1447 uczelni z 95 krajów
Tegoroczna edycja UI GreenMetric World University Rankings była już 15. odsłoną tego prestiżowego rankingu oceniającego zaangażowanie uczelni wyższych w ochronę środowiska i podejmowane przez nie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zainicjowany w 2010 roku przez Uniwersytet Indonezyjski ranking opiera się na 39 wskaźnikach w 6 kategoriach o różnej wadze:
- infrastruktura (15 proc.),
- energia i zmiany klimatu (21 proc.),
- gospodarka odpadami (18 proc.),
- transport (18 proc.),
- gospodarka wodna (10 proc.),
- edukacja i badania (18 proc.).
Ranking bada m.in. zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym (w tym z infrastrukturą, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej, gospodarowaniem odpadami na kampusie). Istotną kwestią dla organizatora jest również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju.
- Wierzymy, że uniwersytety odgrywają integralną rolę we wspólnym wysiłku interesariuszy i społeczności w walce ze zmianą klimatu. Poprzez promowanie i rozwijanie nowych pomysłów i innowacji mamy nadzieję, że uniwersytety będą mogły promować oszczędzanie energii i wody, recykling odpadów i zielony transport. Jednak takie działania będą wymagały zmiany zachowań, a także problemów ekonomicznych i społecznych związanych ze zrównoważonym rozwojem. W tym względzie mamy nadzieję, że uniwersytety mogą stać się wzorem do naśladowania dla społeczeństwa i kluczowym partnerem dla rządu – piszą organizatorzy rankingu, którzy w 2024 roku wzięli pod lupę aż 1447 uczelni z 95 krajów, czyli o 294 instytucje więcej niż przed rokiem.
Warto zaznaczyć, że w 1. edycji, w 2010 roku, sklasyfikowano ledwie 95 uczelni na całym świecie.
PAN Biblioteka Gdańska zmienia się dla czytelników. Trwa remont parteru historycznego budynku
Na szczycie tegorocznego rankingu znalazły się trzy uniwersytety europejskie:
- Wageningen University & Research centre (Holandia) - 9575 pkt.
- Nottingham Trent University (Wielka Brytania) – 9550 pkt.
- Uniwersytet w Groningen (Holandia) – 9475 pkt.
Spoza Europy, najwyżej w klasyfikacji, bo na 5. miejscu, znalazł się Uniwersytet w São Paulo (Brazylia).
Pełne wyniki rankingu na stronie greenmetric.ui.ac.id.
Politechnika Gdańska najbardziej „zielona” w Polsce, UG pnie się w górę
Organizatorzy UI GreenMetric rozpatrzyli w mijającym roku zgłoszenia z 15 uczelni polskich. Podobnie jak przed rokiem najbardziej „zielona” okazała się Politechnika Gdańska, która w sumie zdobyła 8010 pkt. Niżej na polskim podium znalazły się Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Najwyższą ocenę PG uzyskała w kategorii „edukacja i badania”, zdobywając ponad 95% punktów.
- Wynik ten potwierdza, że Uczelnia należy do ścisłej czołówki liderów w zakresie działań edukacyjnych – pisze Politechnika Gdańska, dodając, że tegoroczne wyniki są dowodem na konsekwentną realizację strategii uczelni, która kładzie nacisk na działania proekologiczne, edukację i badania związane ze zrównoważonym rozwojem.
Najwyższa pozycja w Polsce oznacza 57. miejsce w Europie i 199. na świecie.
Tuż za polskim podium, na 4. miejscu znalazł się Uniwersytet Gdański. Uczelnia w światowym rankingu awansowała w ciągu roku aż o 321 miejsc i znalazła się na 349. pozycji, zdobywając w sumie 7275 punktów (rok wcześniej 5670).
27 państw Unii Europejskiej w Gdańsku o wyzwaniach dla europejskiej edukacji