• Start
  • Wiadomości
  • “Generał Zaruski” na 400 urodzinach portu Vegesack w Bremie

“Generał Zaruski” na 400 urodzinach portu Vegesack w Bremie

Flagowa jednostka Gdańska - “Generał Zaruski” miniony weekend (13 - 15 maja) spędził w Bremie. Żaglowiec rezydował w Vegesack ,historycznym porcie Bremy, zaproszony na 400 rocznicę jego powstania.
16.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
port, żaglowce stoją na wodzie, tytułowy na pierwszym planie
Między 13 a 16 maja "Generał Zaruski" przebywał z wizytą w porcie Vegesack w Bremie
Fot. Izabela Biała/www.gdansk.pl

Dzielnica Vegesack zwana morskim sercem Bremy to ulubiony cel spacerów mieszkańców partnerskiego miasta Gdańska, ale przede wszystkim jest to historyczny port, w którym pierwsze nabrzeże zbudowane rękami Holendrów powstało w 1622 roku. Przez stulecia położony nad ujściem rzeki Lesum do Wesery Vegesack był najważniejszym bremeńskim portem eksportowym, centrum budowy statków i bazą łowców wielorybów. Ze wszystkich tych funkcji do dziś została tylko stoczniowa - powstają tu (i przechodzą remonty) ekskluzywne jachty.

park, w tle woda, wspomniana szczęka
O wielorybnikach wypływających z Vegesack na Grenlandię przypomina model naturalnej wielkości szczęki tego morskiego ssaka wykonany z brązu. Ponoć w miejscu, w którym stoi, rodziny wielorybników witały i żegnały wielorybników
Fot. Izabela Biała/www.gdansk.pl

Od 2006 roku Vegesack ma status portu muzeum, znajduje się tu wiele zabytkowych spichlerzy, a także urokliwy kwartał kapitańskich domów i armatorskich rezydencji. W kameralnym porcie, obok współczesnych jachtów, cumuje ponad 20 historycznych i tradycyjnych jednostek.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Między 13 a 16 maja cumował tu także historyczny żaglowiec z Gdańska - “Generał Zaruski”, który, obok kilku innych jednostek, został zaproszono do przyłączenia się do obchodów 400-lecia budowy Vegesack. Program świętowania obejmuje cały 2022 rok, ale to właśnie w weekend przypadło oficjalne przyjęcie urodzinowe. “Generał”, który przypłynął z Gdańska z młodzieżową załogą pod wodzą kpt. Jerzego Jaszczuka, codziennie zabierał na pokład kolejne ekipy młodych bremeńskich żeglarzy, by młodzi z obu miast mogli żeglować wspólnie (gdańska jednostka jako żaglowiec tradycyjny, by pływać na żaglach wymaga pracy całej załogi). Przez godziny, w których stał porcie (przez cały weekend odbywały się tu koncerty, pokazy, występy teatralne i inne atrakcje), “Zaruski” udostępniony był do zwiedzania każdemu, kto miał na to ochotę.

wymienione osoby na scenie
Moment oddzwaniania 400 lat istnienia portu Vegesack - przy dzwonie Andreas Bovenschulte burmistrz Bremy, za nim Teresa, Magdalena i Piotr Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, za perkusją - Heiko Dorstedt burmistrz dzielnicy Vegesack
Fot. Izabela Biała/www.gdansk.pl

W tym samym czasie w mieście nad Wezerą przebywała delegacja z Gdańska - prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Adamowicz z córką i Piotr Adamowicz, których władze Bremy zaprosiły na inaugurację ulicy Pawła Adamowicza.

Czytaj także: Teraz już oficjalnie - Paweł Adamowicz patronem ulicy w partnerskiej Bremie

Goście z Gdańska w sobotę, 14 maja, wzięli także udział w uroczystym “oddzwonieniu” urodzin Vegesack, którego na scenie ustawionej w porcie dokonał burmistrz Bremy Andreas Bovenschulte i Heiko Dorstedt burmistrz dzielnicy Vegesack. Ten drugi przypomniał, że Paweł Adamowicz uczestniczył w podobnym wydarzeniu w 2016 roku.

 

Burmistrz Bovenschulte otrzymał w prezencie od świętującej dzielnicy ogromną łyżkę wyrzeźbioną z 400-letniego wyłowionego w porcie drewna, mniejsze łyżki z tego samego materiału sprezentowano Aleksandrze Dulkiewicz i Magdalenie Adamowicz. 

Dzień później Miasto Gdańsk zaprosiło na pokład “Generała Zaruskiego” grono bremeńczyków zaangażowanych w partnerstwo obu miast. W dwugodzinnym rejsie udział wzięli m.in. Antje Grotheer - wiceprzewodnicząca Parlamentu Bremeńskiego i członkini Komitetu Regionów UE oraz Reiner Nalazek wieloletni były przewodniczący Towarzystwa Niemiecko - Polskiego w Bremie.

wymienione osoby na pokładzie
Goście rejsu na pokładzie "Generała Zaruskiego" od prawej: Antje Grotheer - wiceprzewodnicząca Parlamentu Bremeńskiego, Reiner Nalazek były przewodniczący Towarzystwa Niemiecko - Polskiego w Bremie, Annette Lang kierowniczka Referatu Relacji Międzynarodowych w kancelarii Senatu Bremy. Szalik pani Grotheer w barwach klubu Werder Brema - partnerskie miasta łączą także kolory klubów piłkarskich
Fot. Izabela Biała/www.gdansk.pl

Uczestników rejsu powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przybliżając im historię i edukacyjną rolę “Generała Zaruskiego”.

Czytaj także: Gdańskie szkoły zwracają się ku morzu. Zajęcia na wodzie dla uczniów i przedszkolaków

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto