Gdańszczanie to aktywni wyborcy. Jaka będzie frekwencja w głosowaniu 15 października?

W przeszłości różnie bywało, ale od pewnego czasu mieszkańcy Gdańska znajdują się w czołówce wyborczych frekwencji w Polsce. Prześledziliśmy kilka ostatnich głosowań, zarówno ogólnopolskich jak i lokalnych. Sprawdzaliśmy, jak wypadamy na tle kraju i regionu. Sprawdzaliśmy też, w których dzielnicach Gdańska mieszkają najaktywniejsi obywatele.
10.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kolejka w sali, ludzie głosują za stołem komisja wyborcza, obok flagi biało-czerwnoe
Wybory parlamentarne 2019 r. Głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej w ZSO nr 2 przy ul. Wodnika 57 w Gdańsku Osowej
fot. Anna Rezulak/KFP

Jak głosujemy w wyborach?

Od lat socjologowie, politolodzy i komentatorzy życia politycznego nie ukrywają swoich obaw z powodu małej aktywności wyborczej Polaków. Zazwyczaj w tym kontekście przywoływany jest przykład głosowania w wyborach do sejmu kontraktowego z 4 czerwca 1989 r. Były to najważniejsze wybory w powojennej historii Polski, który zdecydowały o odejściu od komunizmu. Jednak głosowało w nich zaledwie 62% (25% - II tura) uprawnionych.

Nie śpij, bo Cię przegłosują. Dlaczego warto pójść na wybory? SONDA

Zrobiliśmy zestawienie dotyczące aktywności wyborczej mieszkańców Gdańska. Sprawdziliśmy, jak głosowali gdańszczanie w dziewięciu wyborach, które miały miejsce w Polsce od 2014 roku. W tym czasie odbyły się dwukrotnie wybory samorządowe (w 2014 r. i 2018 r.), dwukrotnie wybory do Sejmu i Senatu (w 2015 r. i 2019 r.), dwa razy głosowaliśmy też na prezydenta RP (w 2015 r. i 2020 r.) i raz wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego (2019 r.).

Aktywność wyborczą mieszkańców Gdańska zobrazowaliśmy na dwóch wykresach – jeden dotyczy wyborów samorządowych, drugi wyborów do parlamentu RP, parlamentu europejskiego i na prezydenta Polski. Powstały na podstawie danych sporządzonych przez Państwową Komisję Wyborczą.

Wybory samorządowe w Gdańsku

W podejściu do głosowania w wyborach samorządowych nastąpił wyraźny przełom. Gdańszczanie jeszcze w 2014 r. niezbyt licznie udawali się do lokali wyborczych. Ponad połowa z nich zostawała w domach. Jednak już wybory w 2018 r. pokazały, że aktywność mieszkańców Gdańska wzrosła.

grafika słupki
 
źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Tu trzeba dodać, że w Gdańsku odbyły się w tej kadencji samorządu, po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza, dodatkowe wybory na prezydenta Miasta. W ich wyniku funkcję tę objęła Aleksandra Dulkiewicz. Frekwencja w tych wyborach, które miały miejsce 3 marca 2019 r. wyniosła 49,98%.

UWAGA! Zmiana adresu komisji w kilku dzielnicach. Sprawdź, gdzie głosować 15 października

Wybory ogólnopolskie - jak głosował Gdańsk?

W omawianym okresie dziewięciu lat wyraźnie widać, że aktywność gdańszczan w głosowaniu rośnie. Dużą frekwencję mają wybory na prezydenta RP. Z kolei najmniejszym zainteresowaniem cieszą się wśród gdańszczan wybory do parlamentu Europejskiego.

graficzna plansza słupkowa
 
źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Aktywność gdańszczan na tle innych

Frekwencja wyborcza w Gdańsku w analizowanych przez nas wyborach prawie zawsze była wyższa od ogólnej (średniej) frekwencji dla całego kraju. Wyjątkiem jest rok 2014 i wybory samorządowe, w których gdańszczanie głosowali gorzej niż mieszkańcy w całej Polsce, a nawet słabiej niż mieszkańcy w regionie.

Poniżej porównanie aktywności wyborczej mieszkańców Gdańska, Pomorza i całej Polski:

Wybory Frekwencja ogólnopolska Frekwencja na Pomorzu Frekwencja w Gdańsku
wybory samorządowe 2014 r.* 47,21% 45,56% 40,03%
wybory do Sejmu i Senatu 2015 r.** 50,9% 51,88% 61,2%

wybory na prezydenta RP 2015 r. (II tura)

55,34% 56,72% 62,87%
wybory samorządowe 2018 r.* 54,90% 55,80% 60,67%
wybory do PE 2019 r. 45,68% 47,24% 55,94%
wybory do Sejmu i Senatu 2019 r.** 61,74% 63,46% 72,54%
wybory na prezydenta RP 2020 r. (II tura) 68,18% 70,04% 74,93%

*Frekwencja w wyborach samorządowych zazwyczaj podawana jest do Sejmiku, rady miasta, powiatu lub gminy i w głosowaniu na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Podajemy w tabeli frekwencję w głosowaniu do rad miasta **Frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu w zestawieniach PKW minimalnie się różni. W naszej tabeli podajemy frekwencję do Sejmu.

Porównując się z wyborcami innych dużych miast gdańszczanie wypadają bardzo dobrze. Z danych PKW z ostatnich wyborów prezydenckich wynika, że wyprzedzają nas mieszkańcy tylko dwóch polskich miast - Warszawy i Poznania.

Oto dane dotyczące frekwencji w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców:

grafika tabela
 
źródło: screen - Państwowa Komisja Wyborcza

Które dzielnice z najwyższą frekwencją?

Od kilku lat w Gdańsku ostrą rywalizacje o najwyższą frekwencję toczy kilka lokalnych społeczności. Najczęściej w czołówce przewijają się w zestawieniach PKW dwa lokale wyborcze w SP nr 85 przy ul. Stolema 59 na Jasieniu, lokal w ZSO nr 2 na ul. Wodnika 57 w Osowej, ZSO nr 8 przy ul. Meissnera 9 na Zaspie, a także w SP nr 2 przy ul Marusarzówny 10 w Pieckach - Migowie oraz lokale w Morskiej Szkole Podstawowej przy ul. Rogalińskiej 17 na Chełmie i w Kiełpinie w SP nr 84 przy ul. Otomińskiej 72.

Jeśli prześledzimy wyniki frekwencyjne PKW, komisje te zajmują regularnie miejsca w pierwszej dziesiątce. Mimo, że w ostatnich wyborach frekwencja w Gdańsku przekroczyła 70%, w tych komisjach przekroczyła aż 80%. Liderem aktywności obywatelskiej w Gdańsku w ostatnich wyborach w 2020 r. jest społeczność głosująca w SP nr 84 w Kiełpinie.

obwodowe komisje w tabeli graficznej
 
źródło: screen - Państwowa Komisja Wyborcza

W niedzielę, 15 października, głosować będziemy na posłów i senatorów. Gdańsk i inne polskie miasta prowadzą akcję profrekwencyjną "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Jaka będzie nasza obywatelska aktywność, zależy od nas samych. Czy utrzyma się pozytywny trend, który pokazuje, że mieszkańcy Gdańska z wyborów na wybory chętniej biorą udział w głosowaniu? Wyniki dotyczące frekwencji poznamy w wieczór w wyborczy po godz. 21.00.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas