• Start
  • Wiadomości
  • Gdzie są najlepsze warunki mieszkaniowe? Poznaj ranking polskich miast - Gdańsk wysoko

Gdzie są najlepsze warunki mieszkaniowe? Gdańsk wysoko w rankingu polskich miast

Kołobrzeg, Wrocław, Sopot i Warszawa - to cztery miasta, w których panuje najlepsza sytuacja mieszkaniowa, według rankingu portalu RynekPierwotny.pl, bazującego na opublikowanych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2019. Wśród 218 polskich miast Gdańsk plasuje się na wysokim 13. miejscu - w ciągu roku poprawił swoje notowanie o jedną pozycję. W gronie najniżej notowanych znalazły się dwa miasta z Pomorza.
26.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk zajął 13. pozycję w rankingu warunków mieszkaniowych. Dla porównania - na trzecim miejscu uplasował się Sopot. Nz. mieszkania komunalne na Oruni Górnej
Gdańsk zajął 13. pozycję w rankingu warunków mieszkaniowych. Dla porównania - na trzecim miejscu uplasował się Sopot. Nz. mieszkania komunalne na Oruni Górnej
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

 

Portal RynekPierwotny.pl co roku przygotowuje ranking warunków mieszkaniowych, na podstawie danych Głównego Instytutu Statystycznego. Pod uwagę brane są wszystkie polskie miasta liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców. W tegorocznym, najnowszym rankingu, analitycy porównali dane z 218. polskich miast - wśród nich znalazły się Gdańsk i Sopot, które zajęły miejsca w pierwszej dwudziestce.

Przy tworzeniu rankingu brana była pod uwagę liczba mieszkań - lokali i domów - przypadająca na 1000 osób, oraz średnia powierzchnia użytkowa mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę. Dla tych wskaźników została obliczona mediana, przy czym pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów, natomiast negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów.

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, końcowy wynik dla każdego miasta stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Przykładowe miasto cechujące się liczbą mieszkań na 1000 osób o 25% wyższą od mediany oraz średnim metrażem na osobę o 30% większym od medianowej wartości (dla 218 miast), uzyskałoby końcowy wynik na poziomie 550 punktów.

 

 

Sopot przed Warszawą. Dobrze mieszka się też w Kołobrzegu i Wrocławiu

Wyniki rankingu nie powinny być zaskoczeniem, dla tych, którzy interesują się rynkiem nieruchomości i zagadnieniem dotyczącym jakości życia w poszczególnych miastach w Polsce. Pierwsze cztery miejsca zajęły ponownie Kołobrzeg, Wrocław, Sopot i Warszawa. Podobnie jest w przypadku miast zajmujących kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce rankingowej - ta okazała się identyczna, jak przed rokiem. Uzupełniają ją następujące ośrodki miejskie: Zakopane, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Poznań oraz Łódź.

Autorzy rankingu zwracają też uwagę na dobry wynik Krakowa (11 miejsce) oraz Gdańska (13 miejsce), czyli dużych miast, które uplasowały się zaraz za czołówką. Swoją pozycję poprawił Szczecin (21 miejsce, +3 pozycje) oraz Lublin (29 miejsce, +1 pozycja). Ostatnie miasto z liczbą ludności większą niż 300 000 osób zajęła Bydgoszcz, która odnotowała niewielki spadek względem końca 2018 roku (spadek na 90 pozycję).

Zmiany widoczne są też w grupie dziesięciu miast zajmujących ostatnie miejsca rankingowe, choć grupa ośrodków miejskich wygląda podobnie jak przed rokiem. W większości przypadków są to poprzemysłowe miasta z negatywnymi tendencjami demograficznymi. Deweloperzy nie chcą budować w takich miejscach, a skala działania innych inwestorów mieszkaniowych jest mocno ograniczona - dlatego ośrodkom miejskim z końcówki rankingu trudno jest awansować wyżej.

 

 

Tabela przedstawiająca listę najwyżej i najniżej notowanych miast w kraju, według rankingu Rynku Pierwotnego
 
Źródło: portal Rynek Pierwotny
 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu