• Start
  • Wiadomości
  • Jeszcze do niedzieli: Gdańskie Targi Książki. 70 wydawnictw, znani autorzy

Jeszcze do niedzieli: Gdańskie Targi Książki. 70 wydawnictw, znani autorzy

Trzy dni, ponad 70 wystawców i blisko 30 spotkań ze znanymi polskimi pisarzami, dyskusji i wydarzeń towarzyszących - to wszystko czeka nas w Gdańsku w dniach 16-18 marca 2018 r., z okazji pierwszych Gdańskich Targów Książki. Start w piątek, w samo południe. Sprawdziliśmy, jak na nową w naszym mieście inicjatywę zapatrują się wydawnictwa, co ich zdaniem jest interesującego w takich targach, i jaką ofertę przygotowały.
16.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas Gdańskich Targów Książki będzie można spotkać m.in. Mariusza Szczygła. Reportażysta wystąpi w nietypowej roli - z programem autorskiego koncertu czytanego

- Podczas targów w Warszawie i Krakowie widziałem wielu czytelników, którzy przychodzili z listą tytułów i pustymi walizkami, które zapełniali książkami. Mam nadzieję, że w Gdańsku też tak będzie - mówi Michał Alenowicz, założyciel gdańskiego wydawnictwa Wiatr od Morza, które jest jednym z wystawców w gmachu Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Zobacz relację wideo:

6

Jego zdaniem, takiego wydarzenia w Gdańsku bardzo brakowało, i nie ukrywa, że wiąże z nim spore nadzieje. - To rewelacyjny pomysł, chylę czoła przed organizatorami, którzy odpowiedzieli na palącą potrzebę na naszym „podwórku”. Jest to związane z pewną odwagą - zawsze jak robi się coś po raz pierwszy, przeciera się szlaki, to istnieje pewne ryzyko - podkreśla. - Jeśli chodzi o literaturę, jest w Polsce kilka innych miast, które przodują na tym polu. Mam nadzieję, że dzięki pracy organizatorów pierwszych Gdańskich Targów uda się to zmienić, i Gdańsk zaistnieje na literackiej mapie, przyciągając wydawców z całego kraju. Liczę na to, że to wydarzenie będzie się odbywało co roku - przez wiele lat.

- Zgromadziliśmy ponad 70 wystawców, którzy prezentują zróżnicowane spektrum literatury. Zaprosiliśmy naszym zdaniem najlepsze wydawnictwa, które liczą się na polskim rynku - mówi Magdalena Kalisz, pomysłodawczyni i współorganizatorka wydarzenia. - Liczymy, że to będzie udany początek i nasze targi na lata wpiszą się w życie miasta.

Gdańsk przez lata nie miał targów książki - będą, największe na Pomorzu

Impreza w piątek trwać będzie od godz. 12 do 17, w sobotę - od 10 do 18, w niedzielę - 10 do 17 (lepiej nie czekać na ostatnią chwilę, bo wystawcy zaczynają się pakować). Pierwszego dnia wstęp jest bezpłatny, w dwa pozostałe dorosłych obowiązują bilety (normalny 5 zł), ale dzici, uczniowie i seniorzy mają darmowy wstęp. Jedna z atrakcji wymaga nabycia osobnego biletu - koncert Mariusza Szczygła z zespołem ResFactum, który odbędzie się w sobotę w Centrum św. Jana (cena 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu, bilety do nabycia w NCK-u).

Stoiska z książkami ustawiono w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). Wydawnictwa, które prezentują swoją ofertę to m.in. Czarne, Nasza Księgarnia, ZNAK, Wydawnictwo Literackie i Muza. Targi stanowią także okazję dla lokalnych wydawnictw i instytucji - swoimi książkami pochwali się Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności czy Gdańska Galeria Miejska, oraz wydawnictwo Oficyna Gdańska, Wiatr od Morza, W podwórku, Słowo/obraz terytoria, Novae Res i wiele innych.

Kochasz Gdańsk? Ta oferta jest dla Ciebie

- Doskonale, że w Gdańsku organizowane jest przedsięwzięcie, które pozwoli spopularyzować jeszcze bardziej wydawnictwa działające w Trójmieście, i nie tylko tu - ocenia Agata Biały z Oficyny Gdańskiej, która jest jednym z wystawców. - Targi książki cieszą się popularnością we wszystkich dużych miastach Polski, w Gdańsku do tej pory nie było imprezy o tak rozległym charakterze. Cieszymy się, że możemy być tego częścią. Liczymy, że pierwsza edycja okaże się wielkim sukcesem, i będziemy czekać na następne.


Na stoisku Oficyny Gdańskiej będzie można m.in. zaopatrzyć się w opowiadającą o drugiej połowie lat 80. XX wieku książkę 'Wiosna wolności' Leszka Biernackiego

Co gdańskie wydawnictwo prezentuje na targach? - Czytelnicy będą mieli do dyspozycji przekrojowy asortyment, pojawi się wszystko, co do tej pory ukazało się nakładem Oficyny (i jest na stanie) - mówi Agata Biały. - Są to zarówno książki dla dzieci - np. „W Gdańsku straszy”, jak i książki zajmujące się współczesną tematyką - pojawi się „Wiosna wolności. Tom 1” Leszka Biernackiego, czy jedno z naszych najnowszych wydawnictw: Gdańska Encyklopedia Güntera Grassa.

Ponadto na stoisku wydawnictwa znaleźć można pozycje historyczne, obok których miłośnicy miasta nad Motławą nie powinni przejść obojętnie: m.in. „Dziennik gdański”, ukazujący XVII-wieczny Gdańsk oczami Charles'a Ogiera - francuskiego pisarza i poety, uznawanego za kronikarza swoich czasów, i „Podróż do Gdańska” autorstwa węgierskiego szlachcica-podróżnika, Mártona Csombora.

- Wszystkie nasze publikacje koncentrują się wokół gdańskiej tematyki. Naszą filozofią jest promowanie tego miasta i prezentowanie publikacji poruszających wątki i zagadnienia związane z kulturą, historią i tradycją Gdańska - tłumaczy Agata Biały.


Swoje publikacje zaprezentują nie tylko trójmiejskie wydawnictwa, ale także instytucje kultury

Pod szyldem Oficyny będą nie tylko książki tego wydawnictwa, ale również publikacje innych tutejszych instytucji, takich jak Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska (dawne Muzeum Historyczne Miasta Gdańska), Instytut Kultury Miejskiej, Instytut Kaszubski oraz Opera Bałtycka w Gdańsku i Gdańska Galeria Miejska. Na stoisku dostępne są także słuchowiska Teatru Miniatura.


Wśród atrakcji nie tylko rabaty

Inne cenione gdańskie wydawnictwo, które zaprezentuje się miłośnikom literatury w dniach od 16 do 18 marca to Wiatr od Morza. - Jeździmy regularnie na targi książki do Warszawy i Krakowa. To największe tego typu imprezy, z tradycjami i renomą od wielu lat. Mamy stamtąd bardzo dobre doświadczenia, m.in. ciekawe rozmowy z czytelnikami - mówi Michał Alenowicz, założyciel wydawnictwa.

Zdaniem Alenowicza, targi książki cieszą się dużą popularnością. Wpływ na to ma kilka czynników. - Nasi czytelnicy to osoby poszukujące wartościowej, ciekawej literatury, niekoniecznie mainstreamowej. Na targach chcą porozmawiać z kimś, kto rzetelnie doradzi interesujące tytuły na podstawie ich gustów, kimś, kto zna ofertę danego wydawnictwa - my z żoną sami odpowiadamy za dobór naszych tytułów i staramy się też sami pojawiać na targach, żeby nasi czytelnicy mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z nami. Czytelnicy bardzo to sobie cenią.

Inną atrakcją targów, który publiczność przyciąga jak magnes, są dyskusje i spotkania autorskie ze znanymi pisarzami. Przy okazji można "upolować" autograf.

I wreszcie najbardziej prozaiczny powód popularności targów książkowych: okazyjne ceny, a do tego bardzo szeroka oferta książkowa w jednym miejscu.

Gdańskie Targi Książki będą największym tego typu wydarzeniem na Pomorzu. Wcześniej mieszkańcy Trójmiasta mogli brać udział w licznych mniejszych inicjatywach literackich, jak np. coroczne Oliwskie Święto Książki

Jakie pozycje zaproponuje swoim czytelnikom podczas targów Wiatr od Morza? Będzie to stała oferta wydawnictwa - czyli książki, które przypadną do gustu tym, którzy szukają wartościowej, nierzadko oryginalnej prozy literackiej z kręgu literatury anglojęzycznej, dotąd w Polsce niewydawanej. Pojawią się m.in. powieści Michaela Crummey'a - kanadyjskiego autora, który w czerwcu 2016 r. gościł we wrzeszczańskiej Bibliotece Manhattan, i George'a Mackay'a Browna - zupełnie nowego na polskim rynku szkockiego autora, twórcy „Winlandii” - ciekawej opowieści historyczno-przygodowej o wikingach.

Dodatkową atrakcją przygotowaną przez wydawnictwo będzie Buktrak, czyli prekursorska miniksięgarnia na kółkach, czerpiąca z idei popularnych foodtrucków. Pojazd wypełniony wartościową literaturą - nie tylko od Wiatru od Morza, ale i innych wydawnictw - na czas trwania Gdańskich Targów Książki stanie przed budynkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.



TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej