- Empik od wielu lat ma program wspierania czytelnictwa „Przecinek i Kropka”, skierowany do dzieci. Akcja „Tysiąc powodów by czytać” w pewnym sensie wynika z tego programu, ale z drugiej strony jest czymś odrębnym. Współtworzą ją uczestnicy programu „Mój Empik” - na ten cel przekazywana jest część każdej transakcji przy użyciu karty - stanowi ona cegiełkę wspierającą rozwój czytelnictwa wśród dzieci i przyczynia się do odkrywania przez nie niezwykłego świata literatury - mówi Barbara Paczkowska z agencji Business & Culture, odpowiedzialnej za promocję projektu.
Akcja „Tysiąc powodów by czytać”, w ramach której Empik rozdaje szkołom po tysiąc książek, odbędzie się już po raz drugi. Tegoroczna edycja cieszy się prawie dwukrotnie większym zainteresowaniem niż jej poprzedniczka - podczas której wśród dziesięciu szkół, które otrzymały od Empiku książki, była Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdańsku. Tym razem do konkursu zgłosiło się niemal pięćset szkół podstawowych państwowych i społecznych z całej Polski.
Jak podkreśla Paczkowska, to powód do radości. - Naszym celem jest wspieranie czytelnictwa. Zdecydowaliśmy się robić to poprzez podstawówki, ponieważ dla wielu dzieci szkoła podstawowa jest tym pierwszym momentem, kiedy stykają się z książkami i nauczą się nawyku czytania. Wiadomo jednak, że szkoły i biblioteki szkolne często nie mogą pozwolić sobie na zakup nowości, bo np. bardziej potrzebne są lektury, często samych lektur jest też za mało.
Wśród szkół, które starają się o nowiutkie księgozbiory jest aż siedem szkół z Gdańska. O książki do swoich bibliotek walczą: Szkoła Podstawowa nr 45 im. Bohaterów Westerplatte, Szkoła Podstawowa nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, II Społeczna Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Gustawa Morcinka i Szkoła Podstawowa nr 11 im. Na Bursztynowym Szlaku.
Aby stanąć do konkursu i mieć szansę na wygraną, uczniowie każdej zgłaszającej się placówki musieli wspólnie przygotować pracę konkursową - zdjęcie, na którym zaaranżowali scenkę ilustrującą okładkę dowolnie wybranej książki. Wygrają te szkoły, których prace zdobędą najwięcej głosów. Galerię prac można oglądać na stronie www.empik.com/biblioteki, to tu także odbywa się głosowanie.
Nagrodzonych zostanie w sumie dziesięć szkół z największą ilością głosów internautów. Organizatorzy wprowadzili jednak pewną zmianę w stosunku do ubiegłorocznej edycji: aby równe szanse w głosowaniu miały zarówno podstawówki z dużych polskich miast, jak i te z niewielkich miejscowości, po tysiąc książek otrzyma pięć małych placówek, w których uczy się do stu uczniów, a które otrzymały najwięcej głosów; pozostałe pięć tysięcy będzie natomiast rozdysponowane w większych szkołach, także wybranych przez internautów.
Głosowanie trwa do 22 października 2017 roku. Każdy internauta codziennie może oddać jeden głos na jedną bibliotekę.
Wyniki poznamy 26 października 2017 r. Wtedy zwycięskie szkoły zgłoszą swoją własną listę tytułów, na które jest zapotrzebowanie wśród ich uczniów. Mogą to być zarówno lektury, jak i książki popularne wśród dzieci i młodzieży.
Podczas pierwszej edycji jedną z takich książek, najchętniej wybieraną przez biblioteki, były „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, z ilustracjami Daniela de Latoura. - Na pewno istnieje wiele więcej niż tysiąc powodów, żeby czytać - przekonuje ilustrator. - Każda książka jest kolejnym powodem. Każda jest osobnym światem, a otwieranie jej jest jak otwieranie drzwi. Jedne drzwi otwierają się łatwiej, inne z trudem. Krajobraz za nimi niekiedy wydaje się znajomy, innym razem obcy i niezrozumiały. Ale im więcej światów zwiedzimy, zbadamy, zrozumiemy, tym łatwiej przychodzi poznawanie i oswajanie kolejnych, także, a właściwie przede wszystkim tego „prawdziwego”, w którym powstają wszystkie opowieści.
Książki trafią do szkół na przełomie grudnia i stycznia.