Zauważalne w ostatnim czasie liczne nasadzenia drzew w różnych rejonach miasta to wynik połączenia sił i współpracy wielu podmiotów. Są tu zaangażowane pieniądze budżetowe Miasta, środki z budżetów rad dzielnic. Partycypują też w tym różni inwestorzy. Duży wpływ na nowe nasadzenia drzew ma też stworzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego specjalnego Zielonego Budżetu. Mieszkańcy bardzo często głosują właśnie na projekty związane z nowymi drzewami.
- Zależy nam na tym, żeby nasadzenia drzew odbywały się w sposób uporządkowany, dlatego, kiedy ogłaszaliśmy nasz nowy program Gdańskie Rewolucje Zieleń, mówiliśmy nie tylko o Parku Południowym, mówiliśmy nie tylko o wzmocnieniu i utworzeniu Działu Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, ale też mówiliśmy o szpalerowych nasadzeniach drzew - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszę się, że teraz na ulicy Obrońców Wybrzeża powstanie kolejna zadrzewiona aleja w Gdańsku.
- Jako rada dzielnicy co roku przeznaczamy pewne środki z budżetu dzielnicy na nasadzenia. Dziś je uzupełniamy na ul. Obrońców Wybrzeża, a pewnie za chwilę również z budżetu finansować będziemy kolejne nasadzenia na sąsiedniej ulicy Kołobrzeskiej. Dzielnica będzie się coraz bardziej zazieleniać i bardzo się z tego jako mieszkańcy cieszymy – mówił Krzysztof Skrzypski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie.
GZDiZ prowadzi od 3 listopada nasadzenia w różnych miejscach miasta, w parkach i na cmentarzach. Łącznie pojawi się w mieście 377 drzew w 12 lokalizacjach. Cały program nasadzeń prowadzonych przez GZDiZ osiągnął już półmetek. 7 lokalizacji wybrali mieszkańcy oddając głosy w Budżecie Obywatelskim: ścieżka od ul. Leszczynowej do zbiornika Jabłoniowa, Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana, Zielona al. Havla – etap I, nasadzenia przy ul. Wilanowskiej, drzewa w Parku Diany i Heleny, na al. Grunwaldzkiej w Oliwie, skwer przy ul. Goplańskiej.
Zrealizowane nasadzenia w minionym tygodniu to: - Ścieżka od ul. Leszczynowej do zbiornika Jabłoniowa - 50 szt. Drzew (BO) - Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana - 20 drzew naokoło placów zabaw (BO) - Nasadzenia przy ul. Wilanowskiej - 11 szt. Drzew (BO) - Zieleń w Parku Diany i Heleny to nasadzenie 73 szt. Drzew (BO) - Skwer przy ul. Goplańskiej - 6 szt. Drzew (BO) W pierwszym tygodniu listopada zrealizowano 5 projektów z Budżetu Obywatelskiego – razem 160 drzew. W weekend 6 -7.11 posadzono w sumie 122 drzew: - na Obrońców Wybrzeża – 79 szt. drzew (środki GZDiZ) - na al. Grunwaldzkiej w Oliwie - 43 szt. Drzew (BO) Nadchodzący tydzień to sadzenie kolejnych 95 drzew: - Zielona Al. Havla - etap I - 35 drzew (BO) - Nowe nasadzenia na Cmentarzu Łostowickim - 37 drzew (GZDiZ) - Al. gen. Józefa Hallera - 12 drzew (GZDiZ) - Skwer Witosa/Wilanowska – 10 drzew (GZDiZ) - Wysepka na ul. Kartuskiej – 1 drzewo (GZDiZ) |
Odcinek na ul. Obrońców Wybrzeża jest najdłuższym szpalerowym odcinkiem drzew, który sadzony jest tej jesieni. Ma on ok. kilometra. Młode drzewka, które pojawiły się wzdłuż ul. Obrońców Wybrzeża to lipa drobnolistna.
- Sadzimy w mieście różne gatunki drzew. Staramy się przede wszystkim bazować na gatunkach rodzimych., ale trzeba mieć także świadomość, że w przestrzeni zurbanizowanej, szczególnie w pasach drogowych, gdzie te warunki dla są szczególnie trudne, nie wszystkie drzewa rodzime są w stanie sobie poradzić. Od stuleci aklimatyzowano i wprowadzano w miastach, w parkach również drzewa z innych obszarów geograficznych. Nasze nasadzenie również, oprócz gatunków rodzinnych takich jak lipy czy klony, obejmują też drzewa, które nie pochodzą od nas, ale dobrze przyjmują się w pasach drogowych na przykład glediczie – wyjaśnia Michał Szymański, zastępca dyrektora GZDiZ ds. przestrzeni publicznej.
Podczas akcji sadzenia drzew przy ul. Obrońców Wybrzeża zwracały uwagę specjalne czarne maty, które znajdowały się na dnie przygotowanych dołków. To tzw. hydroboxy, czyli usztywnione maty żelowe, które w pasach drogowych, gdzie drzewa mają utrudnioną wegetację z powodu tzw. suszy fizjologicznej. Obniżenie poziomu wód gruntowych sprawia, że drzewom jest trudniej rosnąć. Hydroboxy pozwalają zachować wilgotność gleby, nawet w czasie, kiedy opadów jest mniej.
Po krótkich wystąpieniach dla mediów od razu ruszono do pracy. Nad całością czuwali specjaliści. Wykonawca nasadzeń będzie teraz pilnował tego, jak rozwijają się drzewa. W ramach pielęgnacji nowe nasadzenia będą monitorowane i jeśli to konieczne dodatkowo podlewane.