Dwa lemury wari nowymi mieszkańcami zoo. Pierwszy raz w historii oliwskiego zwierzyńca
Liczebność populacji w naturze spada, dlatego w ogrodach zoologicznych prowadzona jest hodowla, która ma na celu zachowanie różnorodnej puli genów.
- Tym bardziej cieszy fakt, dużej popularności tych kotów. Stały się znane m.in. dzięki charakterystycznej budowie i mimice, która przypomina nieco „nadąsanego” kota - mówi Paweł Ciesielski, specjalista ds. mediów społecznościowych gdańskiego zoo. - Dodatkową rozpoznawalność dał zwierzętom międzynarodowy konkurs na manula roku. W poprzedniej edycji plebiscyt wygrał reprezentant Polski z poznańskiego zoo. Być może nasze manule również zawalczą w kolejnej edycji?
Manul stepowy zamieszkuje skaliste pustynie, równiny i pozbawione drzew obszary górskie. Są to koty skryte i samotnicze, które najbardziej aktywne są o zmroku.
Koty tymczasowo zamieszkały w wyremontowanej wolierze obok budynku administracji, ale właśnie ruszyła budowa obiektu dedykowanego dlatego gatunku.
- W miejscu gdzie w przeszłości mieszkały pumy powstaje wybieg, który będzie odwzorowywał ich naturalne środowisko i umożliwi prowadzenie hodowli – mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - To inwestycja, która mamy nadzieję rozpocznie proces modernizacji i urozmaicania naszych wybiegów, nad czym pracujemy i o co będziemy zabiegać - dodaje Salach.
Koszt inwestycji to prawie 900 000 złotych, a jej ukończenie planowane jest jeszcze w grudniu tego roku.
Michał Targowski odchodzi na emeryturę - 44 lata pracy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
Konkurs na imię dla manuli
Samiec ma na imię Manuel. Właśnie to imię zyskało największą ilość reakcji w konkursie na naszym facebookowym profilu. Teraz przyszła pora na jego partnerkę. Swoje typy można przesyłać w komentarzach na oficjalnym profilu zoo. Spośród tych propozycji, które zyskają największą ilość głosów opiekunowie wybiorą zwycięzcę.
Zoo zaprasza przez cały rok! Zobaczycie nie tylko manule, ale ponad 100 gatunków egzotycznych zwierząt.