• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanin srebrnym medalistą Światowych Igrzysk Sportu po Transplantacji w Newcastle

Gdańszczanin srebrnym medalistą Światowych Igrzysk Sportu po Transplantacji w Newcastle

Jarosław Mazurowski, gdański pływak po transplantacji wątroby, zdobył w sierpniu 2019 roku srebrny medal podczas Światowych Igrzysk Sportu po Transplantacji w Newcastle. W środę, 25 września ze zwycięzcą spotkała się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Miasto wsparło finansowo udział gdańszczanina w igrzyskach.      
25.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
spotkanie_umg-023_798x533
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jarosław Mazurowski (w środku) i Eugeniusz Grabowski - prezes Stowarzyszenia Szansa Start Gdańsk i wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Podczas Światowych Igrzysk Sportu po Transplantacji Newcastle 2019 osiemnastu reprezentantów Polski zdobyło 28 medali. W worku z medalami znalazło się 11 złotych, 9 srebrnych i 8 brązowych - wśród nich jest też srebrny medal gdańszczanina.  

- Wspieranie takich osób jak Jarosław Mazurowski jest bliskie naszemu gdańskiemu myśleniu o równym traktowaniu i pomocy osobom z niepełnosprawnościami - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Sport pomaga wyjść z niepełnosprawności, pomaga przetrwać trudne chwile. Jesteście moimi bohaterami.   

- Moja przygoda ze sportem rozpoczęła się w dzieciństwie - opowiada Jarosław Mazurowski. - Pierwszą pasją była koszykówka w GKS Wybrzeże, kiedy zakwalifikowałem się do drużyny juniorów. Przed pierwszym meczem musiałem zrobić badania lekarskie i wtedy niestety okazało się, że mam wirusowe zapalenie wątroby. Miałem 13 lat i usłyszałem, że to koniec ze sportem do czasu przeszczepu. Jedyną aktywnością, na którą pozwalali mi lekarze, było pływanie. 

Na przeszczep przyszły medalista czekał 12 lat, przez ten czas eksperymentalnie jako pacjent przed 18 rokiem życia przeszedł terapię interferonem, ostatnie miesiące przed przeszczepem spędził w szpitalu w ciężkim stanie, bo jego wątroba przestała pracować. 

- Po przeszczepie z jednej strony radość, że znalazłem dawcę i wielogodzinna operacja się udała, ale z drugiej obudziłem się z czterokończynowym porażeniem - opowiada sportowiec. - Najpewniej z powodu niewydolności wątroby. Nie ruszałem ręką ani nogą, ledwo chodziłem, a rehabilitacja nie przynosiła efektu. Po dwóch latach zacząłem szukać pomocy i ją znalazłem. Przygarnął mnie Eugeniusz Grabowski, prezes Stowarzyszenia Szansa Start Gdańsk i wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Tam nauczyłem się porządnie pływać, a że pływanie przynosiło mi ulgę, bo nie bolały mnie wtedy nogi, nie musiałem brać leków, więc była to dodatkowa frajda. Wyszedłem z niepełnosprawności, sport postawił mnie na nogi! 

 

spotkanie_umg-022_798x533
Miasto Gdańsk wsparło finansowo udział Jarosława Mazurowskiego w Światowych Igrzyskach Sportu po Transplantacji Newcastle 2019
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

Zaczęły się wyjazdy na zawody, mistrzostwa i pierwsze sukcesy. Na swoich pierwszych zawodach dla sportowców po transplantacji - rozegranych w 2012 roku w Zagrzebiu Mistrzostwach Europy - Jarosław Mazurowski zdobył trzy medale, rok później były Mistrzostwa Świata w Durbanie i brązowy medal, w 2014 roku Mistrzostwa Europy w Krakowie i siedem medali, w 2016 roku na 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) w Helsinkach Jarosław Mazurowski wywalczył srebrny medal (indywidualnie na 400 m stylem dowolnym) i dwa złote medale (sztafety 4 x 50 m stylem dowolnym i zmiennym).

- Sportowcy po transplantacji narządów to osoby ambitne, zaangażowane, nauczone pokonywania słabości - powiedział Eugeniusz Grabowski prezes Stowarzyszenia Szansa Start Gdańsk i wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. - Założeniem Stowarzyszenia jest utrzymywanie kontaktu z naszymi podopiecznymi też po zakończeniu kariery, wspieranie ich. 

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask