Gdańscy seniorzy wiersze piszą. Właśnie wydano pierwszy album z ich utworami
Gdańskie Domy dla Dzieci składają się się z sześciu placówek: pięciu socjalizacyjnych oraz jednej specjalistyczno-terapeutycznej. Od 10 lat prowadzą w nich dla swoich podopiecznych działalność kulturalną, której finał można co roku podziwiać podczas Plenerowego Przeglądu Teatralnego w Sobieszewie.
- Zaczęło się od kółka teatralnego. Pomyśleliśmy, że chcemy z tym wyjść dalej, pochwalić się - bo to jest fajna wspólna praca dzieci, przede wszystkim, i wychowawców – mówi dyrektor Gdańskich Domów dla Dzieci Iwona Poniatowska-Olejniczak. - Przyświecało nam też to, żeby do tego pomysłu dołączyli inni - dlatego już do udziału w naszym pierwszym tego typu spotkaniu teatralnym, w charakterze zarówno uczestników, jak i widowni, zaprosiliśmy szkoły, przedszkola oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne z Gdańska. I zadziałało, z roku na rok ta inicjatywa zaczęła się rozrastać – cieszy się dyrektorka.
To jest ciężka praca, ale na to wydarzenie dzieci czekają cały rok
Przygotowanie przeglądu to duża praca, angażują się w niego zarówno pracownicy wszystkich sześciu placówek w Gdańsku – od dyrektor, poprzez wychowawców, aż do księgowych i kierowców (w sumie nawet 30 osób!) – jak i sponsorzy i przyjaciele-wolontariusze, m.in. z Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo, Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego, którego siedziba znajduje się w Łapinie Kartuskim, Fundacji Obudź Nadzieję z Oruni czy Zespołu Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego.
Aktywnie uczestniczą w organizacji tego wydarzenia także starsi gdańszczanie – członkowie Klubu Seniora, działającego przy Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” na gdańskich Stogach.
- Trzeba przygotować oprawę artystyczną, za co odpowiadają m.in. wychowawcy z poszczególnych placówek, hasło przewodnie, no i same spektakle. Praca przy organizacji Plenerowego Przeglądu Teatralnego jest ciężka, zawsze się wszyscy pokłócimy – przyznaje ze śmiechem pani dyrektor. - Ale jest satysfakcjonująca. Jak dzieci na koniec krzyczą do nas: „do widzenia za rok!”, to wiemy że będziemy chcieli to robić po raz kolejny, i kolejny.
„Tolerancja” królowała tego dnia w Sobieszewie
Hasłem przewodnim tego roku była „tolerancja” - zaproponowała je placówka Dom na Wzgórzu, znajdująca się przy ulicy Świętokrzyskiej, pod której przewodnictwem mieszkańcy i pracownicy wszystkich Gdańskich Domów dla Dziecka przygotowali tematyczny spektakl.
Najmłodsza uczestniczka przeglądu miała zaledwie 4 lata – wspólnie ze starszymi dziećmi i młodzieżą, oraz z pracownikami, zagrała w przedstawieniu, które z jednej strony przypominało o tolerancji, z drugiej, zachęcało do tego, by odejść od komputera, odłożyć tablet i telefon – i sięgnąć do książek, w których znajdziemy bogactwo światów i ciekawych bohaterów.
Podczas Plenerowego Przeglądu Teatralnego wystąpili także wspomniani członkowie Klubu Seniora „Ostoja”, oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 45 i nr 19 w Gdańsku. Wszystkim występom życzliwie przyglądało się trzyosobowe jury przeglądu: Kuba Zubrzycki - dramaturg oraz reżyser teatralny i filmowy, i przedstawiciele Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego.
- To spaja, dzieci się integrują, a my razem z nimi świetnie się bawimy – dodaje Monika Bartoszewicz, koordynatorka Domu na Wzgórzu. - Same próby już sprawiają wszystkim bardzo dużo radości. A jak jeszcze publiczności się podoba, to już dla występujących dodatkowa nagroda.
Zaproszeni goście i uczestnicy mogli cieszyć się nie tylko występami artystycznymi tego dnia, ale również mnóstwem atrakcji na świeżym powietrzu, owocowo-słodkim poczęstunkiem i grillem. Następna tego typu okazja, jak zapowiadają organizatorzy – już za rok. Publiczność i wszyscy chętni pomagać przy współorganizacji mile widziani!
Zobacz fotorelację z 10. Plenerowego Przeglądu Teatralnego w Sobieszewie:
Wsparcie, koncerty, warsztaty. Wielokulturowy Piknik Rodzinny w najbliższą sobotę 22 czerwca