• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanka, pierwsza na świecie kobieta - sędzia żużlowa ma mural w swoim mieście

Gdańszczanka, pierwsza na świecie kobieta - sędzia żużlowa ma mural w swoim mieście

Sędziowała w ponad 200 zawodach żużlowych, w tym 32 międzynarodowych. Kilka miesięcy temu została wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa. W piątkowe popołudnie, 6 września, uroczyście odsłonięto mural poświęcony Irenie Nadolnej-Szatyłowskiej. Znajduje się on przy ul. Elbląskiej, niedaleko stadionu żużlowego.
06.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mural przedstawiający twarz starszej kobiety, w brązowo czerwonych odcieniach, mural odsłaniają dwie kobiety i dzieci, które ściągają z muralu dużą czerwoną wstążkę
Irena Nadolna-Szatyłowska, od 6 września, ma swój mural w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Debiut dokładnie 60 lat temu

Irena Nadolna-Szatyłowska była pierwszą na świecie kobietą - sędzią żużlową. Mural z jej wizerunkiem zdobi podpory wiaduktu przy ul. Elbląskiej, w pobliżu gdańskiego stadionu żużlowego i mieszkania pani Ireny. Został oficjalnie odsłonięty 6 września - dokładnie 60 lat po jej debiucie jako sędzi żużlowej. 

Nie żyje Irena Nadolna-Szatyłowska, sędzia żużlowa

Miłość do żużla i lotnictwa

Irena Nadolna-Szatyłowska była nauczycielką, ale słynęła ze swoich pasji do lotnictwa i sportu motorowego. Latała szybowcem i balonem, w 1964 roku otrzymała - jako pierwsza kobieta na świecie - licencję sędziego żużlowego. Jej debiut sędziowski miał miejsce 6 września 1964 roku w meczu Stali Toruń z Tramwajarzem Łódź. Była doskonałą sędzią, choć początkowo podważano jej kompetencje: uważano, że nie jest w stanie dobrze ocenić tak “męskiego sportu”. Łącznie sędziowała 224 imprezy, w tym 32 międzynarodowe.

Zmarła 26 czerwca tego roku w wieku 92 lat. Kilka tygodni wcześniej ogłoszono, że zostanie wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa. Znalezienie się w tej Księdze było marzeniem pani Ireny. Tak też się stało. 

Mural na podstawie zdjęcia

Wykonawcą muralu jest gdański artysta o pseudonimie Tuse, czyli Piotr Jaworski, grafik wywodzący się ze środowiska hip-hopowego. Wcześniej w Gdańsku stworzył murale m.in. aktorki Anny Przybylskiej oraz piosenkarzy: Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy.

Tuse powiedział nam, że zdążył poznać panią Irenę przed jej śmiercią.

- Udało mi się z nią porozmawiać. Razem wybieraliśmy zdjęcie, z którego ją namalowałem - przyznaje artysta. - Wiedziała, że ten mural powstanie. Była jednak schorowana. Niestety, nie doczekała jego odsłonięcia. 

Mural udało się zrealizować dzięki Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości (Inkubator Przedsiębiorczości Starter) oraz środkom Miasta Gdańsk.

 

TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 44. rocznicy Sierpnia’80 oraz 10-lecia budynku ECS.