• Start
  • Wiadomości
  • Słynni brytyjscy artyści Gilbert & George w CSW Łaźnia - będzie transmisja ze spotkania!

- Mówimy, co chcemy - słynni brytyjscy artyści Gilbert & George w CWS Łaźnia - będzie transmisja ze spotkania!

Dziś panowie są już po 70., obchodzą 50. rocznicę pracy twórczej, ale wciąż są niepokorni. “Mówimy, co chcemy” - oto ich motto. Słynny brytyjski duet Gilbert&George będzie gościł w piątek, 15 czerwca, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Transmisja na żywo z wydarzenia na kanale YouTube CSW Łaźnia.
14.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Słynny brytyjski duet Gilbert&George będzie gościł w piątek, 15 czerwca, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Na zdjęciu z Gilbertem & George'em rozmawia Tim Marlow
Słynny brytyjski duet Gilbert&George będzie gościł w piątek, 15 czerwca, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Na zdjęciu z Gilbertem & George'em rozmawia Tim Marlow
Paweł Jóźwiak

Artyści przyjadą do Gdańska z okazji 50-lecia swojej działalności artystycznej i 20-lecia Łaźni. Spotkanie, na którym opowiedzą o swoich zapatrywaniach na sztukę współczesną i jej dzisiejsze zadania odbędzie się w piątek, 15 czerwca 2018 r. o godz. 18 w CSW Łaźnia. Brytyjczycy zaprezentują też performans przygotowany specjalnie z myślą o spotkaniu w Gdańsku.

Również tego dnia, 15 czerwca, w Łaźni odbędzie się promocja książki Michaela Bracewella “What is Gilbert & George?” W książce pisarz, krytyk i komentator sztuki próbuje uchwycić i opisać fenomen artystyczny Brytyjczyków: “Wizja Gilberta & George’a to jednocześnie sposób, w jaki postrzegają i tworzą sztukę – pisze Bracewell. – Inspiracją i tematem ich sztuki jest współczesne życie. Życie Gilberta & George’a jest sztuką. W swoich dziełach razem z widzem badają i poddają próbie swoje uczucia.”

What is Gilbert & George?

Słynny duet tworzą brytyjscy artyści Gilbert Proush i George Passmore. Od kiedy poznali się i pokochali, na studiach z rzeźby w Central Saint Martins College of Art and Design, są nierozłączni. Pobrali się w 2008 roku. Można ich często spotkać podczas spacerów po wschodnim Londynie, ponieważ od lat 60. mieszkają w XVIII-wiecznym domu, na Fournier Street.

Tam tworzą i opisują londyński East End, który postrzegają jako mikrokosmos. Według George'a: "Nic nie dzieje się na świecie, co nie dzieje się na East Endzie".

Chociaż ich prace często szokują, szczególnie te z lat 80., na których uwieczniali skinheadów, nagość, akty seksulane a nawet ludzkie wydzieliny, sami zachowują formalny styl - noszą klasyczne garnitury i twierdzą, że są konserwatystami i monarchistami głosującymi na Margaret Thatcher, którzy nigdy nie występowali przeciw establishmentowi.

Chcą jednak, by ich sztuka była egalitarna. Głoszą hasło “Sztuka dla wszystkich”, by nie zamykać się w wąskich granicach świata sztuki i nie oddzielać jej od życia, bo ich zdaniem “sztuką jest wszystko”.

O tym, co sądzą o współczesnych artystach przeczytaj w The Guardian . 

Ich prace były wielkokrotnie doceniane i nagradzane. W 1986 roku otrzymali Nagrodę Turnera przyznawaną przez Tate Gallery, jedną z najbardziej prestiżowych w Wielkie Brytanii. Bywają nazywani narodowym skarbem, a ich sztuka wywarła silny wpływ na twórców działających w ramach grupy Young British Artists, takich jak Damien Hirst i Tracy Emin.

 Kolorowe kolaże złożone z wielkoformatowych fotografii Gilberta & George’a ostatnio straciły na odcieniach, ale prowokujące i bezkompromisowe są nadal. 

Artyści pozostaną w Gdańsku do 24 czerwca. Ich wizycie będą towarzyszyły pokazy filmów poświęconych ich twórczości. Filmy będą prezentowane w przestrzeni ŁAŹNI 1 na Dolnym Mieście od 16 do 24 czerwca. Wstęp będzie biletowany.

Zobaczmy filmy:

The World of Gilbert & George (1981, reż. Gilbert & George),

The Singing Sculpture (1992, reż. Philip Haas),

With Gilbert & George (2009, reż. Julian Cole),

The Naked Shit Songs (2017, reż. Huba de Graaff).


Niestety na spotkanie z Gilbertem & George’m nie ma już miejsc, obowiązywały zapisy, ale można obejrzeć transmisję ze spotkania na
kanale YouTube CSW Łaźnia.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok