• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie dzieci i seniorzy razem świętowali na Wyspie Sobieszewskiej. Już po raz 10.

Gdańskie dzieci i seniorzy razem świętowali na Wyspie Sobieszewskiej. Już po raz 10.

Co roku, od 10 lat, Gdańskie Domy dla Dzieci organizują Plenerowy Przegląd Teatralny, podczas którego dziecięce grupy teatralne prezentują przedstawienia przygotowane wspólnie z wychowawcami. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, odbyła się w środę, 19 czerwca, na Wyspie Sobieszewskiej. Młodym artystom towarzyszyli na scenie seniorzy z Klubu „Ostoja”.
19.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać troje dzieci siedzących w rzędzie, ubranych w kostiumy zwierząt, z maskami kotów na twarzach. Dzieci trzymają w rękach rekwizyty, takie jak maska królika i pluszowe łapy
10. edycja Plenerowego Przeglądu Teatralnego, organizowanego przez Gdańskie Domy dla Dzieci była m.in. okazją, by obudzić w sobie zwierzę (także sceniczne)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdańscy seniorzy wiersze piszą. Właśnie wydano pierwszy album z ich utworami

Gdańskie Domy dla Dzieci składają się się z sześciu placówek: pięciu socjalizacyjnych oraz jednej specjalistyczno-terapeutycznej. Od 10 lat prowadzą w nich dla swoich podopiecznych działalność kulturalną, której finał można co roku podziwiać podczas Plenerowego Przeglądu Teatralnego w Sobieszewie.

- Zaczęło się od kółka teatralnego. Pomyśleliśmy, że chcemy z tym wyjść dalej, pochwalić się - bo to jest fajna wspólna praca dzieci, przede wszystkim, i wychowawców – mówi dyrektor Gdańskich Domów dla Dzieci Iwona Poniatowska-Olejniczak. - Przyświecało nam też to, żeby do tego pomysłu dołączyli inni - dlatego już do udziału w naszym pierwszym tego typu spotkaniu teatralnym, w charakterze zarówno uczestników, jak i widowni, zaprosiliśmy szkoły, przedszkola oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne z Gdańska. I zadziałało, z roku na rok ta inicjatywa zaczęła się rozrastać – cieszy się dyrektorka.

Na zdjęciu widać osoby starsze podczas występu teatralnego; jedna z nich jest przebrana za kota, a druga siedzi na wózku inwalidzkim, trzymając pluszowe kotki. Trzecia osoba w kolorowej koszuli trzyma mikrofon
Jubileuszową edycją otworzył muzyczno-performatywny występ seniorów z Klubu Seniora „Ostoja”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

To jest ciężka praca, ale na to wydarzenie dzieci czekają cały rok 

Przygotowanie przeglądu to duża praca, angażują się w niego zarówno pracownicy wszystkich sześciu placówek w Gdańsku – od dyrektor, poprzez wychowawców, aż do księgowych i kierowców (w sumie nawet 30 osób!) – jak i sponsorzy i przyjaciele-wolontariusze, m.in. z Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo, Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego, którego siedziba znajduje się w Łapinie Kartuskim, Fundacji Obudź Nadzieję z Oruni czy Zespołu Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego.

Aktywnie uczestniczą w organizacji tego wydarzenia także starsi gdańszczanie – członkowie Klubu Seniora, działającego przy Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” na gdańskich Stogach.

- Trzeba przygotować oprawę artystyczną, za co odpowiadają m.in. wychowawcy z poszczególnych placówek, hasło przewodnie, no i same spektakle. Praca przy organizacji Plenerowego Przeglądu Teatralnego jest ciężka, zawsze się wszyscy pokłócimy – przyznaje ze śmiechem pani dyrektor. - Ale jest satysfakcjonująca. Jak dzieci na koniec krzyczą do nas: „do widzenia za rok!”, to wiemy że będziemy chcieli to robić po raz kolejny, i kolejny.

Na zdjęciu widać uśmiechniętą kobietę w kolorowym, tęczowym swetrze i wieńcu z kwiatów na głowie, trzymającą mikrofon i machającą do publiczności. Obok niej stoi młody chłopak w białej koszulce z napisem CHICAGO , trzymający kartkę papieru
Młodych artystów dopingowała dyrektor Gdańskich Domów dla Dzieci Iwona Poniatowska-Olejniczak
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

„Tolerancja” królowała tego dnia w Sobieszewie

Hasłem przewodnim tego roku była „tolerancja” - zaproponowała je placówka Dom na Wzgórzu, znajdująca się przy ulicy Świętokrzyskiej, pod której przewodnictwem mieszkańcy i pracownicy wszystkich Gdańskich Domów dla Dziecka przygotowali tematyczny spektakl. 

Najmłodsza uczestniczka przeglądu miała zaledwie 4 lata – wspólnie ze starszymi dziećmi i młodzieżą, oraz z pracownikami, zagrała w przedstawieniu, które z jednej strony przypominało o tolerancji, z drugiej, zachęcało do tego, by odejść od komputera, odłożyć tablet i telefon – i sięgnąć do książek, w których znajdziemy bogactwo światów i ciekawych bohaterów.

Na zdjęciu widać mężczyznę w różowej peruce i tiarze, ubranego w zieloną koszulkę, który uśmiecha się i przybija piątkę  z inną osobą poza kadrem
Największą furorę, jeśli chodzi o aktorów, wzbudził pan Leszek - wychowawca, który wcielił się w jedną z bajkowych postaci uczących o tolerancji
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Podczas Plenerowego Przeglądu Teatralnego wystąpili także wspomniani członkowie Klubu Seniora „Ostoja”, oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 45 i nr 19 w Gdańsku. Wszystkim występom życzliwie przyglądało się trzyosobowe jury przeglądu: Kuba Zubrzycki - dramaturg oraz reżyser teatralny i filmowy, i przedstawiciele Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego.

- To spaja, dzieci się integrują, a my razem z nimi świetnie się bawimy – dodaje Monika Bartoszewicz, koordynatorka Domu na Wzgórzu. - Same próby już sprawiają wszystkim bardzo dużo radości. A jak jeszcze publiczności się podoba, to już dla występujących dodatkowa nagroda.  

Na zdjęciu widać trójkę dorosłych osób siedzących razem i uśmiechających się do kamery, z których dwie pokazują gest kciuk w górę . Kobieta w środku ma na sobie różową kurtkę i kolorową torebkę, a mężczyźni po bokach mają na sobie ciemne ubrania
Jury przeglądu: Kuba Zubrzycki (pierwszy z lewej) i przedstawiciele Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zaproszeni goście i uczestnicy mogli cieszyć się nie tylko występami artystycznymi tego dnia, ale również mnóstwem atrakcji na świeżym powietrzu, owocowo-słodkim poczęstunkiem i grillem. Następna tego typu okazja, jak zapowiadają organizatorzy – już za rok. Publiczność i wszyscy chętni pomagać przy współorganizacji mile widziani!

Zobacz fotorelację z 10. Plenerowego Przeglądu Teatralnego w Sobieszewie:

Wsparcie, koncerty, warsztaty. Wielokulturowy Piknik Rodzinny w najbliższą sobotę 22 czerwca

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów