• Start
  • Wiadomości
  • Gościliśmy w Gdańsku 84 miasta. Podsumowanie 44. Zjazdu Hanzy

Gościliśmy w Gdańsku 84 miasta z 14 krajów. Zjazd Hanzy pokazał siłę wspólnoty

“Zmiana zaczyna się tutaj” - pod tym hasłem odbył się w Gdańsku 44. Zjazd Nowej Hanzy. Były to cztery dni (13 - 16 czerwca 2024) nie tylko intensywne dla gości i władz Gdańska, ale także dla każdego, kto tylko był otwarty na spotkanie reprezentantów miast - małych i dużych, znanych i nieznanych - które do nas zawitały, z wielu krajów Europy. Oto nasze podsumowanie tego wyjątkowego wydarzenia.
16.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać uśmiechniętego mężczyznę w średniowiecznym stroju, noszącego brązowy beret i medalion na szyi. W tle widać innych uczestników wydarzenia, którzy również są ubrani w historyczne kostiumy, co sugeruje, że biorą udział w rekonstrukcji historycznej lub festiwalu.
Uśmiechnięta twarz jednego z gości 44. Zjazdu Hanzy - otwartość i serdeczność gospodarzy i gości zostaną na długo
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk po 27 latach przerwy po raz drugi był gospodarzem zjazdu Nowej Hanzy, jednej z największych na świecie organizacji łączącej miasta. Tegoroczny, 44. Zjazd odbywał się przez cztery dni, od 13 do 16 czerwca 2024 roku. Do Gdańska przyjechali goście z 84 miast, z 14 krajów Europy, dzięki czemu Gdańsk był jeszcze bardziej międzynarodowy niż zazwyczaj w sezonie. Co wydarzyło się przez te cztery intensywnie dni?

Czwartek - witaj Gdańsku, witajcie goście

“Hanzeaci” powitali się z mieszkańcami podczas barwnej Wielkiej Parady Miast, która przeszła Drogą Królewską w czwartek, 13 czerwca, do mety przy Fontannie Neptuna, gdzie gospodarze Zjazdu - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy burmistrz Lubeki Jan Lindenau - oficjalnie otworzyli wydarzenie.

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi w tradycyjnych strojach ludowych, uczestniczących w paradzie na bruku w historycznej części miasta. Uśmiechnięci uczestnicy, w tym starsze osoby, maszerują radośnie, trzymając się za ręce, co dodaje wydarzeniu atmosfery wspólnoty i radości.
Wielka Parada Miast 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku wyruszyła z ul. Bogusławskiego. To było piękne wydarzenie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Oboje podkreślali, że dziedzictwo kulturowe miast hanzeatyckich to dziś znacznie więcej niż pamięć o dawnym, średniowiecznym związku. Burmistrz mówił o wadze wartości łączących miasta skupione w Hanzie w świetle wojny w Ukrainie, której końca obecnie nie widać. Prezydent Dulkiewicz wskazując na hasło 44. Zjazdu - “Zmiana zaczyna się tutaj”, zapowiadała pierwszy w historii tych zjazdów, Szczyt Burmistrzów, który odbył się kolejnego dnia.       

Jeszcze przed paradą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbył się Wieczór Gdański, czyli tradycyjne, oficjalne powitanie delegacji przez władze miasta - gospodarza Zjazdu. Choć pogoda nie rozpieszczała, udało się otworzyć dach nad salą teatralną, co zawsze robi duże wrażenie. 

GALERIA ZDJĘĆ Z PARADY

"Więź ważniejsza niż kiedykolwiek" - Parada Miast obwieściła otwarcie Zjazdu Hanzy

Piątek - gospodarka, kultura, przyszłość i jarmark

Obfitujący w wydarzenia piątek rozpoczął się od Forum Gospodarczego w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AMBEREXPO. W przemówieniu otwierającym wydarzenie Piotr Kryszewski - zastępca prezydenta Gdańska, zaznaczył, że Związek Hanzy jest organizacją o aspiracjach i możliwościach na skalę europejską. Mówił też o realnej perspektywie przyjęcia do Związku miast ukraińskich, które były częścią dawnej Hanzy, co mogłoby im pomóc w procesie odbudowy i wesprzeć ukraińskie wysiłki na drodze do przystąpienia do UE.

Podczas forum odbyły się cztery panele dyskusyjne, w których uczestniczyli przedstawiciele m. in.: Northvolt Polska, Politechnika Gdańska, Baltic Hub, Polpharma Biogics Inkubator Starter, Interizon, Boeing, Baltic Towers, Ad Astra, POLSA i BlueDot Solutions, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Na zdjęciu znajduje się grupa ludzi siedzących na konferencji, wszyscy mają na sobie słuchawki. Tło jest oświetlone ciepłymi, czerwonymi światłami, a większość uczestników nosi identyfikatory na czerwonych smyczach.
Nowa Hanza i gospodarka - jaką rolę odgrywa i może odegrać w Związku Hanzy, o tym rozmawiano podczas Forum Ekonomicznego
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

44 Zjazd Hanzy. O związkach w gospodarce: "Mamy możliwości na skalę europejską"

Ważnym wątkiem Nowej Hanzy jest turystyka i poznawanie tradycji poszczególnych miast w niej skupionych. Otwarty w piątek przed południem i trwający do końca Zjazdu, tradycyjny Jarmark Hanzeatycki dał miastom możliwość zaprezentowania tego, co mają najlepsze: w kulturze, sztuce, historii, przyrodzie i kulinariach. 

Przez cały czas trwania Jarmarku, na Targu Węglowym funkcjonowała scena muzyczna, na które prezentowały się zespoły (od orkiestr dętych po kapele rockowe) z miast goszczących w Gdańsku. Jak na hanzeatycką imprezę przystało, nie mogło zabraknąć szant - tych można było posłuchać na Ołowiance, na scenie ulokowanej przy napisie GDAŃSK.

Na zdjęciu znajduje się grupa osób ubranych w pomarańczowe koszulki oraz kobieta w stroju historycznym, stojących przed stoiskiem z napisem Dutch Hanseatic Cities . Wszyscy wyglądają na zadowolonych, uśmiechają się i trzymają broszury, a na pierwszym planie widać kosz z ulotkami.
Stoisko miast holenderskich podczas Jarmarku Hanzeatyckiego. Takich serdecznych uśmiechów na Targu Węglowym nie brakowało...
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym. Pół Europy bawi się w Gdańsku 

W Teatrze Szekspirowskim odbyło się spotkanie przedstawicieli sektora kultury z miast hanzeatyckich. Wydarzenie, zorganizowane po raz pierwszy w historii Nowej Hanzy, zostało zatytułowane „Partnerstwa dla kultury” / “(Hansa) Partnerships for culture”.

Dyskutowano na temat zagadnień kluczowych dla rozwoju sektora kultury: o partnerstwie, finansowaniu i dobrych praktykach.

Na zdjęciu widać grupę osób siedzących przy okrągłym stole podczas spotkania. Kobieta w centrum zdjęcia mówi, trzymając filiżankę, a pozostali uczestnicy słuchają jej uważnie; na stole leżą notatki, długopisy, filiżanki i inne przybory.
Partnerstwa dla kultury - stolikowe rozmowy przedstawicieli instytucji kultury z miast Hanzy odbyły się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Fot. Przemysław Kozłowski/www.gdansk.pl

Wymiana doświadczeń hanzeatyckich miast w obszarze kultury. Po raz pierwszy w historii

W tym samym czasie, w Muzeum II Wojny Światowej obradował Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów - druga nowość gdańskiego Zjazdu. Ponad 50 burmistrzów i prezydentów rozmawiało (w formule stolikowych dyskusji w małych grupach) o problemach istotnych dla właściwie każdego miasta w Europie: transporcie publicznym, starzejącym się społeczeństwie, konieczności adaptacji do zmian klimatu, dziedzictwie Hanzy i aspiracjach młodego pokolenia oraz o społeczeństwie obywatelskim.

Zdjęcie przedstawia trzech mówców siedzących przy stole konferencyjnym podczas szczytu burmistrzów, z identyfikatorami Jacek Bendykowski,   Aleksandra Dulkiewicz,  i  Jan Lindenau  przed nimi. Tło zdobi czerwony baner z logotypami wydarzenia, a atmosfera jest formalna i profesjonalna, co sugeruje powagę i znaczenie omawianych tematów.
Pierwszy Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów odbył się w Muzeum II Wojny Światowej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Rozmowy zakończyły się sformułowaniem 10-punktowego manifestu burmistrzów, który został przyjęty przez Zgromadzenie Delegatów Związku Hanzy obradujące dzień później.

Szczyt Burmistrzów podczas Zjazdu Hanzy: miasta wspólnie wobec wyzwań epoki

Do tradycji Zjazdów Hanzy należy Wieczór Lubeki, organizowany przez burmistrza Lubeki, która od powstania związku miast w 1980 roku przewodniczy Nowej Hanzie. W Gdańsku to networkingowe wydarzenie dla uczestników Zjazdu odbyło się w Teatrze Wybrzeże.

Zdjęcie przedstawia eleganckie przyjęcie w nowoczesnym wnętrzu z dużymi oknami, przez które widać historyczną zabudowę miasta. Na pierwszym planie zespół muzyczny gra na instrumentach, podczas gdy goście stoją w grupach, rozmawiając i ciesząc się atmosferą wydarzenia.
Wieczór Lubeki odbył się w Teatrze Wybrzeże
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Sobota - Bakalie, nabrzeże Hanzy i koncert organowy

Tego dnia Jarmark Hanzeatycki zyskał towarzystwo, czyli letnią edycję Targów Bakalie, skupiających pomorskie marki i projektantów. Obie imprezy trwały zgodnie jeszcze do godzin popołudniowych następnego dnia. 

Jarmark Hanzeatycki i letnie Bakalie wspólnie

Zdjęcie przedstawia zgromadzenie delegatów odbywające się w imponującej, historycznej sali o gotyckiej architekturze, z wysokimi sklepieniami i ceglastymi ścianami. Uczestnicy siedzą przy długich stołach ustawionych wzdłuż sali, skoncentrowani na obradach, podczas gdy na ekranach po bokach wyświetlane są informacje dotyczące spotkania.
Kluczowym dla Związku Hanzy wydarzeniem jest Zgromadzenie Delegatów, podczas gdańskiego, 44. Zjazdu miało miejsce w Centrum Św. Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kluczowym dla Związku Hanzy wydarzeniem jest Zgromadzenie Delegatów, do którego wszystkie miasta członkowskie wysyłają swoich przedstawicieli i które organizowane jest raz do roku, podczas Zjazdu. Obrady Zgromadzenia odbyły się w Centrum Św. Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury. 

Rozmawiano m.in.: o sprawach organizacyjnych, przyszłości Związku, wspólnych projektach i kolejnych edycjach Zjazdu (edycja 2025 odbędzie się w szwedzkim Visby, w 2026 - w Stargardzie). 

GALERIA Z OBRAD

 

Tego samego dnia odbyła się uroczystość nadania imienia Hanzy jednemu z nabrzeży Wyspy Spichrzów. Tablicę odsłoniła grupa radnych Miasta Gdańska z klubu Koalicji Obywatelskiej, który był inicjatorem uczczenia Hanzy w przestrzeni miasta.

Zdjęcie przedstawia grupę oficjalnych przedstawicieli pozujących przed znakiem nabrzeże Hanzy  w Gdańsku, na tle nowoczesnych budynków i czerwonych flag miasta. Wszyscy są elegancko ubrani, a atmosfera wydaje się być uroczysta, podkreślając wagę wydarzenia.
Nabrzeże Hanzy - nowa nazwa na cześć wielkiej tradycji
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Hanza wróciła do przestrzeni Gdańska. Jej imię nosi nabrzeże na Wyspie Spichrzów

Popołudnie należało do gdańskich kompozytorów muzyki organowej, których dzieła na wielkich organach w kościele Św. Trójcy zagrał prof. Andrzej Szadejko z towarzyszeniem Goldberg Baroque Ensemble. Tytuł koncertu: “Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum”.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU W KOŚCIELE ŚW. TRÓJCY

 

Kultura, rozrywka, historia

Po 44. Zjeździe Hanzy na jakiś czas pozostaną nam jeszcze dwie wystawy do oglądania. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia otwarto ekspozycję Made in Hansa - 18. edycja przeglądu HANSEartWORKS. Wystawa prezentuje twórczość artystów z miast członkowskich Nowej Hanzy, a prezentowane prace zostały specjalnie stworzone na jej potrzeby i wybrane w dwuetapowym konkursie. 

W Ratuszu Głównego Miasta, oddziale Muzeum Gdańska, oglądać można wystawę “Mamy wiatr do żeglowania. Związki Gdańska z Hanzą w XIV ‒ XVI wieku ”, która pokazuje historię Gdańska w kontekście jego roli w Lidze Hanzeatyckiej,

Nowa wystawa w Muzeum Gdańska. Poczujesz się jak hanzeatycki kupiec

Na zdjęciu widzimy osobę trzymającą pudełko z grą planszową Hansa Guilds  podczas jarmarku hanzeatyckiego. W tle znajduje się stoisko, przy którym stoi kobieta, prawdopodobnie obsługująca klientów, z różnymi materiałami promocyjnymi rozłożonymi na stole.
Hansa Guilds, czyli Gildie Hanzy to gra planszowa Przemka Wojtkowiaka i Bartłomieja Korbowskiego powstała na 44. Zjazd Hanzy w Gdańsku, dostępna była na jarmarku, a po Zjedzie, w punktach informacji turystycznej GOT
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Specjalnie na 44. Zjazd Hanzy Gdańska Organizacja Turystyczna wydała grę Hansa Guilds (Gildie Hanzy). To gra rywalizacyjna, w której uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Podczas rozgrywki gracze zarządzają wozem i statkiem, dostarczają towary do określonych miast, stawiają kantory, wykupują licencje na rozwój działalności handlowej.

Graj jest dostępna zarówno w wersji planszowej (dostępna w punktach informacji turystycznej GOT), jak i jako gra miejska uruchomiona w czasie Zjazdu. Wystarczy smartfon i bezpłatna aplikacja Questy Visit Gdansk, dostępna na Android i iOS.

Niedziela - żegnaj Gdańsku, do zobaczenia w Visby

Ostatni dzień Zjazdu to przede wszystkim symboliczne wydarzenie w Zespole Przedbramia - po 83 latach trzy dzwony kościelne, odlane w Gdańsku w XVIII wieku, wróciły do swojego macierzystego miasta, z którego zostały wywiezione do Lubeki.

 

Na razie, do października br., dzwony można podziwiać na dziedzińcu Katowni (Zespołu Przedbramia).

Dzwony z Lubeki zabrzmiały w Gdańsku. Nowy symbol pojednania polsko-niemieckiego

Po uroczystości, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny odbyła się modlitwa międzywyznaniowa, a zaraz po niej katolicka msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy. Oprawę muzyczną zapewniła Capella Gedanensis.

 

A później - została już tylko Mała Parada Miast, która znów przedefilowała przez Drogę Królewską pod scenę u stóp Fontanny Neptuna. Tym razem w skromniejszej oprawie, niż Wielka Parada Miast inaugurująca Zjazd.

Ceremonia zamknięcia dla Gdańska, była symbolicznie ceremonią otwarcia dla Visby - miasta gospodarza kolejnego, 45. Zjazdu Nowej Hanzy, który odbędzie się za rok.

 

Inger Harlevi, przewodnicząca Rady Regionu Gotlandia, nie kryła wzruszenia, odbierając flagę Hanzy z rąk Jana Lindenaua, burmistrza Lubeki i przewodniczącego Związku Hanzy, który powiedział:

Jestem pewien, że dla wielu “hanzeatów” i “hanzeatek” nie będą to ostatnie odwiedziny w Gdańsku. Dziś wracamy już do swoich miast, ale zabierzemy ze sobą z Gdańska doświadczenie otwartości na świat i ducha solidarności, który będzie nam przyświecał także podczas przyszłorocznego zjazdu w Visby. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Zjazdu w Gdańsku. 

“Zawsze jesteście u nas mile widziani”. Koniec 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku, kolej na Visby

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza