• Start
  • Wiadomości
  • Girls Do Engineering. Dziewczyny inżynierki, które łamią schematy 

Girls Do Engineering. Dziewczyny inżynierki, które łamią schematy 

50 uczennic z trójmiejskich szkół średnich wzięło udział w V edycji programu Girls Do Engineering (Dziewczyny zajmują się inżynierią). Nastolatki dobrały się w 11 zespołów, w których stworzyły aplikacje rozwiązujące różne społeczne potrzeby. Swoje dokonania utalentowane dziewczyny zaprezentowały w piątek, 11 kwietnia, podczas okolicznościowej gali. 
11.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy dużą grupę młodych kobiet i kilku dorosłych osób (najprawdopodobniej mentorów, organizatorów lub nauczycieli) pozujących razem do zdjęcia grupowego w nowoczesnej sali konferencyjnej. Uczestniczki ubrane są w kolorowe koszulki z napisem „Girls do engineering” – różowe, turkusowe, granatowe i pomarańczowe – co sugeruje ich udział w programie edukacyjnym lub warsztatach z zakresu inżynierii i technologii. Tło zawiera logotypy partnerów wydarzenia, w tym: Amazon Development Center Poland, „Cyfrowy Dialog” oraz różne instytucje edukacyjne (np. Politechnika Gdańska). To wskazuje, że wydarzenie miało miejsce w Polsce i jest wspierane przez znane organizacje promujące edukację STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) wśród dziewcząt. Na pierwszym planie kilka uczestniczek trzyma certyfikaty, co sugeruje zakończenie projektu lub programu i jego oficjalne podsumowanie.
Piąta edycja Girls Do Engineering jest już za nami
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Wciąż za mało kobiet w technologiach

Program edukacyjny Girls Do Engineering realizowany jest przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Amazon Development Center Poland. W siedzibie tej ostatniej firmy zorganizowano finał V edycji projektu. 
 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Spotkanie, podczas którego ambitne nastolatki otrzymały pamiątkowe dyplomy, odbyło się w biurowcu Prime A w Oliwie, przy al. Grunwaldzkiej. 
 
Aleksandra Kodzik, senior Technical Program Manager w Amazon Development Center Poland, podkreśliła, że sama od wielu lat pracuje w branży technologii i doskonale wie, jak to jest "być w mniejszości" w tym środowisku jako kobieta. 
To zdjęcie ukazuje uroczysty moment wręczania certyfikatów uczestnictwa w programie „Girls do Engineering”. Na pierwszym planie widzimy młodą kobietę w różowej koszulce z logo programu, która odbiera certyfikat i uścisk dłoni od kobiety w eleganckim żakiecie w kratkę — prawdopodobnie jednej z organizatorek lub mentorek projektu. W tle stoją inne uczestniczki, również trzymające swoje certyfikaty. Uśmiechy i pozytywne emocje na twarzach wskazują na dumę i satysfakcję z udziału w wydarzeniu. To zdjęcie doskonale oddaje atmosferę docenienia, motywacji i inspiracji — ważnych elementów wspierania dziewcząt w rozwijaniu pasji do inżynierii i nowych technologii.
Dyplomy ukończenia Girls Do Engineering wręcza uczennicom Aleksandra Kodzik, senior Technical Program Manager w Amazon Development Center Poland
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- W Polsce na pięciu informatyków przypada jedna informatyczka. W mojej klasie matematycznej w liceum było nas 25 procent, a na studiach informatycznych już tylko 10 i świetnie dawałyśmy sobie radę. Wiemy, że to nie brak zdolności trzyma dziewczyny z daleka od technologii. To brak dostępu i systemowych możliwości - oceniła Aleksandra Kodzik. 

Czytaj także: Nowy konkurs dla startupów. Zgłoś się do 25 kwietnia

Jak zauważyła, nadal dość powszechnie słyszy się, że politechniki i obszar technologii to wciąż domena chłopców. 
 
- I dlatego program Girls Do Engineering jest tak ważny, bo pokazuje, że dziewczyny też mogą budować, kreować, kodować, projektować i zarządzać technologicznymi projektami. Ten program tworzy realną zmianę tu i teraz - dodała przedstawicielka Amazon Development Center Poland. 
To zdjęcie uchwyciło moment prezentacji projektu podczas wydarzenia „Girls do Engineering”. Młoda uczestniczka w turkusowej koszulce programu i białej marynarce z zaangażowaniem przedstawia swój pomysł przy komputerze – najprawdopodobniej efekty pracy zespołowej lub indywidualnego projektu inżynierskiego. Na stole widać laptop oraz tablet z wyświetlonym dokumentem, co sugeruje prezentację danych, prototypu lub raportu. Obok niej znajduje się dorosła kobieta – prawdopodobnie mentorka, ekspertka lub zaproszona gościni – która z widocznym zainteresowaniem słucha i zadaje pytania, co tworzy obraz konstruktywnego dialogu i wsparcia. W tle widzimy inne uczestniczki oraz tablicę z logo programu. Cała scena emanuje naukową ciekawością i atmosferą współpracy – kluczowymi wartościami promowanymi przez ten program.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz obejrzała większość projektów prezentowanych podczas finałowej gali Girls Do Engineering
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Przywołała przy tej okazji przykład Kingi Wysockiej, uczestniczki jednej z poprzednich edycji Girls Do Engineering, która dziś jest laureatką olimpiady astronomicznej i członkinią reprezentacji Polski na międzynarodową olimpiadę astronomii i astrofizyki w Bombaju (Indie). 
 
- Takie historie inspirują i pokazują namacalny efekt naszych działań. Natomiast sukcesem jest przede wszystkim ciekawa praca, nie tylko spektakularne sukcesy - dodała Aleksandra Kodzik.
 
Od listopada 2024 r. uczennice zaliczyły podczas tego programu 42 godziny warsztatów z różnych dziedzin: podstawy programowania, pisanie skryptów dla technologii Alexa, praca w modelu Design Thinking, czy rozwój kompetencji miękkich. 
 
ZOBACZ ZDJĘCIA Z FINAŁU V EDYCJI GIRLS DO ENGINEERING:


 
- W projektach widoczna jest wasza wyobraźnia połączona z odwagą i umiejętnością współpracy. Jestem pewna, że to dopiero początek waszej technologicznej drogi. Niech dzisiejsza uroczystość będzie celebracją przyszłości, w której kobiety w inżynierii są standardem, a nie wyjątkiem - zwróciła się do nastolatek Aleksandra Kodzik. 

Zmieniajcie świat z odwagą

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że jest ogromnie dumna ze wszystkich uczestniczek Girls Do Engineering.
 
- Takie przekraczanie swoich granic i odwaga, że mogę więcej i dalej nadal nie jest czymś oczywistym - mówiła prezydent.  
 
Dodała, że program Girls Do Engineering to inwestycja w młodych ludzi. 
To zdjęcie przedstawia kolejną inspirującą scenę z wydarzenia „Girls do Engineering” – młoda uczestniczka z czerwonymi włosami prezentuje swój projekt (prawdopodobnie aplikację mobilną) na ekranie smartfona. Obok niej stoi kobieta w ciemnym stroju, uważnie słuchająca i analizująca prezentowany materiał — najpewniej mentorka lub ekspertka branżowa. W tle widzimy inne uczestniczki ubrane w koszulki z logo programu, które z zaciekawieniem obserwują rozmowę. Otoczenie — nowoczesne wnętrze z designerskimi ścianami i elementami graficznymi — nadaje scenie profesjonalnego, technologicznego charakteru. To ujęcie doskonale oddaje ideę programu: dziewczyny aktywnie tworzą, testują i dzielą się technologicznymi pomysłami, a wszystko to w atmosferze wsparcia i zaangażowania.
Pora na sprawdzenie, jak działa aplikacja
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Być może, któraś z was będzie kiedyś laureatką Nobla. Albo może wymyślicie kiedyś coś, co zmieni świat lub pokona na przykład jakieś choroby. Trzymam za was kciuki - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz

Oferta wielu uczelni na jednej stronie internetowej

Podczas gali w  Amazon Development Center Poland porozmawialiśmy z dziewczynami jednego z 11 zespołów. 
 
Urszula Jezusek i Julia Tyrakowska (obie III klasa, Gdańskie Liceum Autonomiczne) oraz Anna Przybyłowska (klasa maturalna, matematyczno-fizyczna, III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte) przygotowały pracę pod nazwą Find Your University.
 
To prototyp strony internetowej, która ułatwi przyszłym studentkom i studentom wybór uczelni. Użytkownicy będą mieć również możliwość wyszukania odpowiedniego dla siebie kierunku studiów na podstawie przedmiotów. Dzięki Find Your University można też w łatwy i szybki sposób sprawdzić progi punktowe wybranych uczelni. 
To zdjęcie ukazuje trzy uczestniczki programu „Girls do Engineering”, które z dumą prezentują swój projekt zatytułowany „Find Your University”. Tytuł widnieje na monitorze oraz tablecie, co sugeruje, że dziewczyny przygotowały cyfrowe narzędzie – być może aplikację lub stronę internetową – pomagającą młodym osobom w wyborze odpowiedniej uczelni. Na pierwszym planie siedzi jedna z twórczyń projektu w różowej koszulce programu, obok niej stoją i siedzą dwie kolejne współautorki. Wszystkie wyglądają na zaangażowane i zadowolone z efektów swojej pracy. Jasne wnętrze, nowoczesne biurko i sprzęt podkreślają profesjonalny charakter prezentacji. To świetny przykład, jak młode dziewczyny – dzięki inicjatywom takim jak „Girls do Engineering” – zyskują przestrzeń do rozwijania realnych, innowacyjnych pomysłów z potencjałem do wdrożenia.
Autorki strony internetowej Find Your University. Od lewej: Anna Przybyłowska (III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte), Julia Tyrakowska (Gdańskie Liceum Autonomiczne), Urszula Jezusek (Gdańskie Liceum Autonomiczne)
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Dziś ciężko jest znaleźć w internecie informacje o uczelniach. Rozmawiam z kolegami i koleżankami w klasie i oni nie wiedzą, co mają zdawać, żeby dostać się na studia - opowiada Anna. - Poznałam tutaj dużo dziewczyn, które mają podobne hobby. Ja interesuję się motosportem. W szkole trudno jest znaleźć taką osobę - mówi o zaletach uczestnictwa w Girls Do Engineering.
Urszula planuje studiować informatykę i ekonometrię. - Chcę być w przyszłości analityczką i zajmować się bazami danych - tłumaczy.
 
Marzeniem Anny są natomiast studia dotyczące lotnictwa i kosmonautyki. - Tylko po to, żeby później dostać się na aerodynamikę samochodów wyścigowych za granicą - dodała. 
 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    2. Kongres Zdrowia Kobiet. Gdańszczanki badają piersi