- ROZKŁAD JAZDY DARMOWEGO AUTOBUSU - znajdziesz tutaj
Gdańskie Targi Książki to największe tego typu wydarzenie literackie na Pomorzu. Już pierwsza edycja w 2018 roku okazała się ogromnym sukcesem. Wystawiający się w liczbie 70 wydawcy, skusili do odwiedzin budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdzie odbywały się spotkania, aż 10 tys. czytelników, a widok ludzi objuczonych książkami w drodze na zwodzoną kładkę przez Motławę, nie należał do rzadkości. Podczas drugiej edycji rozmach był jeszcze większy. Pomysłodawcy i twórcy wydarzenia - Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski - zaprosili do Gdańska gości honorowych z zagranicy. Przyjechały pisarki i pisarze z Islandii, a gorące rozmowy toczyły się nie tylko o literaturze. Dyskutowano o demokracji i edukacji kształtującej otwarte postawy obywatelskie. Publiczność znów dopisała - filharmonię odwiedziło ok. 15 tys. osób.
Tak duże zainteresowanie imprezą wymusiło na organizatorach zmiany. Gościnne i klimatyczne mury filharmonii okazały się za ciasne, zaplanowano więc przeprowadzkę na teren Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, której przestrzenie bardziej są przystosowane do prezentacji tak wielu wystawców. Poszerzono też rejon literackich zainteresowań - gośćmi targów mieli być pisarze z Bałkanów.
Jednak pandemia unicestwiła ambitne plany i na kolejną edycję wydarzenia przyszło nam czekać aż dwa lata. Organizatorzy zdecydowali się też na bardziej bezpieczne, z punktu widzenia logistyki, rozwiązanie - czytelnicy mogą spodziewać się obecności rodzimych, ale równie utalentowanych pisarek i pisarzy, także z Pomorza.
- Podobnie jak w latach poprzednich pragniemy zaprezentować zarówno literaturę głównego nurtu, uznanych autorów i twórców bestsellerów, jak i debiutantów - mówi Przemysław Czaja z GTK. - Stawiamy na uznane i rozpoznawalne marki oraz prężne niezależne wydawnictwa. Zastanowimy się nad stanem czytelnictwa w dobie pandemii oraz nad kierunkiem rozwoju akcji promujących czytelnictwo. Porozmawiamy o prozie, książkach popularno-naukowych, a także literaturze dziecięcej i książkach artystycznych.
Przygotowano miejsce dla blisko 70 wystawców, odbędzie się kiladziesiąt spotkań z literatami, debaty, warsztaty literackie i panele dyskusyjne.
Kuchnia literatury
Jednym z kusząco zapowiadających się wydarzeń targów będzie promocja książki „Czytanie Pomorza. Smacznie napisane”, łączącej kulinaria z literaturą. Jej wydawca - Nadbałtyckie Centrum Kultury - od kilku lat zachęca do zwiedzania regionu szlakiem literatury pomorskiej. Pokłosiem kilkudziesięciu wycieczek jest seria „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie”, do której należy najnowsza publikacja. Tym razem jest to zapis podróży kulinarnej, bo w książce siedemnaścioro autorek i autorów z Pomorza dzieli się z czytelnikami przepisami i kulinarnymi wspomnieniami. Znajdziemy tu dania codzienne i świąteczne, lekkie przekąski i dania treściwe, takie „z duszą” i znane z dzieciństwa. Niektóre regionalne, ale bywają też z odległych rejonów Polski i świata. Mają wspólną cechę - pamięć danego smaku łączy się z ważnym dla autora przeżyciem.
Prezentacji tomu dokonają, w sobotę, o godz. 14 w sali 1B: Dorota Karaś – dziennikarka, reporterka i pisarka (współautorka m.in. książki „Walentynowicz. Anna szuka raju”), która w książce podzieliła się rodzinną recepturą na pierogi i Tadeusz Dąbrowski – poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor pisma „Topos”, członek rady programowej festiwalu Europejski Poeta Wolności, który w “Czytaniu Pomorza” zdradza rodzinny sekret piernika z miętą. A spotkanie poprowadzi reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska.
Tematy ważne społecznie i kulturalnie
Podczas spotkań autorskich i debat nie zabraknie tematów nurtujących opinię publiczną, ważnych społecznie, związanych z kulturą. Do takich niewątpliwie należą: wpływ pandemii na stan czytelnictwa czy sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce.
Będzie też okazja do poznania ubiegłorocznego laureata Nagrody Literackiej NIKE - Zbigniewa Rokity (w sobotę, o godz. 17), a w piątek (godz. 11.30) - Michała Milki, pierwszego w historii Urzędu Miejskiego w Gdańsku pracownika magistratu z niepełnosprawnością intelektualną. Bohater i autorka jego biografii Dorota Bielska opowiedzą o wspólnej pracy nad publikacją. Spotkanie wokół książki „Michał Milka. Łączę światy” poprowadzi Przemysław Czaja.
W sobotę, o godz. 15, czytelników czeka kolejna istotna rozmowa. Spotkanie “Cnoty niewieście w przekładzie” dotyczyć będzie redefinicji roli kobiety w książkach Hillary Rodham Clinton, Kamali Harris, Curtis Sittenfeld, Louise von Krockow i Elizabeth Lim. Z tłumaczkami, Zofią Szachnowską-Olesiejuk i Kają Makowską - obie tłumaczą z j. angielskiego oraz Magdaleną Sachą (tłumaczy z niemieckiego) porozmawia Dagny Kurdwanowska.
Wątki kobiece pojawią się też podczas niedzielnej rozmowy (o godz. 12) o tym, jak odkrywać herstorię? O badaniu źródeł i nowej perspektywie opowiadania historii mówić będą Michał Ślubowski i Anna Maria Miler.
Wielbicieli prozy Marcina Wichy, na pewno ucieszy planowana na niedzielę, godz. 15, rozmowa o publikacji powstałej przy okazji obchodów 425 urodzin Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk - „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej”. O wrażenia autora z wizyty w Gdańsku i w sięgającej XVI-wieku bibliotece pytać będą prezydent Miasta Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, dr Zofia Tylewska - Ostrowska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych biblioteki i prof. Stanisław Rosiek. Prowadzenie: Hanna Łozowska.
Co ty wiesz o Kaszubach?
- Podczas Gdańskich Targów Książki zastanowimy się również nad potencjałem rodzimego rynku wydawniczego oraz, jak go należycie wykorzystać w kontekście promocji współczesnej literatury polskiej i regionalnej - zapowiada Przemysław Czaja. - W programie bowiem znalazły się wydarzenia promujące literaturę związaną z Gdańskiem i Kaszubami.
Na podjęcie kaszubskich wątków organizatorzy zapraszają w sobotę - o godz.13 odbędzie się spotkanie z literatami kaszubskimi, a o godz. 16 autorzy publikacji ukazujących się w serii “Vademecum kaszubskie” dyskutować będą o tym, co my właściwie wiemy o Kaszubach?
Trzecią edycję targów zakończy spotkanie z Jakubem Żulczykiem, jednym z bardziej poczytnych pisarzy, ale też felietonistą i przenikliwym komentatorem aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce (niedziela, godz. 16).
Gdańskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-21 listopada 2021 w AmberExpo w Gdańsku przy ul. Żaglowej.
Z Gdańska Głównego oraz z Wrzeszcza kursować będzie darmowy autobus (średnio raz na godzinę).
Więcej o poprzednich edycjach wydarzenia:
- Jeszcze do niedzieli: Gdańskie Targi Książki. 70 wydawnictw, znani autorzy
- II Gdańskie Targi Książki już od 29 marca. Sprawdź szczegółowy program wydarzenia
PROGRAM WYDARZEŃ LITERACKICH 2021
PIĄTEK /19 LISTOPADA/
SALA NR 2
- 11:00 Słowianie wczoraj i dziś – Franciszek Piątkowski, żerca i pisarz słowiańskiego urban fantasy
- 13:00 Spotkanie z Lucyną Leśniowską i promocja książki „Niebieska łódka”
- 15:30 Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim i promocja książki „Ucieczka od bezradności”. Prowadzenie: Iwona Demska
- 16:30 Spotkanie z Jakubem Małeckim i promocja książki „Święto ognia”. Prowadzenie: Aleksandra Michalska
SALA NR 3
- 11:30 Michał Milka i Dorota Bielska – promocja książki „Michał Milka. Łączę światy”. Prowadzenie: Przemysław Czaja
- 13:00 Współczesna literatura kaszubska – spotkanie z literatami kaszubskimi
- 14:00 Prezentacja systemu LibriOn – oprogramowanie zarządzające procesem wydawniczym
- 16:00 Co wiemy o Kaszubach? – promocja serii Vademecum kaszubskie – spotkanie moderowane z autorami publikacji
- 17:00 Stefano Terrazzino i Ewa Anna Baryłkiewicz „Nie przestawaj szukać, inaczej będziesz musiał polubić to, co dostaniesz”
SOBOTA /20 LISTOPADA/
SALA 1A
- 10:00 Spotkanie z reporterką Olgą Gitkiewicz i promocja książki „Krahelska. Krahelskie”
- 11:00 Spotkanie z Pawłem Radziszewskim i promocja książki „Pomiędzy”
- 12:00 Spotkanie z Marcinem Dymiterem wokół książki „Przewodnik dla audiokulturalnych"
- 13:00 „Teodor Hoppe idzie do nieba” Iwona Partyka, prowadzenie Elżbieta Żukowska
- 14:00 Spotkanie z Łukaszem Cieślą, Jakubem Stachowiakiem „Dziennikarz, który wiedział za dużo”
- 15:30 Spotkanie z Mirosławem Tryczykiem, autorem książki „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” oraz Tomaszem Słomczyńskim, autorem reportażu „Kaszëbë”. Prowadzenie: Michał Piotrowski
SALA 1B
- 10:00–12:00 Warsztaty pisarskie Trup w każdej szafie, czyli jak napisać kryminał – Maszyna do Pisania. Zapisy i szczegóły: https://tiny.pl/9wzlm
- 12:00 Marpress „Na drodze z języka do języka pełno jest zakrętów” – z czym mierzy się tłumacz literacki?
- 13:00 Paweł Kabata – Pióro ostre niczym skalpel. Najlepszy chirurg wśród pisarzy czy najlepszy pisarz wśród chirurgów?
- 14:00 NCK: Prezentacja literackiej książki kulinarnej „Czytanie Pomorza. Smacznie napisane”; goście: Dorota Karaś, Tadeusz Dąbrowski, prowadzenie: Magdalena Grzebałkowska
- 15:00 Cnoty niewieście w przekładzie – o (re)definicji roli kobiety w książkach Hillary Rodham Clinton, Kamali Harris, Curtis Sittenfeld, Louise von Krockow oraz Elizabeth Lim. Udział biorą Zofia Szachnowska-Olesiejuk, Kaja Makowska (obie tłumaczą z j. angielskiego) i Magdalena Sacha (niemiecki), prowadzenie: Dagny Kurdwanowska
SALA 1C
- 10:00 Spotkanie promocyjne książki „Alfabet Solidarności/Alphabet of Solidarity", prowadzący: Jędrzej Kodymski "Kodym", goście: Krzysztof Nowak, Jan Pietrzak, Barbara Sułek-Kowalska, Paweł Janowski
- 11:00 Gniazdo gryfa. Słownik mitów, symboli i tradycji kaszubskiej – spotkanie z autorami haseł
- 12:00 Ty także możesz zostać artystą! – warsztaty kreatywne z Barbarą Michalską
- 14:00 Marpress – pokaz filmu „Wyspa Diabła”
- 15:00 Spotkanie z Anną Konieczyńską i promocja książki „Polacy pod tęczową flagą”. Prowadzenie: Anna Strzałkowska
SALA 1
- 17:00 Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą – laureatem Nagrody Nike 2021. Prowadzenie: Natalia Soszyńska
NIEDZIELA /21 LISTOPADA/
SALA 1A
- 11:00 "Kolporterzy Historii" – spotkanie z autorami: Mirosławem Wyrwichem i Cezarem Krysztopą oraz bohaterami książki: Tadeuszem Chmielewskim i Barbarą Hejcz
- 12:00 – Warsztaty ekologiczne wokół książek „Co zrobić z tą górą śmieci" oraz „Co zrobić z tą chmurą smogu" – prowadzenie: MAMYWENE
- 13:00 Samowydawcy, fakty i mity.
- 14:00 Debata dot. stanu czytelnictwa i tego, jaki wpływ na zainteresowanie książką ma pandemia. Goście zaproszeni do dyskusji: Maria Deskur (Fundacja Powszechnego Czytania), Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Tubylewicz. Moderatorka debaty: Dagny Kurdwanowska
- 15:00 Spotkanie PAN Biblioteki Gdańskiej wokół publikacji „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej” z udziałem Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandry Dulkiewicz, Marcina Wichy, dr Zofii Tylewskiej-Ostrowskiej, prof. Stanisława Rośka. Prowadzenie: Hanna Łozowska.
SALA 1B
- 12:00 Jak odkrywać herstorię? O badaniu źródeł i nowej perspektywie opowiadania historii. Uczestnicy: Michał Ślubowski, Anna Maria Miler
- 13:00 Jak tłumaczyć kryzys demokracji? O języku w książkach non-fiction Jessiki Bruder, Matta Taibbiego, Behrouza Boochianiego, Michaela D'Antonio i Boba Woodwarda. Udział biorą: Martyna Tomczak, Tomasz S. Gałązka i Maciej Studencki; prowadzenie Krzysztof Cieślik
- 14:30 Spotkanie z Dianą Brzezińską i promocja książki „Odejdziesz ze mną”
SALA 1C
- 13:00 Spotkanie z Patrykiem Mogilnickim – Książka po okładce.
- O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych. Prowadzący: Przemysław Dębowski
- 14:00 Spotkanie z reporterką Urszulą Jabłońską premiera książki „Światy wzniesiemy nowe”
HALA B2
-
16:00 Spotkanie z Jakubem Żulczykiem. Prowadzenie: Natalia Soszyńska
Więcej informacji na stronie www.gdanskietargiksiazki.pl https://www.facebook.com/gdanskietargiksiazki
INFORMACJE:
GODZINY OTWARCIA
- piątek 11.00 -18.00
sobota 10.00-18.00
niedziela 10.00-17.00
BILETY - kupisz tutaj
- Bilet jednodniowy normalny – 15 zł
- Bilet jednodniowy ulgowy (młodzież do 16 roku i emeryci) – 10 zł
- Bilet jednodniowy rodzinny - 2+1 - 35 zł
- Bilet jednodniowy grupowy dla szkół - 5 zł
- Bilet trzydniowy normalny – 30 zł
- Bilet trzydniowy ulgowy (młodzież do 16 roku i emeryci) – 20 zł
- Bilet trzydniowy rodzinny - 2+1 - 60 zł
- Bilet trzydniowy grupowy dla szkół - 10 zł