidarności, wystawę indywidualną „Notice” w Galerii Pionova oraz wystawę „SKENE” w Galerii El.

Zobacz fotogalerię z wręczenia tegorocznych Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury:

Oprac. AO

Od portiera do milionera. Gdański społecznik Andrzej Stelmasiewicz kończy 70 lat

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych