• Start
  • Wiadomości
  • Uczelnie za metropolią. Związek Uczelni im. D. Fahrenheita członkiem wspierającym OMGGS

Uczelnie za metropolią. Związek Uczelni im. D. Fahrenheita członkiem wspierającym OMGGS

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita został nowym członkiem wspierającym Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dołączył do grona kilkunastu instytucji, fundacji i uczelni, które już wcześniej zadeklarowały współpracę z OMGGS. Uroczyste przyjęcie nowego członka odbyło się 12 lipca podczas Rady OMGGS.
13.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. od lewej prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Spotkanie Rady OMGGS. Nz. od lewej - prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita utworzyły jesienią 2020 r. trzy uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. Związek powstał, aby budować czołową pozycję Gdańska jako ośrodka akademickiego w Polsce i za granicą. Rektorzy uczelni, tworząc związek kierowali się tą samą dewizą, która przyświeca OMGGS: razem możemy więcej. Wspólne działania 3 uczelni pozwolą na ich dynamiczny rozwój i skuteczniejsze pozyskiwanie środków finansowych na działalność naukową i dydaktyczną. Celem związku jest też wzmacnianie relacji z przemysłem, biznesem, budowanie gospodarczej siły Pomorza Rektorzy podkreślają, że chcą stworzyć na Pomorzu atrakcyjne miejsce do pracy i studiowania.

- Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita na razie obejmuje trzy uczelnie: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnikę Gdańską - powiedział podczas Rady OMGGS prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący związku. - Idziemy w bardzo podobnym kierunku. Co zrobić, aby podnieść akademickość Pomorza? Trzeba zsynchronizować nasze działania i w paru miejscach uderzyć wspólnie. Chcemy się pokazać na zewnątrz. W pojedynkę dla uczelni taka promocja jest trudna. Trzy uczelnie razem mają ok. 43 tysięcy studentów, ok. 6 tysięcy pracowników. Stajemy się elementem akademickim i naukowym zauważalnym na zewnątrz. Zastanawialiśmy się długo, jak zbudować nową markę, jaką nazwę związku przyjąć. W Stanach Zjednoczonych nie każdy wie, gdzie jest Polska i Gdańsk. Fahrenhaita, który urodził się w Gdańsku, wszyscy znają. Wspólny uniwersytet może być rozumiany jako Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita i posadowiony na Pomorzu w szerszej formule. Do tego będziemy dążyć. Chcielibyśmy z państwem wspólnie działać. Popieramy działalność Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot w całej rozciągłości.

- Uniwersytet to nie tylko Gdańsk, to także Sopot, Gdynia i Hel - czujemy się z metropolią związani - to element dopełniający do strategii, którą Państwo stworzyliście. Chcemy w tym brać udział aktywnie, możemy dużo zaoferować. Naszym sukcesem jest to, że przedarliśmy się znacząco ponad nasze miasta, Pomorze, region. Jesteśmy stawiani w Polsce jako przykład tej ponadpodziałowej konsolidacyjnej współpracy, która jest tak trudna w polskich instytucjach akademickich. Cieszymy się, że będziemy mogli was wesprzeć. Myślę, że to początek pięknej wspólnej drogi - mówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

- Będziemy zaszczyceni będąc częścią obszaru metropolitalnego. Gdański Uniwersytet Medyczny jest obecny w OMGGS nie tylko na poziomie dydaktyki czy edukacji, nauki, ale bardzo mocno na poziomie zdrowia, leczenia, opieki zdrowotnej. Największe szpitale w regionie to te, których założycielem jest GUMedz - mówię tu o Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i całej infrastrukturze najnowocześniejszej w Polsce. Jesteśmy z tego dumni, a będziemy jeszcze bardziej jeżeli będziemy mogli razem z OMGGS budować przyszłość tego regionu - prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pozostali członkowie wspierający OMGGS: GIWK Sp. z o.o., Saur Neptun Gdańsk SA, Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o., Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, OBC, GPEC Sp. z o.o., Rumia Invest Park Sp. z o.o. oraz Port Czystej Energii.

oprac. MW

TV

Wieczór dla tramwaju widmo