Generał Zaruski” na 400 urodzinach portu Vegesack w Bremie
Jakie jednostki wzięły udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej?
W odbywającej się już po raz szósty Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, w sobotę 25 czerwca, płynęło blisko 100 jednostek. To nieco mniej niż rok temu, gdy uczestnicy pobili rekord - w paradzie wzięło udział ponad sto jednostek, w tym m.in. żaglowce „Pogoria” i „Dar Młodzieży”.
Zobacz żaglowce w obiektywie Piotra Wittmana
Jaka trasą płynęli?
Tym razem parada rozpoczęła się w Gdańsku. Jednostki najpierw formowały szyk, ustawiały się pomiędzy ujściem Motławy a molem w Brzeźnie, by o godzinie 14 ruszyć w kierunku Gdyni.
Prowadził je gdański żaglowiec flagowy „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku. Obserwujący to wspaniałe morskie widowisko wypatrzeć mogli też m.in. "Copernicusa", "Oriona", "Bryzę H" czy "Anticę". Nie było to trudne, gdyż trasę wyznaczono blisko mól w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie.
Komandorem parady był kapitan Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica.
Na mecie w Gdyni - w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy - zaplanowano, późnym popołuniem, koncert szantowo-folkowy, podczas którego występowały zespoły: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Klang i Flash Creep.
Kto jest organizatorem parady?
Organizatorem wydarzenia, które odbywa się od 2017 roku, jest Pomorski Związek Żeglarski, który organizacyjnie wspiera Gdański Ośrodek Sportu.
Pierwsze trzy edycje imprezy odbywały się po zapadnięciu zmierzchu, a załogi jachtów podświetlały swoje jednostki i odpalały race, kiedy przepływały wzdłuż gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego i Plaży Śródmieście.
Od dwóch lat parada odbywa się za dnia.