- Podczas targów w Warszawie i Krakowie widziałem wielu czytelników, którzy przychodzili z listą tytułów i pustymi walizkami, które zapełniali książkami. Mam nadzieję, że w Gdańsku też tak będzie - mówi Michał Alenowicz, założyciel gdańskiego wydawnictwa Wiatr od Morza, które jest jednym z wystawców w gmachu Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.
Zobacz relację wideo:
6
Jego zdaniem, takiego wydarzenia w Gdańsku bardzo brakowało, i nie ukrywa, że wiąże z nim spore nadzieje. - To rewelacyjny pomysł, chylę czoła przed organizatorami, którzy odpowiedzieli na palącą potrzebę na naszym „podwórku”. Jest to związane z pewną odwagą - zawsze jak robi się coś po raz pierwszy, przeciera się szlaki, to istnieje pewne ryzyko - podkreśla. - Jeśli chodzi o literaturę, jest w Polsce kilka innych miast, które przodują na tym polu. Mam nadzieję, że dzięki pracy organizatorów pierwszych Gdańskich Targów uda się to zmienić, i Gdańsk zaistnieje na literackiej mapie, przyciągając wydawców z całego kraju. Liczę na to, że to wydarzenie będzie się odbywało co roku - przez wiele lat.
- Zgromadziliśmy ponad 70 wystawców, którzy prezentują zróżnicowane spektrum literatury. Zaprosiliśmy naszym zdaniem najlepsze wydawnictwa, które liczą się na polskim rynku - mówi Magdalena Kalisz, pomysłodawczyni i współorganizatorka wydarzenia. - Liczymy, że to będzie udany początek i nasze targi na lata wpiszą się w życie miasta.
Gdańsk przez lata nie miał targów książki - będą, największe na Pomorzu
Impreza w piątek trwać będzie od godz. 12 do 17, w sobotę - od 10 do 18, w niedzielę - 10 do 17 (lepiej nie czekać na ostatnią chwilę, bo wystawcy zaczynają się pakować). Pierwszego dnia wstęp jest bezpłatny, w dwa pozostałe dorosłych obowiązują bilety (normalny 5 zł), ale dzici, uczniowie i seniorzy mają darmowy wstęp. Jedna z atrakcji wymaga nabycia osobnego biletu - koncert Mariusza Szczygła z zespołem ResFactum, który odbędzie się w sobotę w Centrum św. Jana (cena 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu, bilety do nabycia w NCK-u).
Stoiska z książkami ustawiono w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). Wydawnictwa, które prezentują swoją ofertę to m.in. Czarne, Nasza Księgarnia, ZNAK, Wydawnictwo Literackie i Muza. Targi stanowią także okazję dla lokalnych wydawnictw i instytucji - swoimi książkami pochwali się Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności czy Gdańska Galeria Miejska, oraz wydawnictwo Oficyna Gdańska, Wiatr od Morza, W podwórku, Słowo/obraz terytoria, Novae Res i wiele innych.
Kochasz Gdańsk? Ta oferta jest dla Ciebie
- Doskonale, że w Gdańsku organizowane jest przedsięwzięcie, które pozwoli spopularyzować jeszcze bardziej wydawnictwa działające w Trójmieście, i nie tylko tu - ocenia Agata Biały z Oficyny Gdańskiej, która jest jednym z wystawców. - Targi książki cieszą się popularnością we wszystkich dużych miastach Polski, w Gdańsku do tej pory nie było imprezy o tak rozległym charakterze. Cieszymy się, że możemy być tego częścią. Liczymy, że pierwsza edycja okaże się wielkim sukcesem, i będziemy czekać na następne.
Co gdańskie wydawnictwo prezentuje na targach? - Czytelnicy będą mieli do dyspozycji przekrojowy asortyment, pojawi się wszystko, co do tej pory ukazało się nakładem Oficyny (i jest na stanie) - mówi Agata Biały. - Są to zarówno książki dla dzieci - np. „W Gdańsku straszy”, jak i książki zajmujące się współczesną tematyką - pojawi się „Wiosna wolności. Tom 1” Leszka Biernackiego, czy jedno z naszych najnowszych wydawnictw: Gdańska Encyklopedia Güntera Grassa.
Ponadto na stoisku wydawnictwa znaleźć można pozycje historyczne, obok których miłośnicy miasta nad Motławą nie powinni przejść obojętnie: m.in. „Dziennik gdański”, ukazujący XVII-wieczny Gdańsk oczami Charles'a Ogiera - francuskiego pisarza i poety, uznawanego za kronikarza swoich czasów, i „Podróż do Gdańska” autorstwa węgierskiego szlachcica-podróżnika, Mártona Csombora.
- Wszystkie nasze publikacje koncentrują się wokół gdańskiej tematyki. Naszą filozofią jest promowanie tego miasta i prezentowanie publikacji poruszających wątki i zagadnienia związane z kulturą, historią i tradycją Gdańska - tłumaczy Agata Biały.
Pod szyldem Oficyny będą nie tylko książki tego wydawnictwa, ale również publikacje innych tutejszych instytucji, takich jak Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska (dawne Muzeum Historyczne Miasta Gdańska), Instytut Kultury Miejskiej, Instytut Kaszubski oraz Opera Bałtycka w Gdańsku i Gdańska Galeria Miejska. Na stoisku dostępne są także słuchowiska Teatru Miniatura.
Wśród atrakcji nie tylko rabaty
Inne cenione gdańskie wydawnictwo, które zaprezentuje się miłośnikom literatury w dniach od 16 do 18 marca to Wiatr od Morza. - Jeździmy regularnie na targi książki do Warszawy i Krakowa. To największe tego typu imprezy, z tradycjami i renomą od wielu lat. Mamy stamtąd bardzo dobre doświadczenia, m.in. ciekawe rozmowy z czytelnikami - mówi Michał Alenowicz, założyciel wydawnictwa.
Zdaniem Alenowicza, targi książki cieszą się dużą popularnością. Wpływ na to ma kilka czynników. - Nasi czytelnicy to osoby poszukujące wartościowej, ciekawej literatury, niekoniecznie mainstreamowej. Na targach chcą porozmawiać z kimś, kto rzetelnie doradzi interesujące tytuły na podstawie ich gustów, kimś, kto zna ofertę danego wydawnictwa - my z żoną sami odpowiadamy za dobór naszych tytułów i staramy się też sami pojawiać na targach, żeby nasi czytelnicy mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z nami. Czytelnicy bardzo to sobie cenią.
Inną atrakcją targów, który publiczność przyciąga jak magnes, są dyskusje i spotkania autorskie ze znanymi pisarzami. Przy okazji można "upolować" autograf.
I wreszcie najbardziej prozaiczny powód popularności targów książkowych: okazyjne ceny, a do tego bardzo szeroka oferta książkowa w jednym miejscu.
Jakie pozycje zaproponuje swoim czytelnikom podczas targów Wiatr od Morza? Będzie to stała oferta wydawnictwa - czyli książki, które przypadną do gustu tym, którzy szukają wartościowej, nierzadko oryginalnej prozy literackiej z kręgu literatury anglojęzycznej, dotąd w Polsce niewydawanej. Pojawią się m.in. powieści Michaela Crummey'a - kanadyjskiego autora, który w czerwcu 2016 r. gościł we wrzeszczańskiej Bibliotece Manhattan, i George'a Mackay'a Browna - zupełnie nowego na polskim rynku szkockiego autora, twórcy „Winlandii” - ciekawej opowieści historyczno-przygodowej o wikingach.
Dodatkową atrakcją przygotowaną przez wydawnictwo będzie Buktrak, czyli prekursorska miniksięgarnia na kółkach, czerpiąca z idei popularnych foodtrucków. Pojazd wypełniony wartościową literaturą - nie tylko od Wiatru od Morza, ale i innych wydawnictw - na czas trwania Gdańskich Targów Książki stanie przed budynkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.