– Wydanie wszystkich prac Brunona Zwarry to jedno z zadań postawionych przed Muzeum Gdańska przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Zadania, które jest również zobowiązaniem wobec Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, ich potomków oraz lokalnej społeczności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Nowe wydania prac Brunona Zwarry realizowane są wraz z rodziną zmarłego w 2018 r. pisarza. Od poprzednich edycji różnią się nie tylko widoczną na pierwszy rzut oka spójną szatą graficzną, ale również obszernymi komentarzami i odniesieniami do materiałów źródłowych i gazet. Zawierają też archiwalne zdjęcia.
Nowe wydanie czterech tomów powieści „Gdańszczanie" mieści się w dwóch woluminach o łącznej objętości 1077 stron, w cenie 79 zł brutto każdy. W ramach akcji Muzeum Gdańska, mieszkańcy mogą nieodpłatnie wymienić stare wydania powieści „Gdańszczanie” na nowe. Warunkiem jest oddanie wszystkich starych 4 tomów powieści historycznej, które następnie zasilą kolekcję biblioteki muzealnej. Na uczestników akcji „Wymień gdańską książkę” czeka 10 egzemplarzy.
Powieść, którą współczesny gdańszczanin powinien znać
– Czterotomowa powieść „Gdańszczanie” Brunona Zwarry to jedna z najważniejszych pozycji w literaturze polskiej, podejmująca temat Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Jej akcja nie ogranicza się jednak do lat międzywojennych, lecz pokazuje tragiczny los tej społeczności także w okresie II wojny światowej i czasach PRL – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – Na podstawie własnych doświadczeń, jak również przeżyć krewnych i znajomych, autor stworzył przejmującą opowieść, w której miłość splata się z nienawiścią, rozpacz przechodzi w nadzieję, niezmienna zaś pozostaje walka o zachowanie ludzkiej godności.
Spotkanie promocyjne nowego wydania powieści „Gdańszczanie”, połączone z dyskusją krytyka literackiego dr. Artura Nowaczewskiego oraz Marka Adamkowicza, odbędzie się w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 w dniu 7 kwietnia 2022 roku w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47.
Promocja nowej edycji powieści „Gdańszczanie”
- Cykl: Czwartki w Muzeum Gdańska (112)
- Kiedy: 7 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 17.00-18.00
- Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
- Wstęp: nieodpłatny
- Ceny: 79 zł / wolumin; razem 158 zł
- Płatności: gotówka / karta
Nieodpłatne egzemplarze: 10 egz. w ramach akcji „Wymień gdańską książkę”; warunkiem udziału jest oddanie 4 tomów starych wydań; akcja trwa do wyczerpania puli, więcej: na stronie muzeumgdansk.pl.
|
Brunon Zwarra (1919-2018) - gdańszczanin o kaszubskich korzeniach, wychowanek Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, zawodnik Klubu Sportowego Gedania. W czasie wojny więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, który w latach 70. podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uważana jest książka „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”, która, podobnie jak powieść „W gdańskiej twierdzy”, ukazała się staraniem Muzeum Gdańska w cyklu zainicjowanym przez tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Był pisarzem, działaczem społecznym i patriotą. Brunon Zwarra patronem gdańskiego tramwaju Gdańszczanie pożegnali Brunona Zwarrę na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku |