Grille ogólnodostępne i miejsca na własny ekwipunek. Gdzie je znajdziemy?
Zbliżająca się majówka to nieformalne otwarcie sezonu grillowego. Koneserzy smakołyków z rusztu i pieczonych na wolnym ogniu znajdą w mieście ogólnodostępne grille, miejsca przystosowane do rozstawienia własnego ekwipunku a także takie, w których można bezpiecznie i zgodnie z przepisami cieszyć się urokami ogniska.
Patriotyczne uroczystości w Gdańsku od 1 do 9 maja. Wspólna celebracja tradycji i wartości
W administracji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pozostają:
Ogólnodostępne grille stacjonarne z rusztem, które znaleźć można:
- obok zbiornika wodnego przy ul. Cedrowej w Ujeścisku-Łostowicach
- na Podleśnej Polanie we Wrzeszczu Górnym
- na placu sąsiedzkim przy ul. Gdańskiej / PCK w Brzeźnie
- w Parku św. Barbary w Śródmieściu
- na Wyspie Sobieszewskiej przy ul. Akwenowej
Latem grillować będzie można również na Wroniej Górce. Postawiono tam już altany, w lipcu pojawi się także stacjonarny grill.
Gdański szlak wodociągowy. Te wyjątkowe miejsca do zobaczenia od 2 maja
Miejsca przystosowane do tego, by rozstawić własnego grilla znaleźć można:
- obok zbiornika Zielony Staw na Jasieniu
- obok zbiornika Świętokrzyska II w Ujeścisku-Łostowicach
- na łące Maternusa przy ul. Elewów na Matarni
- w rejonie ul. Pomorskiej 82 w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
- przy ul. Królewskie Wzgórze w Pieckach-Migowie
- przy ul. Leśna Góra na Brętowie
- przy ul. Elewów na Matarni
- w Parku Millenium na Zaspie-Rozstajach
- w Parku Reagana
Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte
Niekwestionowaną popularnością wśród grillujących cieszy się co roku Park Reagana. Nic dziwnego - oprócz rozległych przestrzeni wypełnionych zielenią i miejsc przystosowanych do grillowania, znaleźć tam można również stoły piknikowe i wyznaczone miejsca do rozpalania ognisk. Paleniska znaleźć można w dwóch wyznaczonych miejscach Parku:
- w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża
- przy stawie na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej
Jak grillować legalnie? Wniosek, zgoda i ...rozpalamy
Obecnie nie ma przepisów prawnych, które zabraniały by grillowania wprost. Ale trzeba pamiętać, że taka forma biesiadowania może wiązać się z zaśmiecaniem, zakłócaniem spokoju, spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym, spalaniem odpadów lub spowodowaniem zagrożenia pożarowego. A w przypadku naruszenia tych zasad, odpowiednie służby mają prawo interweniować i nałożyć mandaty na sprawców wykroczeń. Dlatego też, podczas grillowania lub rozpalania ogniska, warto zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
Wronia Górka zyska kolejne atrakcje. Będzie też oświetlenie
Ważne - organizacja ogniska musi być poprzedzona złożeniem odpowiedniego wniosku i otrzymania zgody. Można to zrobić wysyłając maila na adresy: gzdiz@gdansk.gda.pl oraz uz@gzdiz.gda.pl, co najmniej 7 dni przed planowaną imprezą. Rezerwacja paleniska jest darmowa. Po uzyskaniu oficjalnego potwierdzenia należy zawiadomić Straż Miejską, Straż Pożarną oraz Policję.
Czego unikać, by nie narazić się na mandat?
Przede wszystkim, należy upewnić się, że wybrane miejsce na grillowanie lub rozpalenie ogniska jest bezpieczne i nie stwarza zagrożenia dla otoczenia. Warto wybrać teren oddalony od budynków mieszkalnych i lasów oraz upewnić się, że w pobliżu nie ma łatwopalnych materiałów, które mogą spowodować pożar. Opał do rozpalenia ogniska lub grilla musi być zgodny z prawem (drewno, podpałka itp.). Nie wolno używać do tego celu śmieci lub odpadów zielonych. Pozostałości po pielęgnacji działek i ogródków należy pozbyć się zgodnie z przepisami i umieścić je w pojemniku na bio odpady lub kompostować.
Nie wolno też stawiać gorących tacek na stołach piknikowych i trawie. Palenisko i popiół muszą być ugaszone a śmieci posprzątane. Warto pamiętać o zasadzie „zostaw to miejsce po sobie w takim stanie, w jakim sam chciałbyś je zastać”.