Gedanistyka. Nabór do VII edycji programu stypendialnego, dzięki niemu studia są bezpłatne

W tym roku aż 20 przyszłych absolwentów otrzyma finansowanie czesnego na Gedanistyce. Ruszyła VII edycja programu stypendialnego na studiach podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego, oferująca wsparcie finansowe dla najbardziej zaangażowanych w dbanie o dziedzictwo oraz tożsamość Gdańska. Nabór kandydatów do 26 września.
19.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
panorama Gdańska
Kochasz Gdańsk? Fascynuje Cię jego historia? Gedanistyka to studia dla właśnie Ciebie!
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gedanistyka - w tym roku nie 10, a 20 stypendiów

- Gedanistyka to wyjątkowy projekt dla Fundacji Gdańskiej. W tym roku obchodziliśmy dziesięciolecie Gedanopedii - wirtualnej Encyklopedii Gdańska, która ściśle jest powiązana programem stypendialnym - przypomina Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej. - Widząc zainteresowanie uczestników postanowiliśmy w tym roku ufundować nie 10, a 20 stypendiów. Cieszy nas, że możemy się przyczynić do rozwoju i utrwalania wiedzy oraz pasji o Gdańsku. 

Idea projektu stypendialnego prowadzonego w partnerstwie przez Fundację Gdańską, Miasto Gdańsk oraz Uniwersytet Gdański powstała w 2017 roku.

Program stypendialny będzie kontynuowany w roku akademickim 2023/2024 i zakłada wyłonienie 20 osób, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 3 600 zł, umożliwiające bezpłatny udział w studiach podyplomowych. Nabór kandydatów do programu rozpoczął się 15 września i kończy 26 września.

Dekada z wirtualną encyklopedią Gdańska. Gedanopedia ma już 10 lat


Warunki przyznania stypendium na Gedanistyce

Stypendia naukowe w projekcie stypendialnym przyznawane będą w drodze otwartego naboru, osobom, które uzyskają najwyższą liczbę punktów. Pod uwagę będą brane następujące kryteria:

  • dotychczasowa działalność na rzecz budowania tożsamości historycznej, lokalnej miasta Gdańska;
  • propozycja praktycznego wykorzystywania wiedzy zdobytej podczas studiów podyplomowych na rzecz budowy tożsamości Gdańska;
  • umiejętności i kompetencje dotyczące tworzenia tekstów naukowych oraz popularnonaukowych;
  • znaczące osiągnięcia (staże, wyróżnienia lub nagrody, warsztaty, szkolenia).

Zaangażowanie w Gedanopedię

- Fakt, że już po raz siódmy uzyskać można pełne stypendium na Gedanistykę, świadczy o niesłabnącym głodzie wiedzy ludzi, chcących dowiedzieć się więcej o Gdańsku. Pasjonatki i pasjonatów serdecznie zapraszam do udziału w programie stypendialnym – mówi prof. Sławomir Kościelak, kierownik studiów.

Decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje komisja w składzie: członkowie Komitetu Wiedzy Gedanopedii uzupełnionego o przedstawicieli: Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urzędu Miasta Gdańsk. Na podstawie ocen komisji zostanie stworzona lista rankingowa.

Dodatkowym warunkiem uzyskania stypendium jest późniejsze zaangażowanie się w wirtualną encyklopedię Gdańska – Gedanopedię, polegające na napisaniu minimum 3 haseł dotyczących dziejów, historii lub kultury Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem czasów współczesnych oraz opiece i ewentualnej aktualizacji 100 haseł dotychczas zamieszczonych w Gedanopedii, przez cały czas trwania studiów.

Dokumenty oraz szczegóły dotyczące naboru dostępne są na stronie: www.fundacjagdanska.pl.

oprac. IB

TV

Mniej bruku - więcej drzew!