• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsko-pomorskie akcenty w „Chłopach” - polskim kandydacie do Oscara

Gdańsko-pomorskie akcenty w „Chłopach” - polskim kandydacie do Oscara

Polski kandydat do Oscara 2024 – monumentalna produkcja „Chłopi” na podstawie powieści Władysława Reymonta w reżyserii duetu Doroty i Hugh Welchmanów – może pochwalić się gdańskimi akcentami muzycznymi. Swój wkład w powstawanie filmu ma także Agencja Rozwoju Pomorza, która jest współodpowiedzialna za stworzenie wyjątkowej, malowanej animacji.
17.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
obraz malarski nałożony na aktorską parę
„Chłopi” to polski kandydat do Oscara - animowany dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii Doroty Kobieli (DK Welchman) i Hugh Welchmana. W filmie występuje m.in. Mirosław Baka
mat. prasowe

Laureat festiwali w Berlinie i Montrealu kręcił film w Gdańsku. W obsadzie Agnieszka Grochowska, Tomasz Schuchardt

Film „Chłopi”, który od 13 października możemy oglądać w kinach w całej Polsce, to najnowsza produkcja w reżyserii Doroty Kobieli - nominowanej między innymi do Oscarów, Złotych Globów czy Nagród BAFTA za film „Twój Vincent”. Podobnie jak poprzedni film, również tegoroczny polski kandydat do Oscara, który wyreżyserowała z mężem Hugh Welchmanem, został zrealizowany z wykorzystaniem tej samej techniki malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie.

Innowacyjna technologia od Agencji Rozwoju Pomorza

Film wsparła finansowo innowacyjna technologia PAWS (Painted Animation Work Station), służąca do tworzenia animacji malowanej. Nie wszyscy wiedzą, że odpowiedzialna za narzędzie, powołana do życia w lutym 2013 roku firma o tej samej nazwie, jest jedną z kilkudziesięciu spółek Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza oraz studia filmowego BreakTru Films, które na koncie ma już zdobytego w 2008 roku Oscara za film „Piotruś i Wilk”.

dłoń maluje pędzlem młodą dziewczynę
Prace przy produkcji trwały trzy lata, a pracowało nad nią 100 artystów malarzy, w czterech studiach, w tym na Pomorzu - w Sopocie, a także w Wilnie (Litwa), Kijowie (Ukraina) oraz w Belgradzie (Serbia)
mat. prasowe

Nowa polska animacja, oparta na powieści Władysława Reymonta, to imponujące przedsięwzięcie o, jak mówią twórcy, większej skali trudności niż poprzedni, bardziej dynamiczne, m.in. z uwagi na sceny tańca i bitwy. W pierwszym etapie produkcji powstawała jako film aktorski, a dopiero na jego podstawie stworzono animację malarską. Reżyserzy Dorota Kobiela-Welchman i Hugh Welchman zaprosili do udziału takich aktorów jak m.in.: znanego widzom Teatru Wybrzeże Mirosława Bakę, Ewę Kasprzyk, Sonię Bohosiewicz, Małgorzatę Kożuchowską, Dorotę Stalińską, a do głównej roli - Jagny - Kamilę Urzędowską.

Nakręcony materiał  filmowy z aktorami stał się bazą do namalowania obrazów olejnych składających się na klatki filmu, stylem nawiązujące do malarstwa z okresu Młodej Polski - takich twórców, jak Józef Chełmoński czy Leon Wyczółkowski. Dzięki innowacyjnej technologii PAWS pracę nad filmem mogli wykonywać nawet malarze, którzy nie mieli z animacją wcześniej do czynienia. Skróciło to też znacznie cykl produkcji filmów tworzonych w technice animacji malowanej. 

- Na potrzeby filmu malarze stworzyli około 40 tysięcy obrazów olejnych - klatek filmu, które rejestruje się przy pomocy aparatu. Przy produkcji „Chłopów”, która trwała 3 lata, pracowało 100 artystów malarzy, w czterech studiach: w Sopocie, w Wilnie (Litwa), Kijowie (Ukraina) oraz w Belgradzie (Serbia). Na namalowanie filmu poświęcili ponad 230 tysięcy godzin. Tworząc ręcznie poszczególne klatki animacji można było korygować światło, dekoracje, dodając nawet elementy, których nie było podczas kręcenia scen kamerą – opowiadają twórcy.

mężczyzna w białej koszuli, kadr z filmu
W jedną z głównych ról wcielił się Mirosław Baka - aktor Gdańska, związany z Teatrem Wybrzeże
mat. prasowe

Gdański Chór Vyrij w filmie „Chłopi”

To nie koniec lokalnych akcentów. Ukraiński Chór Vyrij działający przy domu kultury GAMA - oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury położonym w Letnicy, między Zielonym Trójkątem a Nowym Portem, brał udział w nagraniach utworów do polskiego kandydata do Oscara.

Muzykę do najnowszego dzieła reżyserów „Twój Vincent” skomponował ceniony polski producent muzyczny L.U.C (właśc. Łukasz Rostkowski) wraz ze swoim składem orkiestrowym REBELBABEL. W kwietniu 2022 roku zaprosił do współpracy chórzystów i chórzystki, których w Gdańsku połączyła wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki, aby wziął udział w jego koncercie z orkiestrą w NOSPR w Katowicach. Na znak solidarności z Ukrainą chórzyści i chórzystki mogli wystąpić z artystami z całej Polski, a powodowana porywem serca współpraca okazała się bardzo udana i owocna - Chór Vyrij zagościł również na najnowszych albumie artysty zatytułowanym „Dialog 2” (m.in. w utworze „Historia i Teraźniejszość”), a po nagraniu utworu przyszedł czas na film, o którym teraz mówi się na całym świecie.

Chór Vyrij współtworzą zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy. jak i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce, dla których zachowanie tożsamości narodowej jest bardzo ważne, a wspólny śpiew ukraińskich pieśni jest jej nieodłącznym elementem. Liderką oraz dyrygentką chóru jest Hanna Malenka (Tekucheva) - ukraińska piosenkarka, kompozytorka, solistka zespołu Hanna – i to właśnie ona opracowała i rozpisała dla chóru materiał muzyczny, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej. 

Członkowie chóru Vyrij
Chór Vyrij to ukraiński chór, działający przy Gama GAK
mat. zespołu

Powieść Reymonta na dużym ekranie od 13 października 

Historia filmu oparta jest na noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta, za którą Polak otrzymał Nagrodę Nobla w 1924 roku. W sercu opowieści znalazła się piękna, wymykająca się ciasnym ramom społecznym Jagna. 

Światowa premiera „Chłopów” odbyła się 8 września 2023 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie publiczność przyjęła film entuzjastycznie. Obraz zdobył także dwie nagrody na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Nagrodę Specjalną Jury za „unikalną formę filmową” oraz Nagrodę Publiczności.

Film jest polskim kandydatem do Oscara - został wybrany przez Komisję oscarową w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Do kin w całej Polsce produkcja trafiła 13 października.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord